Game of Thrones geeklerine GoT evrenindeki tanrılar hakkında soru (spoiler)

lord of the light'a tapanlar (beric dandarrion, melissandre cart curt...) mucizeler gerçekleştiriyor. jon snow dirildi, beric 20 kere dirildi, beric kılıcını yakabiliyor vb. diyorlar ki "bizim tanrımız tek gerçek tanrı"

old gods of the forest'a tapanlar (brann) brann çok dindar olmasa da warglık gibi mucizeler sergiliyor.

many faced gods tapınıcıları ise (Jaqen H'ghar, arya stark vb.) zaten peygamber gibi adamlar biliyorsunuz.

greyjoyların cerceilerin falan tırt tanrıları var sadece, o tanrılar gerçek değil diyelim. kimin tanrısı gerçek o zaman amına koyayım? 3 dinin üyeleri de sihirler büyüler yapıyor mucizeler sergiliyor...

allah yok peygamber yok ne var lan it gibi olmuş. burda da hepsi var amk :). abi çok şey yapma bunlar zaten fantastik ya götüne göre yazıyor işte.

  • tukenmez adam  (24.08.17 01:44:50)
tanrı tek değil. olsa olsa the maker tektir.

  • ghilleinthemist  (24.08.17 02:00:06)
Greyjoylar Drowned God'a inanıyorlar. Rahiplerinin kehanetleri var tutan, tutması beklenen. Ölme (boğulma), geri dönme onlarda da var. 7'nin öyle mucizeleri falan yok büyük olaylar. Fakat dünyadaki dinlerin de mucizeleri ve büyük olayları yok. İnsanlar inanıyor yine de. Bence aynı mantık.

  • nawar  (24.08.17 03:56:31 ~ 03:56:59)
ya hepsinin tanrısı gerçek ya da hiç birinin. grrm burada tanrı karşılaştırması yapmıyor, "herkesin tanrısı ona yardımcı olandır" demek istiyor bence. jon snow'un lord of light tarafından diriltildiğine emin değiliz, melisandre da şaşırmıştı ki tek bu olay değil, shireen'in yakılması, sonra ordunun yenilmesi filan; lord of light'a şüpheyle yaklaşmaya başladı, boşluğa düştü. en son thoros öldü mesela.

ortada bir sürü doğaüstülük var ama bunları kim sağlıyor, bu güçler kime hizmet ediyor gibi cevabı gerçek dünya'da bile verilemeyen sorular varken grrm kendi dünyasında bunlara cevap aramaz. hatta kasıtlı olarak bizi böyle düşündürür ki kendi tanrılarımızı sorgulayalım, "onun uğruna" diyerek yaptığımız şeyleri sorgulayalım.
  • baba jo  (24.08.17 09:23:00)
beric'in kılıcını yakmasında büyülü birşey yok yalnız onu söyleyeyim.

  • beyteper canavari  (24.08.17 11:00:53)
nasıl beric'in kılıcı yakmasında büyülü bişey yok yav. alkol döküp yakmıyor ki. adam zırt pırt yakıp söndürüyor.

  • hononu  (24.08.17 11:22:19)
--- spoiler ---

GoT evreninde tanrı yok gibi. Ortalıkta ışık tanrısı diye dolanıp, insanlara alevlerde bir takım şeyler gösterenin Bran olduğu söyleniyor.

3 gözlü kuzgun olunca gerçekleşmiş şeyleri görüp, müdahale ettiği ortaya çıkmıştı. Muhtemelen ölüleri de diriltebiliyor (night king gibi). night king'de de bran'in güçleri var. Bran alevler vasıtasıyla insanları amacına uygun yönlendiriyor. İşine yarayacak olanları diriltiyor. Savaş alanında ilgili mevkilere sürüyor.

Yani her şey bu ikisi arasındaki satranç.

--- spoiler ---
  • kartallar yuksek ucar  (24.08.17 11:35:29)
lord of the light'a inanalar tek tanrılı bir inanca sahip değildirler, diğer büyük diye r'hllor ile mücadele eden bir tanrı da vardır. viki.gameofthronestr.com

  • altinci nesil caylak  (24.08.17 12:53:24)