Akp zihniyeti

Arkadaşlar şimdi sürekli düşünüyorum bu iktidar neyi düşünüyor diye. Öncelikle Akpli olmamama rağmen başta Rte nin vatanını sevdiğine inanıyorum. Ama ticaret ve ekonomi politikası neden bu kadar ülkeyi batırma yönünde? En küçük örnek az önce haberlerde izledim; Dünyada en büyük fındık üreticisi olmamıza rağmen fındık kilosunu düşürüyor vergi arttırıyor , adamlar da hakkı olarak fındık üretmeyi kesiyorlar. Sadece fındık değil daha bir sürü ihraç mallarına değersiz bakılıyor. Amaç ney çok merak ediyorum ve üzülüyorum.

Bunun için tan bir şey diyemeyeceğim. Ayrıntılı bilgim yok. Ama bir akp den bir önceki iktidar döneminde bütün fındıkların bitkisinin yerinden sökülüp yerine daha başka adı pek duyulmamış alternatif(!) bir ürün yetiştirilmesi planlanıyordu. Neyseki olmadı. Sadece fındıktan yola çıkarak bundan ekonomiyi batırmaya yönelik bir çıkarım yapman yanlış.

  • 1adam  (23.08.17 21:00:27)
nutellacı beyaz elitler yuzunden.

  • partizan  (23.08.17 21:25:52)
Birlik olsunlar , birlikten güç doğar

  • kleider  (23.08.17 22:14:46)
amaç dışa bağımlılığı azaltmamak. fındık gibi değerli bir ürünü türkiye'nin tamamen kendi inisiyatifinde pazarlamasına, üretmesine izin vermiyor en büyük fındık alıcıları diye beyin fırtınası yapabiliyorum ben. burada kimse çıkıp detay anlatacak bilgiye sahip değildir ama benim kendi yorumum türkiye'nin gerek avrupa birliği sürecinde gerekse avrupa ve amerika ile yaptığı ticari gizli "sözleşmeler" var. tamamen atıyorum, "sen fındığı bizim istediğimiz fiyatta tut, biz de şu şu konuda sana yardımcı olalım" gibi karşılıklı tavizler, anlaşmalar olsa gerek. yoksa hiçbir mantıklı açıklaması yok bu işin ki aslında fındık şu anda son 5-6 senenin en yüksek bandında satılıyor, geçen sene hariç. kilosunu 4 liraya sattığımızı bilirim ben, şimdi 8 lira dolaylarında, geçen sene ve ondan önce 10-13 gibiydi.

kısacası, akp hükümeti fındığın fiyatının artmaması için bile isteye uğraşıyor. eh, adamın elinde güç var, isterse yapar. asıl gerizekalılık ona oy veren fındık üreticisinde.
  • Bruce  (23.08.17 22:17:13 ~ 22:17:52)
Samsun'da şu an soya çok meşhur. Bizimkiler çoğu fındığını söküp soya ektiler. Hem toplaması kolay, ekmesi biçmesi kolay. Yıllık ise 60-70 bin falan destekleme parası alıyorlar. Kimse artık fındıkla uğraşmak istemiyor. Ordu'da ise fındık dışında doğru dürüst bir şey yetişmediği için mecbur yapmak zorunda kalıyorlar. Fındık olayı yavaş yavaş bitecek gibi.

  • eazy  (23.08.17 22:30:23)
@Trollziya biraz bekle. Kaynakları bulacağım.

  • 1adam  (23.08.17 23:50:02)
Evet bundan iyi kaynak olmaz sanırım. Ben buradaki konuşmayı canlı izledim o zamanlar. Buradan başlasan daha iyi olur:
www.tbmm.gov.tr

asıl okuman gereken yer ise bir sonraki sayfada. bir zahmet etiket yapıştırmadan önce kendi adına bak sonra araştır düşün aydınlan.

@erensq06
tik versen de vermesen de sorun yok. akp in avukatlığını yapmıyorum. biraz gerçekleri görün.
  • 1adam  (24.08.17 00:31:33)
ben inanmıyorum. öyle olsa alevi-sünni-sağcı-solcu-şucu-bucu diye o kadar kışkırtma yapılmazdı.

darbe gecesi saat 01:30'da atatürk havalimanında "geziye o kışlayı inşa edeceğiz" dedi. hayatını kaybeden 249 kişinin belki hala cenazeleri yerdeyken!

çok misal veririm de... inanmıyorum ben.
  • runagain  (24.08.17 02:19:54)
@trollziya
Al sana o tbmmdeki konuşmada adı geçen kararname:
www.resmigazete.gov.tr

bak şimdi yok ille de ben haklı çıkacağım diye ordan buradan bin dereden su getirmene, anlamsız konuşmana gerek yok.
Dikkat et ilk cevabıma uygun kaynak getiriyorum.
Tanıdıklarımın çoğu, girensunlu bir arkadaş, borcunu bitiremeyen biri gibi netlik ifade etmeyen sözlerle bu işler olmuyor.

yok hani aklın almıyorsa fındık ye..
  • 1adam  (24.08.17 08:09:41)
cidden sende fındık yememekten kaynaklanan idrak yolları rahatsızlığının olduğunu düşünmeye başladım.
linkleri verdiğim tarihlere bak hepsi akp den önceye dayanıyor. Yine senin verdiğin tarihlerde de de yoktu. Dünyada bu üretimde ilk sıradayken fındık alanları neden daraltılsın, dert ne bunda?

O güvenlik konusunda yazdıklarım halen orada herkese açık. Günü birlik konu, başlık açıp silenlerden değilim. ben sana işin kanuniliğinden bahsediyorum senin derdin bambaşka.

Neyse unutamadıkların arasına girmek güzelmiş cidden. Ama şunu itiraf edeyim. Burada karşılıklı cevap vermekten çok benim için utanç verici olan ciddiyet içermeyen bir nick e ciddi cevaplar yazmaya çalışmak.
Komünisti bile yeri geldi bana burada geçmişte hak verdi. Onun kadar hümanist olamıyorsun :)

Bu arada benim gibi olan bir çok kişi var. Bundan emin olabilirsin. Ve onlar simdilik okumakla yetiniyorlar.
  • 1adam  (24.08.17 13:36:21 ~ 13:37:23)