Panik Atak- Tez- Yorgunluk- Yalnizlik

Herkese merhaba,
Bu duyuru sorudan cok bir ic dokme olacak benim icin. Almanya'da yasiyorum, makine muhendisligi son sinif ogrencisiyim. Okudugum okul belli sartlari saglayamayan ogrencilerini her donemin sonunda atmasiyla meshur. Ornegin 3. donemin sonunda 30 krediye ulasamayanlar okuldan atiliyorlar. Bunun gibi bircok kriteri var anlayacaginiz. Hal boyle olunca hayatimin son 4 senesinde ve hala inanilmaz derecede stres yukluyum. Su anda da mezun olmak icin onumdeki tek engel tez. Sorun su ki hic icimden gelmiyor. Iki satir yazmak bile gunlerimi aliyor, tam bir zulum. Bitmeyecek diye cok korkuyorum ve cok panik yapiyorum, daha da calisamiyorum sonra iyice. Bu kisir donguyu nasil yenerim?

Gecen sene panik ataklar yasamaya basladim. Doktorum depresyon teshisi koydu ve 7-8 ay ilac kullandim. Gectigimiz ocak ayinda kullanmayi biraktim. Sonrasinda kendimi iyi hissediyordum ki dun cok kotu bir atak gecirdim. Ailemden uzagim ve lanet olsun ki su ara biletler cok pahali. Fiziksel olarak da yalnizim su aralar ve bu 1 hafta daha devam edecek. Ailemle sik sik konusuyoruz ama kendimi cok yalniz hissediyorum. Arkadaslarim da ya tatildeler ya da onlar da benimle benzer durumu yasiyorlar. Dusununce cok arkadasim da kalmadi. Kendimi cok kotu ve bitmis hissediyorum.

Bir yandan mastera da basladim, birkac sinava girdim. Cok yorgunum ama dinlenecek zamanim ve imkanim yok. Devam etmek icin, motive olmak icin ne yapmaliyim? Surekli aglamak istiyorum su ara ve hep kaygili, gergin hissediyorum. Tekrar doktora gidip ilac kullanmak istemiyorum, ilaca alismam 1 ay suruyor cunku.

Yas 23, cinsiyet kadin.
Tesekkurler simdiden onerileriniz icin.

İlaca başlamanız maalesef şart. En azından panik atakları engellemek adına şart. Keşke Türkiye'de olsanız terapiste gitme imkânınız ve sosyal çevreniz olsa.

Şu an yapılabilecek tek şey sosyallesin. Ve ilaca başlayın. O nöbetlere size daha fazla zarar vermeye başlayacak çünkü zamanla.
  • westblack  (23.08.17 20:32:38)
Tez konusuyla ilgili merakınızı tekrar canlandıracak şeyler okuyun, izleyin, araştırın. İlginiz canlanınca çalışmalarınıza devam edersiniz. Örneğin teziniz dizel motorlar üzerineyse açıp termodinamik çalışın. Geçtiğiniz dersler size şimdi kolay gelmeye başlar. Ya da mekanik alanında bir çalışma yapacaksanız şirketlerin tasarım süreçleri ile ilgili belgeseller izleyebilirsiniz. Spor yapın bir süre. Dinlenmek için uyku şart. Eğer atılacağınızı düşünüyorsanız kendinizi fazla yıpratmadan başka bir okula geçiş yapabilirsiniz.

  • dissendium  (23.08.17 20:43:44 ~ 20:44:19)
Merhaba,
Tez yazan hemen herkes bu süreçlerden şu veya bu şekilde geçiyor.
Ben de iki tez yazdım, şimdi doktorayı hazırlıyorum. Gündelik hayatın meşgaleleriyle de birleşince teze vakit ayırmak ne mümkün, kaldı ki insanın erteleme davranışları maalesef hep galip geliyor.
Bunun üzerine siz bir de gurbetlik ve yalnızlık çekiyorsunuz.

Ama şunları hatırlayın, siz, çok zorlu bir üniversiteyi, yurtdışında, ailenizden ve sevdiklerinizden uzakta okumayı başardınız. Bugüne değin derslerinizi geçtiniz. Bu durumda demek ki üniversitenin önünüze çıkardığı bu son engeli de aşacak potansiyele sahipsiniz. MA sürecine de girmiş olmanız, sizdeki bu potansiyeli teyit ediyor.

Bitmeyecek, başaramayacağım korkusu çok temel bir korkudur, ama şuna emin olun, o tez bitecek, çok da güzel bitecek.

Birincisi, aman yapamayacağım, aman bitiremeyeceğim düşünceleri zihninize geldiği anda bunları kovun. Kızım, seyirdefteri, sen şu kazık hocanın dersini geçtin, falan sınavı geçtin, bunu da geçersin, on numara gacısın deyin kendinize.

İkincisi, kendinize çok yüksek idealler koymayın, ortalama, vasatın altında kalmayacak bir tez yazmayı hedef edinin. Çok yüksek bir limit koymak sizde tedirginliği artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu bir lisans tezi, hocaların beklentisi bir meseleyi tartışıp anladığınızı göstermeniz. Devrim yapmanız, çığır açmanız beklenmiyor sizden, siz de kendinizden bunu beklemeyin, sonra, kafanız rahatlayınca idealiniz için başka adımlar da atarsınız.

Üçüncüsü, taslak çıkararak adımlarınızı belirleyin. Olabildiğince ayrıntılı bir taslak yazın. Böylece küçük küçük adımlarla ilerleyebileceğinizi de görün.

Dördüncüsü, bilin ki tez yazımı başta gıdım gıdım ilerler, önceleri yarım sayfa bir sayfa yazılırken, yüzde 40'tan sonra bi hızlanma gelir. Seriye bağlarsınız, ardından yüzde 80lerde bi tıkanma daha gelir, motivasyon yine düşer. O zaman yine yükseltiriz hiç problem değil. Demem o ki, şimdi ilerlemiyor gibi geliyor size ama siz ufak ufak yazmaya devam ettikçe aldığınız ivmeye kendiniz bile inanamayacaksınız.

Beşincisi, sizin durumda olan diğer arkadaşlarınızla kütüphane günü, çalışma günü ayarlayın, birlikte olun. Herkes yine kendi işini yapsın ama birlikte olma güdüsü iyidir. Oo hacıt seninki iyi gidiyor, ya bak şunu ekleyebilirsin vs. gibi ufak muhabbetler çok iyi gelir.

Altıncısı, uyku ve beslenmenize dikkat edin. Uzun süre uykusuz kalmak insanın içsel gücünü düşürür. İyi ve dengeli beslenin. Fındık fıstık türünden kuruyemişler vücudun ihtiyaç duyduğu sodyumdur, potasyumdur bunları sağlar. Hergün azar azar bademler, üzümler zihni açar.

Yedincisi, gergin hissettiğinizde alın bi bardak papatya çayı, mis gibi olursunuz.

Sekizincisi, bunaldığınızda eski bir arkadaşınızı arayın, uzun uzun konuşun, kafasını şişirin gerekirse, insan konuşunca sıkıntısını atar. Söylenmek, mızmızlanmak, şikayet etmek bile olsa, nazınızı çekecek arkadaşlarınızı arayın. Telefonu kapatınca pamuk gibi olursunuz.

Dokuzuncusu, ilaçtır depresyondur bu toplara hiç girmeyin. On numara insansınız.

Sonuncusu, hele şu tezi bi bitirin, sonra kendinizi bir tartın, lan ben niye bunca yıl bu kadar stres çekip mühendislik okudum, ben bu alanı seviyor muyum, acaba sevmediğim için mi böyle oluyor tarzı muhasebeleri yapın. Belki içinizden bir dansçı, bir aşçı, bir marangoz ne bileyim bir dağcı çıkacak. Bu hayat bu kadar strese değer mi, şeker gibi çocuksun, stres neymiş.

Diyeceklerim bu kadar. Haa bu arada, aslansın kaplansın, tez neymiş la. İki formül yazıcan, iki referans vericen. Yapmadığın şey sanki. Hadi bakem.
  • kullanıcı adı  (23.08.17 22:55:27)
@kullanıcı adı ne güzel yazmışsın!

  • koola  (23.08.17 23:06:11)
yazdıklarınızı detaylı şekilde okumadım. çünkü şu keywordler yetti:

panikatak-tez-yorgunluk-yalnızlık (+düzensiz beslenme ve uykusuzluk)

neden olduğunu bilmiyorum, herşeyin belki üstüste gelmesinden olabilir, aynı dönemden ben de geçmiştim ve çoooooook yıpracısıydı, iki defa panik atak. ilkinde yapayalnızdım, dedim buraya kadarmış, ölücem. o panikle hastaneye gidip, bana bişi oluyor falan demeyi düşündüm, sonra camları açıp biraz hava alınca kendi kendine geçmişti. ailemi çağırdım yanıma.

ikinci panik atak evde olmuştu.

neyse detaylı şekilde anlatmayayım.
1) uykunu mutlaka ama mutlaka düzene sok. gece oturup gündüz uyuma. gündüz otur. gece uyu ki vücudun melatonin i max. düzeyde üretsin.

2) yüzde doksan b vitamini eksikliğin var. b12 takviyesi al. hatta başka vitaminler de al mutlaka. test ibi birşey yaptır. vitamin eksikliği panik atakta çok etkili olan şeyler.

3) yediklerine max. düzeyde dikkat et. junk food'dan ziyade güzel beslenmeye bak.

4) bilgisayar ve telefon ekranından uzak durmaya çalış. beni bir zaman sonra müzik dinlemek bile strese sokuyordu. 3-4 ay dinlenebildikten sonra düzelmiştim. tabi ilaçlar ilaçlar..

gerçekten zor bir dönemden geçiyorsun, ama merak etme atlatacaksın.
  • füt  (23.08.17 23:31:10)
Herkese tesekkur ederim. Gercekten yazinca bile rahatladim, cevaplarinizi okumak cok mutlu etti.

@kullanici sana ayrica tesekkur ederim. Cok guel yazmissin, onerilerini dikkate alacagim. Icimi rahatlattin biraz biraz :)
  • seyirdefteri  (23.08.17 23:56:56)