Lütfen bana gaz verin cesaretlendirin bişey yapın...

Selam

35 yaşındayım, liseden mezun olalı 18 yıl oldu, niyetim ikinci okul okumak veya ikinci bir meslek sahibi olmaktan çok gönlümün tahtındaki sultanı devirip gelip kendi kurulup oturan mesleğin eğitimini almak. Psikoloji okumak istiyorum...

Ankara'da yaşıyorum ve burada psikoloji eğitimi veren okullar var. Fakat okurken zaten matematiği ve fenni pek yapamayan değişiğin biri olarak, hem de ilkokuldan beridir çok yanlış ve eksik eğitim gördüğümden ve o zamanlarda da kafam bunları öğrenecek yapıda olmadığından, şimdi kaldırıp 1 yıl üniversite hazırlık kursuna gidip sınava girmem pek akıllıca olmaz. Ki zaten memurum, çalışıyorum. Fakat çalışmasam bile benim bu delik deşik temelin üstüne bir bina kurmam çok saçma.

Ne yapsam? Matematiği sorun ediyorum ama daha tarih var coğrafya var mantık felsefe var... napıcam ben, bi akıl verin gençler, hem istiyorum hem yapamam gibi geliyor... napsam?

@mcgonagalls cat

Açıköğretimde psikoloji eğitimi olmadığı için bu kadar kıvranıyorum...
  • yaren  (23.08.17 16:22:54)
bazen hayallerden vazgeçip realist olmak gerekebilir...

  • binder dandet  (23.08.17 16:25:31)
35 yaşındasınız diye sevdiğiniz ilgi duyduğunuz bir alanı öğrenmeyeceksiniz diye bir şey yok tabii ki. Yalnız bunu bu saatten sonra üniversite okuyup meslek olarak yapabilme seviyesinde biraz durumlar karışıyor haliyle...

Ben en azından şöyle düşünüyorum gerekli zamanınız ve ilginiz var ise kendi kendizi geliştirebilirsiniz..Yani şu çağda kirli bilgi çöplüğü var ama isteyene nitelikli bilgi de çok kolay ulaşılabilir seviyelerde. Üniversite hocalarından yahut öğrencilerden bölümlerinin ana derslerinin ders programlarını ve okuma listelerini alarak kendi kendize eğitebilirsiniz amaç bilgilenmek ise.

Bunu meslek olarak yapmayıp bir nevi entelektüel tatmin olarak gördüğünüzü düşünerek söylüyorum bu yazdıklarımı.

Ayrıca khanacademy.org veya coursera.org gibi kaynaklar da yardımcı olabilir.
  • AlsterWasser  (23.08.17 16:28:54 ~ 16:31:54)
@AlsterWasser

Aslında biraz çevre baskısı var. Ben dinlemeyi anlamayı inceleyip uğraşmayı çözmeyi ce çözüm uygulamayı çok severim. İnsanları ve psikolojiyi de çok severim. Üçü birleşince çoğunlukla çok başarılı sonuçlar aldığım "seans" benzeri dertleşmeler sohbetler vs oluyor, bunun artık profesyonelliğe dökülmesini istiyorlar. Ben de istiyorum çünkü zaten memuriyetim var ve parayı sevsem de psikolog olarak çalışmaya muhtaç değilim. İstiyorum ki psikoterapiye çok ihtiyaç duyan nice insanlar sırf parasızlıktan ötürü ilaçlara mahkum yaşamasınlar, yapabildiğim kadar destek olayım insanlara ve hatta yapabildiğimce teşvik de edeyim. Zaten beni buna teşvik eden de annemle babamın psikolıji meraklarını saymazsak kendi doktorumun bana yaptığı iyiliğin karşılığında çevreme destek olmamı istemesidir.

Ama çok eksiğim var... ne matematik var ne ingilizce ne güncel Türkçe bilgisi ne tarih coğrafya... imkansız gibi geliyor...
  • yaren  (23.08.17 16:39:01)
Kitap al çalış. Zor bir şey değil. Şu anda İnternet'ten sipariş versen, iki güne eline ulaşır kitaplar. Her akşam işten gelince çalışırsın. Profesyonel öğrenci olmaya başladığın zaman yemek pişerken bile ders çalışabiliyorsun. Zamanı kullanmayı öğreniyorsun. Bu şekilde kısa ama sık çalışmalarla önümüzdeki sınava kadar onlarca konu bitirirsin. Çalışmaktan başka şansın yok. Matematik bilmeyen biri psikolog olmamalı bana göre. Çünkü matematik muhakemenin en yoğun kullanıldığı alanlardan biri. Yapamam, edemem diye düşünüyorsan kimseye faydalı olamazsın.

  • dissendium  (23.08.17 18:16:15)
psikolojinin hangi dalı sizi daha çok bilmiyorum ama mesela hipnoz ya da analitik psikoloji vs. gibi alanlarda sertifika kursları var. bunları araştırıp ucundan başlarsanız, devamı gelecektir. bi iki sene kendinize böyle bir yatırım yapıp altyapı edindikten sonra, psikoloji yüksek lisanslarına başvurmayı da düşünebilirsiniz.

  • kullanıcı adı  (23.08.17 23:09:49)