Yardimci Doçentlik Kaldirilinca

Simdi bu meselenin herkes yard. doc, arastirma gorevlisi, okutman penceresinden bakiyor olaya.

Hicbir kadroya sahip olmayan, sadece doktora ogrencisi olup, doktora bitince bir akademik kadroya basvurmak isteyen doktora ogrencilerinin durumunun ne olacagina dair kimse bir sey konusmuyor.

Evet, doktora ogrenciliginden baska bir vasfi olmayanlar doktorasini tamamlayinca ne yapacaklar?

Dr. Olarak derslere girerler. Zaten yrd doc Türkiye'ye özgü bir ünvan. Doçentlik kriterleri hafifletilebilir.

  • empedokles  (23.08.17 03:01:28)
(._.)yardimci docentlik var, asistant professorship, önce bir o bilgiyi düzelteyim.

Ikinci yanlis bilgiyi de duzelteyim, Turkiye'e mevcut doktorlar 50d kadrosuna gore arastirma gorevlisi olarak yerlestiriliyor. Daimi kadrolar son khk'larla kalklti. 50d kadrosu da doktora egitimin devam ettigi sure boyunca sana saglanan haktir. Doktoran biter, ilisigin kesilir. Dr. Olarak desrlere giremiyorsun. Doktoran bitene kadar yardimci docentlige atanip devam edebilirdin. Artik yardimci docentlik da kalkarsa ne olacak?

Sanirim yine yurt disinda olan post-doktora gibi bir arastirma donemini ve prpgramini yardimci docentlik suresi yerine sayacaklar ve bu yuzden doktora ogrencileri ders verebilir diye bir yasa cikardilar. Doktoradan sonra insanlarin post-doktora programlarina yerlestirilip ayni Amerika ve Avrupa'da ki gibi istihdam edecekler. Maas duzenlemeleri ayri olacaktir diye dusunuyorum. Ve post-doktora programi belirli iyi univeristelerde verilebilecegi icin, doktora programini acmak bile cok zor, oraya secimler nasil yapilacak hic bilmiyorum. Bir post-doc donemi 2 ya da 3 yil olacagi icin o donemde yayin yapip docenrlige basvuracaksin muhtemelen. Ama bildigim Turkiye'de isler iyice sarpa sardi akademide. Buyun bunlar olana kadarsa egitimi bitip ilisigi kesilen doktorlar ne yapacak hicbir fikrim yok. Ben de uzaktan takipteyim.
  • velvetmorning  (23.08.17 07:05:54 ~ 07:10:22)
velvetmorning+1547

Yeni YOK Yasasi zaten post-doc pozisyonunu iceriyor. Bu pozisyon is guvencesini ortadan kaldiran ve tum dunyada da tartisma konusu olan bu pozisyon bizde cok daha buyuk sorunlara yol acacak gibi gorunuyor.
  • evrim halkasi  (23.08.17 11:34:01)