¿lamba patladı sandım patlamamış?

Lamba çalışıyor, ama sanırım duyunda bir problem var. Elektrikçi çağırmadan nasıl çözebilirim?

kablolarında temassızlık vardır. çözebilirsin ama elektriği kestiğinden emin ol, sağlam bir sandalya/merdivene çık. duyu sökerek kablo bağlantılarını kontrol et.

elektriğe dikkat! elektriği kesmeden sakın girişme.
  • runagain  (22.08.17 22:28:25)
oncelikle saglam bir elektrik tornavidasi yoksa bu işlerden uzak dur.

1. duvardaki lamba anahtarının dış kabını sök. buradaki 2 kablodan birinde mutlaka elektrik olmali. eger ikisinde de elektrik yoksa sorun sigorta ile anahatar arasındadır.

2. eger anahtara elektrik geliyorsa; anahtarı kapalı (yani lamba yanacak pozisyona) konuma al. bu durumda duyda en az bir kablo da elektrik olmali. eger hangi konum kapali acik degil emin degilsen. iki konumda da ayri ayri deneyebilrsin. eger her iki konumda da duyda elektrik yoksa duyun icin egrilmis olabilir veya bir nokta da temassizlik vardir.

bence duyu tamir etmeye ugrasmak yerine yenisi alip dogrudan monte etmek daha kolay olur. eski tip duylarda en buyuk sorun lambanin dinin degidigi noktadaki ayagin egrilmesidir. bunu tornavida ile duzeltebilirsin ama bu islemi yapmadan once duya elektrik gelmedigine emin ol. anahatarin komundan emin degilsen ilgiliyi sigortayi indir. netice de anahtar kapali ise ve sen duzelteme yaparken bir noktaya temas edersen devreyi tamamlarsin elektrik carpabilir.
  • helenart  (22.08.17 23:00:34)