Astım Hastası birinin ormanda yürüyüş yapması?

2 hafta sonra Münih'e gidiyorum. Doğa gezisi gibi bir şey olacak. Çok yeşillikli, ağaçlı bir yer düşünün.

Bende de astım problemi var. Bazen tozlu yerlerde; ağaç ve polenin bol olduğu yerlerde hırıltı baş gösteriyor ve öksürmeye başlıyorum. İlaç olarak Zaditen (çok umutsuz anlarda kullanıyorum çünkü acayip uyutuyor) ama daha çok Symbicort (60'lık olandan 4,5 seviyeli) kullanıyorum. Tabii bunları her gün kullanmıyorum. Hırıltı, öksürük olursa kullanıyorum.

Bu ilaçları yanımda götürücem ama benim sorum şu;

Bu geziye başlamadan önce bunun bir iğnesi, ilacı vs var mıdır? Yani doktora desem ki "bende astım var. bana xxx aşısını vurun da sıkıntı yaşamıyım" diyebileceğim bir şey var mıdır?

Bu arada yurt dışında yaşıyorum. Böyle bir ilaç/aşı varsa medikal ismini verirseniz çok sevinirim.

Seyahate çıkmadan olayım kafam rahat etsin diye bir iğne yok. Uzun süreli aşı tedavisi var. 5 yıl.

Sen en iyisi doktoruna tekrar görün. Tedavin pek güncel değil gibi görünüyor. Kurtarıcı kısa etkili ilacın yok mu? Sıkıştığın zaman alacağın ilaç o, Symbicort değil.
  • Lim5  (22.08.17 22:23:56)
@Lim5

3 sene önce gittiğimde doktor bana Symbicort vermişti. yeşillikli alana gidersem de bunu kullanmam gerektiğini, eve gelince de kıyafetlerimi yıkamam gerektiğini söylemişti.

5 yıllık aşının ismi nedir acaba? bana hiç ondan bahsetmediler.
  • elektr10  (22.08.17 22:47:29)
5 yıllık aşı alerjik astım olduğun teşhis edilirse yani kanda eozinofili çıkarsa ve etken alerjinin kanda pozitifliği gösterilirse yapılabiliyor. onun dışında symbicort daraldıkça alınacak bir ilaç değil düzenli her gün kullanman gereken bir ilaç. tedavi edici ilaç symbicort, kurtarıcı ilaç da kısa etkili beta agonistler. ventolin gibi mesela sadece ihtiyaç halinde kullanılırlar.

  • shotgunwoman  (23.08.17 04:38:28)
etken alerjen * mobilde editleyemedim

  • shotgunwoman  (23.08.17 04:38:58)