Bisiklet çok yorar mı?

Merhaba
Uzun zamandır bisiklet sürmeyen birisi olarak 9km.lik bir yolu gidip gelmek istiyorum. Yani toplam 20 km.lik yol gidip gelsem ölür müyüm yorgunluktan? 3 gün bacaklarım ağrır mı? Tatilde olacağım zira.
Daha geniş olarak bisiklet sürmeye alışık olmayan birisi aşağı yukarı ne kadar yol gidebilir öyle fazla yorulmadan??

Egime bagli. Duz yol icin 9km hicbir sey degil, rahatsizligin yoksa zorlamaz.

  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (21.08.17 14:12:04)
Düz yolsa düşük viteste tin tin gider ne ara geldiğini bile anlamazsın da biraz eğim varsa bir tarafından soluyabilirsin çok uzun zamandır pedal çevirmediysen.

Bir kerelik 20 km sürsen üç gün bacak ağrısı çekmezsin ama peş peşe birkaç gün 20 km sonrası bir süre o bacaklar ağrır kaçışın yok :)
  • chicha  (21.08.17 14:19:26)
bisiklet yorar. eğime bağlı +1

bisiklet sürünce yolda aslında normal yürürken fark etmeyeceğiniz bir eğimi bile pedal da hissediyorsunuz..Çok ilginç. Eğer önceden antreaman yoksa baya bir keser sizi evet sonrasında.
  • AlsterWasser  (21.08.17 14:33:35)
söylendiği gibi önemli faktör eğim. diğer önemli bir faktör de bisikletin kendisi. şu www.umitbisiklet.com.tr adamı canından bezdirir ama şu pahalı olmayan dede bisikleti (git: 4.bp.blogspot.com ) çok daha fazla keyif verir. bisiklet sürmeye alışık olmadığınız için düşük viteste gitmekte ve uygun anlarda popoyu kaldırıp ayakta gitmekte fayda var.

edit: Tears of Devil'in uyarısı üzerine www.ararmotosikletbisiklet.com
  • lazpalle  (21.08.17 14:39:43 ~ 15:01:38)
@lazpelle, ikinci örnekde dede bisikleti diye verdiğin fixie / fixed gear, ilk linkte verdiğin ümit bisikletten 7 8 kat pahalı :))))

cevap: 9 km lik yolun pek yoracağını sanmıyorum. şehir neresi bilmiyorum ama çok yokuşlu bir şehir değilse çıkılacak 1 2 yokuş pek etkilemez. Birde eğer uzun süre sonra ilk defa binecekseniz mümkün olduğunca ayakta sürmeye gayret edin. bacaklarınıza binecek yükü hem kollarınıza hem de üst bacaklarınıza yayıp daha verimli sürebilirsiniz^^

bisiklet sürmeye pek alışık olmayan birisi kendine ve süreceği yola uygun bir bisikletle minimum 40 km sürebilir. ama sele ayrı vb kendine göre olmayan, vitesleri oranı ağır (veya hafif) bir bisikletle 20 km süremeyebilir bile.
  • Tears of Devil  (21.08.17 14:46:28)
Egimi belirlemek icin rota cizilen sitelere bak. Gidecegin yolu gir ve nasil bir yolda surecegini ogren. Yol uygunsa yorgunluktan olmezsin. 9 km buyutulecek bir mesafe degil.

  • durbikonusucaz  (21.08.17 14:55:26)
@Tears of devil dediğin doğru da o kadro tipinde basit bisikletler var. onları kastetmiştim.
ucuz versiyonu koyayım da tam olsun. www.ararmotosikletbisiklet.com

  • lazpalle  (21.08.17 14:58:15 ~ 14:59:43)
@durbikonusucaz
Hangi siteler?
Bu arada yaş 24
Şehir Bern, oldukça eğimli
  • but that was just a dream  (21.08.17 15:00:50 ~ 15:03:04)
mapmyride var eğim için bakabileceğiniz

  • lazpalle  (21.08.17 15:02:13)
Map my ride'i soyleyecektim ben de

  • durbikonusucaz  (21.08.17 18:45:01)