Kanser olsanız kemoterapi almayı kabul eder miydiniz?

kanser ilerlemişse erken ölüm kaçınılmaz gibi bir şey.

kemoterapi alıp bir umut içinde hem bedensel hem manevi sürünerek zaman geçirmek mi?

reddedip son zamanlarını nispeten dinç bir şekilde sevdiklerinle geçirmek mi?

kemoterapi alan hastaların yavaş yavaş eriyişini görmek onu sevenlere çok büyük bir işkence ayrıca bana sorarsanız.

dedem kemoterapi ile kanseri yeniyordu ama kalbi dayanmadı 2. bir kalp krizine kanser öncesi aşırı sağlıksız yaşam tarzı yüzünden. yani illa erimeyi beklemek değil.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (21.08.17 02:34:59)
burada sorulmuş en zor sorulardan biri bence. gecenin bir vakti alkollü kendimi kafalardan kafalara sürüklediniz.

birsürü şey yazıp sildim, oraları atlayıp şöyle bir sonuca ulaşayım. bir ailem varsa ve %30 iyileşme ihtimalim varsa kemoterapi ile, alırdım.
  • brakgn  (21.08.17 02:58:25)
Ne kanseri olduğuna göre değişir. Bazıları çok iyi yanıt veriyor, bazıları eh işte. Lösemi/lenfoma, testis kanseri, küçük hücreli akciğer kanseri en duyarlı olanlar mesela. Pankreas kanseri, özefagus kanseri, safra yolları kanseri pek yanıt vermiyor. Nazofarinks kanseri daha da başka. Kemoterapiye yanıt vermiyor ama radyasyona aşırı duyarlı. Işını veriyorsun gidiyor. Dolayısıyla kemoterapi işkenceyi uzatıyor filan diyenler yalan söylüyor. Herkesin doktoruyla ve isterse yakınlarıyla getirisini götürüsünü tartışarak bir sonuca varması gereken bir konu bu.

  • Lim5  (21.08.17 03:06:40 ~ 03:10:49)
kemoterapi de yaptırırdım ne görsem duysam da uygulardım. bir umuttur yaşatan insanı.

  • diffarentiationation  (21.08.17 03:16:06)
Kesinlikle kabul etmezdim. Muhtemelen başıma geldiğinde talep etmeyeceğim de.

Ailemden, benim yetişebildiğim kadarıyla, 2 kişiyi kanserden kaybettim ve kemoterapinin hiçbir faydası olmadığını onlarca seans sonucu gözlemledim. Sözde iyi olması gereken bir insanın bütün ağırlığıyla üzerime devrilmesini engelleyecek şeydi kemoterapi, etrafındaki herhangi birine muhtaç kalacak şekilde çökmesine sebep olacak bir şey değildi.

Yeteri kadar yaşadığımı da düşünüyorum açıkçası, aklıma gelebilecek her şeyi tecrübe ettim. Üzerine koyduğum gün sayısının 1 ya da 1000 olması hiçbir anlamda fark etmiyor yani. Kemoterapiyi kabul edip aylarca, belki yıllarca sürünerek hayata tutunma çabası vermektense hastalığın beni çabucak tüketip haftalar içerisinde öldürmesini yeğlerim kesinlikle.
  • tel tokasini duzelten samuray  (21.08.17 03:45:36 ~ 03:46:13)
Anneannem son kemoterapisini aldıktan sonra bir daha hastaneden çıkamadı bir buçuk aylık yoğunbakım sürecinden sonra vefat etti. Kemoterapi ciddi ölçüde hastanın yaşam kalitesini etkiliyor. İki haftada bir alıyordu aldığı ilk hafta hiçbişey yiyip içemiyordu tam kendine gelirken hop bir kemo daha dökülen saçına kaşına üzülmeside cabası. Anneannem yaşamayı seven bir kadındı aon kemodan sonra ilik nakli olacaktı. Ama olamadı. Ben o yaşlarda olsam istemezdim özetle ama bu yaşımda ardımda çocuğumu bırakmamak adına Ne gerekiyorsa yaptırırım ki çocuğum olmadan önce kanser olsam kemo yaptırmam diyordum.

  • hernezıkkımsa  (21.08.17 05:06:42)
Başlarda ise evet denerdim sanırım, ayrıca bugün bu hastalıkla alakalı bi yazı okumuştum,paylaşayım www.facebook.com

  • essoist  (21.08.17 05:32:39)
babama 2003 senesinde 53 yasindayken 4. evre akciğer kanseri teşhisi konuldu. ameliyat şansı yoktu.
kemiklere metastaz vardı.
doktorlar; çok geç olduğunu, beklentiye girmememiz gerektigini söylediler. ustelik bu doktorlardan biri sehir disindan gelen kuzenimdi. yine de
6 kur kemo+10 kur ışın planlandı.

kemolara devam ederken planlanan ışın babamın bünyesinin kaldırabileceği düşüncesiyle 5 güne düşürülüp dozu 2 kat arttırılarak verildi.

6 ay omur bicilmeyen babam ayağa kalkti.
1.5 yıl sonra beyine metastaz yaptı. gama knife yapıldı. beyine yayılan onlarca irili ufaklı tümör kurudu.

aradan 12 sene geçti beyinde hem tümör, hem kist bulundu. açık ve uyanık beyin ameliyatı geçirdi. arada geçen yıllarda da 2 kere beyine emboli atmış. haberimiz olmamış.

su an 65 yaşında sabahları 5 km yürüyüp sonra 1 saat kesintisiz kulaç atan bir babam var.

kanserin hangi raddesi son radde sizin için????
  • balik kraker  (21.08.17 15:14:45)
@balik kreker allah daha uzun ve saglikli omur versin okuyunca bi mutlu oldum

  • kupakızı  (21.08.17 23:11:28)