istanbul metrosunda silahlı güvenlik görevlileri

daha spesifik olayım, kadıköy-kartal metrosunda tabanca-kelepçe taşıyan özel güvenlik görevlileri gördüm bugün. yeni mi bu, ne zamandır böyle? bi de polis değil bakın, beyaz gömlek siyah pantul güvenlik görevlilerindne bahsediyorum. nedir olay?

olur olur çok şeyapmayın

(bkz: özel güvenliklere uzun namlulu silah yetkisi)
  • Ufuk  (17.08.17 00:53:00)
Yapılan iş, taşınan silah ve teçhizatları kanunidir. On yıldan fazla bir süredir de böyle.
Üstündeki gömlek ve pantul(!) keyfi değil, yetkili resmi mercilere onaylı üniformadır. 6 ayda bir yenilenirler.
Özel güvenlik görevlileri devlet memuru hükmündedirler. İl emniyet birimlerinden biri de özel güvenliktir.
Kısacası, polise destek olurlar.
  • 1adam  (17.08.17 02:45:26)
@1adam, yaptıkları işe bir lafım yok. bu adamların geçen sene silahı falan yoktu. ülkede polis bile fevri davranıp çıkarttığı sorunlarla meşhurken özel güvenliğe bu kadar teçhizat verilmesini ben mantıklı bulmuyorum. bir şeyin kanuni olması onun doğru olduğu anlamına gelmez.

metro gibi kapalı alanda canı sıkılan bir güvenlik görevlisinin birilerini yaraladığı/öldürdüğü haberini almamayı ummaktan başka çare yok sanırım.
  • reavelyn  (17.08.17 14:09:13)
@ reavelyn
Bu gibi iş yada konuları kendi doğasında ele almak lazım. Dışarıdan bir sivilin bakış açısı muhakkak farklı olabiliyor. Ama ortam şartları ve zaruretler var.
Yani böyle hep kötü olasılıkları düşünürsek evden dışarı çıkamayız.
  • 1adam  (17.08.17 16:04:29)
yaşadığım ülkenin farkındayım, tam da bu sebepten dolayı poliser bile yeterli zihinsel eğitimi alamıyorken o güvenlik görevlilerinin işinin ehli olduğuna inanmıyorum ve hayatım için endişe ediyorum.

  • reavelyn  (17.08.17 19:37:26)
@trollziya
Bu konular işverenle özel güvenlik şirketi arasındaki anlaşmaya bağlı. Silahlı ya da silahsız olmanın temelinde mezuniyet durumu söz konusu.
Silahsız olanlar sana göre bir işe yaramıyor gibi görünse de bu işi esas olarak - nöbet - kavramını düşünerek ele alırsan asıl silahın - gören gözler - olduğunu anlaman gerek. Sonrasında gerekli durumlarda söz konusu duruma göre müdahale yapılır. Silahta güvenliğe sadece taşınsın, dost/düşman güvenlik görsün diye verilmez.
  • 1adam  (17.08.17 22:09:08)