Dalış regülatörlerinden anlayanlar bakabilir mi? (Tusa RS 811-s)

Merhabalar, dalışı çok sevdiğim için kendi malzemelerini topladım artık. En son Tusa rs 811-s regülatör ve yine tusa ss0001 ahtapot aldım kendime. Şimdi bu regülatörün kırmızı ile işaretlediğim kısmı hareketli bir tarafta dive diğer tarafta surface yazıyordu sanırım. Bu tam olarak ne işe yarıyor? İlk kullanımdan sonra evde yıkarken oynadım orayla ben :) surface yüzeyde, dive dalışta kullanmak için mi? Yoksa kendi rahatlığımıza göre arada bir yerde mi tutuyoruz?

Venturi adjustment lever diye geçiyor. Kısacası akış debisini kontrol ediyor, regülatöre tüp bağladığın zaman free flow olması için o beyaz (TUSA yazan) kısma basarsın ya, o esnada işte anlarsın o yandaki ayarın ne kadar etki ettiğini.

Venturi Adjustment Lever
The S-90 is equipped with a built-in Venturi adjustment lever. Two positions are selectable by the diver. Use Surface or the minimum setting when entering the water or on the surface, reducing the sensitivity and possible free flow of the second stage. Use the Dive or maximum setting for maximum air flow during the dive.
  • okumayi sevmeyen okur  (16.08.17 17:49:52)
Ben mares kullanıyorum, benimkinde böyle bir bölüm yok. Ama dalışta veya yüzeyde kullanımda bir fark olmuyor, zaten yüzeyde neden kullanasın ki?
Tahminim dalış bittikten sonra oradan belki regülatöre gelen hava kapatılıyordur. Klavuzunda yazmuıyor mu? Fotoyu daha detaylı çekebilirsen nasıl bir mekanizma olduğunu anlayabilirim sanırım.

Edit: okumayı sevmeyen okur'un yazdığına göre şöyle bir avantajı olabilir, yüzeydeyken surface olarak kullanırsan havanı daha ekonomik harcarsın.
  • peggy  (16.08.17 17:49:53 ~ 17:53:45)
@peggy, daha çok fırtınalı havada yüzeyde su yutmamak için ağızda tutulabiliyor regulator, onunla ilgili olabilir. Benim Mares'te de yok. (sanırım sağdan alyan anahtarıyla ayarlanıyordu)

  • okumayi sevmeyen okur  (16.08.17 17:59:03)
@okumayı seven okur, hımm evet. ayrıca baktım şimdi de havanın daha yavaş bir şekilde gelmesini sağlıyormuş. Bazen suya atladığında falan istem dışı free flow oluşuyor ya o durumlara karşı, ayrıca tabii yüzeyde gereksiz hava tüketimini de engellemiş oluyor. Mantıklı bir şey yani:p

  • peggy  (16.08.17 18:09:32 ~ 18:13:35)