armoni

uzun zamandır müziğin içindeyim ama armoni bilgim yok. müzik algımın derinleşmesi için armoni vs. şeyler öğrenmem gerektiğini düşünüyorum. internet üzerinden ücretsiz erişebileceğim kaynak öneriniz var mı? böyle sıfırdan başlayıp da yoğunlaşan?

enstrüman çalıyo musun, nota biliyo musun, dizileri falan biliyo musun?
bi de klasik armoniden mi bahsediyosun, yoksa pop caz falan mı?

  • sanrı  (14.08.17 19:41:38 ~ 19:41:57)
Temel müzik teorisi hakkında ne kadar bilgin var? Şunlardan başla;

1. Aralıklar ve beşliler çemberi
2. Tetrakordlar
3. Diziier
4. Üç sesli akorlar
5. 12-TET akort sistemi ve majör 3'lü aralık sorunu(burada inceden akort sistemlerine bulaşacaksın ki bu algı derinleşmesi meselesi için çok önemlidir)
5. Akorların çevrimi
6. Dört sesli akorlar ve çevrimleri
7. Klasik armoni ve bas şifreleri
8. Kontrpuan ve füg
9. Şan partisi armonileme(buradan itibaren yaratıcı süreç devreye giriyor ama "strict harmony" kuralları içinde)
10. Orkestrasyon(biraz da aranjman yapalım)

Bu on adımı iki üç senede düzenli çalışarak tamamlayabilirsin. Kaynak istiyorsan başlangıç için nail yavuzoğlu güzel. Yedinci adımla birlikte nurhan cangal armoni kitabını da alabilirsin. Bu kitaplar 20-30 lira falan. Para değil yani.

Bir de ezber çok önemli. Yani her şeyi ezberine alman önemli. Artık onlar senin parçan olmalı. Örneğin 12 tonda 1. çevrim dominant 7 akorunu pata küte sayabiliyorsan bu iş olur. On numara olur.
  • alperz  (14.08.17 19:49:11)
bahsettiğiniz hiç bir şeyi bilmiyorum ne yazık ki. nereden başlayacığımı da bilmiyorum. vokallik yaptım şuana kadar o da alaylı yani bilinçli değil. bir de üç beş akor tıngırdattım gitarla birlikte. müzik kulağı ve yeteneğin üstüne bir şeyler eklemek istiyorum.

tonedear.com şurdaki terimlerden notanın 3lüsü 5lisi dışında aşina olduğum bir şey yok. onları da kulaktan bulabiliyorum zaten.(back vocal yaparken sıkça kullandığım için bu konuda pratiğim var)

böyle bana uygulamalı simulasyonlu bir yol gösterici arıyorum. online ders vs varsa bununla ilgili coursera vb sitelerden o önerilere de açığım.

teşekkürler!
  • vosvos  (14.08.17 20:11:26)
armoni kulaktan çalışılan bi şey değil genel olarak.
sıkıcıdır, piyano çalmıyorsan daha da sıkıcıdır, anlamak güçleşir.
senin verdiğin site kulak eğitimi üzerine.
alperz özetlemiş, ilk etapta ilk 6 maddeyi öğrenmeye bak derim.
şimdilik armoniden çok teori eksiğin var gibi görünüyor.
  • sanrı  (14.08.17 20:28:27)
Kitapla çalışacaksın. Piyano şart. Gitarla çok zor olur.

Soruların olursa sor sen bir sürü adam var burada müzik bilen.
  • alperz  (14.08.17 20:37:36)
@alperz gitarla hiç zor değil. klasik armoni baya kafanı karıştırır çünkü biz gitarda klasik armonide hatalı sayılan herşeyi yapıyoruz. örneğin 5 5 hatası, 8 8 hatası, alt yanaşık üst atlayan vb çünkü enstrumanın anatomisi gereği mecburuz. Nurhan cangal çok kafanı karıştırır.

  • guitarissimo  (14.08.17 20:59:38 ~ 21:00:19)
Hah işte ben de onu diyorum. Yapısı gereği klasik kuralları esnetmek hatta bazen "eeeh" demek gereken bir alet gitar. Piyanoda kabak gibi görünüyor her şey. Başlangıç için daha rahat olur.

Gitarla da armoni çalışılır tabi. Ama zor olur. Başlangıçta zor olur. Gitara çok hakimsindir oyuncak etmişsindir kendine o zaman bilemem. Ama bir yandan "lan şu si hangi teldeydi yav" deyip bir yandan teoriyi düşünürsen kafa gider.

Demek istediğim buydu.

Nurhan Cangal'a gelince, adam Ankaralı olduğundan mesela dominant demiyor çeken diyor falan belki onlar farklı gelir ama İstanbul ağzını da Ankara ağzını da öğrenmek faydalı olur bence.

Sen nesini beğenmedin kitabın?
  • alperz  (14.08.17 21:04:05)
gitarla zor denilen kısım, Eb majör dom. 7'li 2. çevrimi basarken 8 kere düşünmektense piyanoda bilemedin 3 kere düşünmek daha iyidir yeni başlayan için.
yaptığın bir armonizeyi de seslendirmek için piyanoya ihtiyacın olacak.
terminoloji olarak eksen ile tonik demenin benim için bi farkı yok ama yeni başlayan için bu da kafa karıştırıcı bi durum.
bu konuda bi birlik sağlanmış değil henüz.
  • sanrı  (14.08.17 21:17:02)
Nurhan Cangal' ın kitabı çeviri bir kitap ve kötü bir çeviri. İngilizcen varsa çok güzel kitaplar var. Kitaplığım baya bir karışık şu sıralar bulabilirsem ismini yazarım. Vallaha bizim armoni hocası Nurhan Cangalın öğrencisiydi ve gerçekten çok kötü anlatıyordu. Gitar ve piyano öğrencileri yine bir nebze daha şanslıydı ama flüt keman öğrencileri can çekişiyordu :D

  • guitarissimo  (15.08.17 02:56:36)