Bel ve boyun fıtığı için fizik tedavi

Hakikaten işe yarıyor mu? Fizik tedavi olup bu illetten kurtulan var mı mesela ya da böyle birini tanıyan? Bi' de ortalama ne kadar sürer? Son olarak, devlet hastaneleri bu konuda yardımcı olabilir mi, yoksa fizik tedavi merkezlerine mi gitmeli?

4 adet boyun fıtığım olduğu çıkmıştı geçmeyen bir boyun ağrısı sonucunda çektirdiğim MR'da. İlaçlarla bir şekilde geçti, yine de gitmedim fiziğe. Sonra omzun ağrımaya başladı, omuzdan koluma indi ve gitmek zorunda kaldı çünkü çekilecek çile değil, beşer altışar ağrı kesici içiyordum günde. 20 seans gittim ve ağrılarım tamamen geçti. Doktorum da her gün belirli hareketler yapmam gerektiğini ve bu hareketleri yapmazsam ameliyatlık olacağımı söyledi. Tedavi olalı 2 sene oldu, hiçbir şikayetim yok. Spor bu noktada çok önemli, o kasların sürekli çalışması lazım. Oturmama falan da dikkat ediyorum tabii. Ortalama ne kadar sürmesi tamamen sizin durumunuza bağlı, fizik tedavi merkezi olması lazım benim bildiğim kadarıyla.

  • awareim  (13.08.17 11:50:23)
sanırım o aşamasıyla da alakalı.
benim de bel fıtığı vardı, bir gün merdivenden çıkarken ters bir hareket ile yığılıp kaldım.
işte mr falan çektiler, fizik tedaviye gönderiler, çok ağrırsa gel ameliyat edelim dediler.

fizik tedaviyi 2 hafta falan yaptım da galiba hareketleri ahah. zaten bir broşür verdiler aha bunu yap diye. yorucuydu baya
neyse işte şimdi düzenli yürüyüş falan çok ender ağrısa da sıkıntım yok.
  • passion rules the game  (13.08.17 14:01:48)
Passion +1

bende de başlangıç durmdaydı, baya ağrılı bi dönemdeydi. bikaç merhem tarzı ilaç kullandım başında, aynı zamanda önerilen hareketlerin olduğu egzersizleri yapmaya başladım.fizik tedavi almadım ama yaptığım egzersizle geçmezse bi sonraki aşamanın o olacağı söylendi. 6 ayda falan hiçbi ağrı kalmadı. üzerinden 5 sene geçti, aynı noktada hiç bi ağrı oluşmadı.
  • sttc  (13.08.17 15:56:10 ~ 15:58:12)