icloud fotoğraflardan anlayanlar bir bakın hele

icloud fotoğraflar hakkında tam oturtamadığım şeyler var.

şimdi arkadaşlar icloud demek aslında "klon mantığı" demek diye düşünüyorum. yani sizin fotoğraflarınız aynı anda hem telefonda, hem icloud'da (yani bulutta diyelim), hem de bilgisayarınızda (mac ya da pc fark etmiyor diye düşünüyorum.) bulunuyor. bunlardan hangisinden bir foto sildiğinizde senkronize olarak (otomatik ya da elle) siliniyor.

ben pc'me itunes kurmadan kullanıyorum cihazı. telefonu bilgisayara bağlamıyorum.

anlamadığım şu;

bilgisayara (C:\Users\Root\Pictures\iCloud Photos\Downloads) senkronize olmuş tüm fotoları ben yedek bir klasöre (buna b klasörü diyelim) taşıdım. arşivledim yani fotolarımı. sonra da cep telefondan 100 kadar foto sildim. şimdi baktığımda icloud'da da silinmiş görünüyorlar ama nedense bilgisayarda (C:\Users\Root\Pictures\iCloud Photos\Downloads) hala duruyorlar. bu neden oluyor? yani bu nasıl klon mantığı? ben cep telefonumun içindeki fotoğrafları kaç taneyse o haliyle göremeyecek miyim bilgisayarda? illa icloud sitesine mi girmem gerekecek her seferinde? sonuçta yedek arşivim (b klasörü) var ama orası bir gün binlerce fotoya sahip olacak. her seferinde o koca klasörde dolaşmak istemiyorum belki. cep telefonumda güncel ne kadar foto varsa sadece onları görmek istiyorum belki.

ayrıca şu senkronizasyon işini de anlamadım. az önce telde bir foto çektim. pc'den bakınca (saatin oradan) icloud simgesi "az önce güncellendi" demesine rağmen henüz göremiyorum bilgisayarda (C:\Users\Root\Pictures\iCloud Photos\Downloads) o fotoyu. ve orada "fotoğrafları indir" diye bir seçenek var. ama ona bastığımda benden klasör istiyor ve komple ne varsa yeniden indiriyor.

ne iş sizce bu?

az önce güncelledi dediği icloud drive'dır.
Ben de kullanıyorum, image.ibb.co

Sorun şu ki normalde mac'lerde vs dediğin gibi çalışıyor sync.

Fakat windows icloud için sync özelliği tek taraflı yani sync değil aslında, fotoğraflar windows'a geliyor fakat silersen hiçbir yerden silinmiyor veya iphone'dan silersen ordan silinmiyor.

support.apple.com

"When you delete photos and videos from your Apple device or on iCloud.com, they won't delete from your PC. And when you delete a photo or video on your PC, they won't delete in iCloud Photo Library."
  • ocanal  (12.08.17 00:16:40 ~ 00:17:09)
@ocanal:

drive'ı ayrıca da gösteriyor. şöyle ss vereyim;

prntscr.com

diğer konuda madem apple da bizzat öyle söylediyse yapacak bir şey yok. o halde b klasörüne hiç gerek yok. bunu arşiv gibi kabul edip, nasıl olsa burada bir şey silinmeyeceği için yedeklemeye ihtiyaç duymayalım. telefonun klon halini bilgisayarda görebilmek için de icloud'a girip çıkalım web tabanlı olarak.
  • matrix  (12.08.17 00:32:03)
@matrix

doğru ben fotoğrafları açmamıştım ondan çıkmıyormuş ben de hep drive'ı gösteriyor sanıyordum.
  • ocanal  (12.08.17 02:13:18)