Para yatırım mevzuları

Bizim bankada tl olarak duran belirli bir miktar paramız var. Para giderek değer kaybediyor, biz de farklı şekilde değerlendirelim dedik. Paranin üçte birini kısa dönemli yatırım gibi düşünelim, tatil vs gibi durumlarda harcanacak. Diğerini de uzun süreli (çok önemli bir durum olmadıkça dokunulmayan, birikim amaçlı hesap) yatırım.

Bu durumda dolar veya altına mi yatırım yapmak en doğrusu? Birini altın, birini dolar mı yapsak? Faizli hesapların getirisi eskisi gibi olmuyor zaten artık. Bir de ben her ay paramı franktan türk lirasına çevirip öyle harcıyorum. Hiç hesap ile uğraşmayıp direkt frank olarak mı muhafaza etsek?

Borsa hariç her türlü öneriye açigiz. Teşekkür ederim şimdiden herkese.

dolara bas derim

  • basond  (11.08.17 13:36:48)
Valla ben dolar aldım önceden zarardayım, altın veya euro alsaydım kar etmiştim. Artık dolar da inişli çıkışlı euro daha stabil. Ama şartlara bakmak lazım son hallerini bilmiyorum. Bir de alım yaparken 6 ay 1 senelik periyodlarda en düşük ortalama ve en yüksek değerleri inceleyin nerede yatırım nerede bozma işlemi yapacağınızı görürsünüz. Uzun vadede hiçbirinin kazandırıp kazandırmayacağı belli değil bu tavsiyeyi de unutmayın

  • filipis  (11.08.17 13:50:05)
sepet yatirim daha makul uzun sureli yatirimlarda.

usd

Euro

altin

mantikli bir sepet olabilir.

rakam eger yüksekse, bu durumda arsa da düşünülebilir.
  • for the record  (11.08.17 13:51:56)
Filipis, derdim para kazandırmasından ziyade değer kaybetmemesi zaten. Türk lirası durduğu yerde değer kaybediyor.

For the record, arsayı bir ara düşündük fakat para gibi ülkenin durumu da stabil degil. O yüzden birkaç sene bu tarz yatırım yapmayı dusunmuyoruz. Bir de parayı attık unuttuk gibi bir durum yok. Mümkün olduğunca üzerine ekleme de yapıyoruz.
  • fraise  (11.08.17 13:52:30 ~ 14:00:24)
Durdugu yerde her para deger kaybeder bu arada.Nakit para her zaman deger kaybeder.10 bin euro aldiniz diyelim, 5 sene sonra o euronun alim gucu 10 bin euro olmucak.Euronun düsmeyecek olmasi paranızın degerini korudugunu göstermez.Insanlar bosuna ev,arsa vb seceneklerine yönelmiyor.Birikim cok cok uzun vadeli olacaksa baska secenekler düsünün derim.

  • maria puder  (11.08.17 13:55:50)
uzun vadede dokunulmayacak paraysa eğer dolar yada euro alıp vadeliye koyulabilir. Ayrıca kısa vadeli biraz risk almak isteyenler gram altınla da oynayabilir. ben şahsi fikrimi söyledim, yatırım tavsiyesi değil ama

  • silah taciri  (11.08.17 15:41:21)