Erasmustan vazgeçme noktasına gelmek

Tek bir şehir seçeneğim vardı. O şehiri yazdım.
1 yıl boyunca orada olacağım.
Sorun şu ki orada çok türk oluyor-muş.
Bu durum beni ister istemez soğuttu. Halbuki beklenti internasyonal ortamlar olması ve ingilizce konuşmak üzerineydi.
Bi kaç gündür vaz mı geçsem diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Zaten dersler sayılmayacak okulum 1 yıl uzayacak.

Çok hevesle çıktığım yolda şu an bu noktadayım.
Ne yapacağımı bilemiyorum, yazmak istedim.

Okuduğun bölümde zorunlu staj yoksa mezun olduğunda fark atacak bir özelliğin olmayacak. Zorunlu stajı olmayan bölümler iş bulma sıkıntısı çekiyor çokça. Bu açığı Erasmus ile kapatabilirsen, diğer mezunlar arasında dikkat çekersin. Ekonomik durumun iyiyse hiç düşünmeden git. Tecrübe tecrübedir. Mezun olunca yurt dışında bir yıl yaşamak için emin ol hem daha fazla para hem de daha uğraştırıcı işlemler gerekecek. Zaten yıllık iznin birkaç hafta olduğu bir ülkede bir yıl yurt dışında vakit geçirmek mezun olduktan sonra hayal.

  • dissendium  (07.08.17 23:40:45 ~ 23:47:14)
türklerle takılmak zorunda degilsin, kiminle takilacagini kendin sececeksin. erasmusa gitmemezlik etme.

  • no christ requires  (07.08.17 23:46:09)
Kesinlikle git. Gittigin sehirde ESN varsa ona katilirsin, ilk etapta seni baya oyalar. Sonra sehri ogrendikce diger imkanlari yaratirsin kendine. Bir de bulundugun ulkeyle sinirli kalmazsin, olabildigince diger ulkeleri de gezersin. Daha ne olsun.

  • logic  (07.08.17 23:48:25)
erasmus dünyanın en büyük boktan saçmalığı. gitme zaten.

  • secrex  (07.08.17 23:58:49)
türklerin çok olması türkler ile takılacağın anlamına gelmiyor. nasıl geçireceğin tamamen sana kalmış. yerel insanlar ile takılabilirsin, ispanyollarla takılabilirsin, yalnız başına içebilirsin. sayılmayan derse sokayım bu arada. 6 ay erasmus için okulumu 1 sene uzatmıştım. hem de 4'ün 2'sinde gitmiştim erasmus'a. gözüm açıldığı için kötü oldu tabi ama şimdi deseler "rain 2013'e döndürüyoruz seni tekrar." yine giderim.

  • rain when i die  (08.08.17 00:00:40)
Türk her yerde var. Erasmusa giderken bu bilinçle gidip çok az Türkle tanışmıştım.
Türk olsa dahi orası İstanbul olmayacak. Bambaşka bir deneyim. Aradan 10 yıl geçti, ancak hayatımda iz bıraktı.

Tavsiyem bunları dert etmeden gitmeniz.
  • Scruffy  (08.08.17 00:10:38)
kimle takilacagin senin tercihin. benim gittigim sene 100 erasmus ogrencisinin 21i turktu. su an turklerden cok gorustugum (fiziki olarak) avrupali arkadaslarim var. daha gecen gun birinin dugunune gittim italyaya. erasmus hayatinda iyi ki yapmisim diyecegin seylerden biri olacak her acidan. durmak yok, yola devam.

  • in vino veritas  (08.08.17 00:12:27)
ulke - sehir yazsan daha detayli cevap gelirdi.

  • eksimtrak  (08.08.17 01:38:22)
Amerikanın bi köyüne gittim orda bile türkler çıktı karşıma. O kadar sıkıntı etme takılmak zorunda değilsin. Kimse seni zorlamıyor takılman için zaten. Gitmezsen pişman olursun gibime geliyor.

  • phoenixboy  (08.08.17 01:40:55)
Avrupa'da yaklaşık 40 şehir gezdim. Türk'ün olmadığı yer görmedim, öyle bir yer yok. Varsa şahit olan söylesin. :) 1 gün için gittiğim ufak şehirlerde bile Türkçe duymayı başarıyorum. Neyse bunlar turist genelde ama öğrenci olarak da her yerdeyiz. Bunu söyleyebilirim. En Türk olmaz dediğin yerde bile Türk öğrenci vardır. Sen çevreni kendin seçeceksin. Gittiğin şehir öğrenci şehriyse veya Erasmus olarak popülerse zaten en az 2-3 tane Erasmus topluluğu vardır ESN, Erasmusland, Erasmuspoint vs. gibi. Orada yabancı arkadaşlar edineceksin. Yerel insanlarla da okulda, dışarda muhattap olacaksın zaten. Türklerle muhattap olmamak tamamen senin elinde. Bu arada yurt dışında öğrenci Türkler genelde dışa açılmaya daha meyillidir, ortam olunca yabancı insanlarla takılmaya daha meyilliler. Kimse seni yadırgamayacaktır. İspanyollar mesela bu konuda çok daha kötüdür. Ortamlarına giremezsin, başkalarıyla takılan İspanyolları yadırgarlar. O yüzden korkma, git. Pişman olmayacaksın.

  • tierra santa  (08.08.17 03:14:23)
erasmus yaptığım yerde en kalabalık ispanyollar ikinci de türklerdi. sadece türklerle takılmayı seçen de vardı kendisine tamamen ayrı bir çevre yapan da.
benim için şu ana kadar vermiş olduğum en doğru karardı. dünyanın birçok yerinden arkadaşım oldu hala daha görüşüyoruz çok sık olmasa da. bazıları türkiyeye geliyor hatta. ayrıca türklerin olmadığı bir yer bulamazsın. benim gittiğim yer daha önce adını duymamış olduğum bir yerdi ona rağmen çok kalabalıktı.

  • bana bir nick verin  (11.08.17 20:46:35)