Yemek hazırlayamama açmazı

Yemek yapmakla ilgili iki çıkmazım var.

Kaldığım evi, ev sahibinin kızı ile paylaşıyorum. Çevremdeki birçok evde ağır yemek yapmak kontrat gereği yasak. Ben bunu duyunca "Ben zaten master chef miyim" diyerek çok da sallamamıştım ama bu çevrede yemeğin kokusu çıktığı anda ağır yemekten sayılıyormuş. Örneğin, kuru fasulye yapacağım ve soğanı kavurdum, hop sana ağır yemek ya da köfte yaptım koktu, yine ağır yemek. Bende kontratta bir sıkıntı yok ama yemek koktukça şikeyet oluyor. Mutfağın kendi penceresi yok, kızın oturma odasının köşesinde. İkimizin oturma odaları ayrı ve oturma odaları ikimizin kişisel alanı ama mutfağa giren kısım ortak alan. Herhangi bir yaptığım yemek havalandırmayla tüm evin içinde. Dolayısıyla minimum kere yemek yapmam ve ortalığı kokutmamam gerekiyor. Evdeki kız hazır yemek yiyor ve nadir olarak yemek kokutuyor. Zaten neden yemek yaptığımı, neden baklagil erzağım olduğunu falan da anlayamıyor.

Bir yandan da, yakında günde min 13-14 saat çalışacağım bir döneme gireceğim. Hatta bunun 20 saat olduğu günler olacak kışın. Bazen eve gidemediğim geceler oluyor. Haftaiçi zaten mutfağa giremiyorum kesinlikle ama haftasonu yaptığım yemekleri yiyorum. İşyerinde yemek yok. Kafeterya seçeneği var, onda da hamburger, pizza ve sandviç seçenekleri var, ki karbonhidrat yememeye çalışıyorum mecbur kalmadıkça. Zaten pazar günü yaptığım yemek çarşamba, bilemedin perşembe bitiyor ve dışarıya yemeğe çıkmaya zamanım olmuyor. Yemek koktuğundan ve havalanması saatler aldığından öyle karavanayla da yemek yapamıyorum. Çarçabuk ne yaparsam o. Sürekli dışarıda yemeyi kaldıracak param da olmuyor. Günde 3-4 saat uyuyunca, yemek yapamayacak kadar yorgun oluyorum.

Kahvaltıda yumurta, peynir yiyorum ama günde 3 yumurtadan fazla olunca kaşınıyorum. Bir de haşlanmış yiyemiyorum yumurtay; menemen, peynirli yumurta yapıyorum. Yoğurt da uykumu getirdiği için hafta içi yiyemiyorum. Protein barlar karnımı bozuyor ve tuvalete taşınıyorum.

Bir seneyi böyle olacak. Geçen kış artık pizza falan yedim. Yıllardır yemiyordum ve hem içim kalktı, daha fazla pizza ve türevleri yemek istemiyorum. Hem de bir yılda 6 kilo aldım. Daha yarısını anca verdim vermedim, yeni döneme başlayacağım. Yoğunluktan ev arayıp da taşınamam. Nasıl doyuracağım ben karnımı? Nasıl besleneceğim? İşe ne götüreyim yiyecek olarak? Her gün yapabileceğim basit ama besleyici tarifleriniz var mı? Salata yiyorum ama sadece salatayla o tempoyu kaldıramıyorum.

Merhaba, sizin orada 99 cents store var mi? Ben bir dolara bir paket salata aliyorum. Ayni salata Albertsons'da da satiliyor ama orada 3 dolar kusur. Bu nedenle dollar store'a her gidisimde 10 paket aliyorum. Salata ile de bircok cesit haslanmis beans ya da humus karistirip yiyorum. Ustelik kilo vermeme de yardimci oldu. Soya sosu da ekleyebilirsin, kalorisiz ve tuzsuz olanlari da var. Ustelik gunde en az bir kez salata yemek cok saglikli. Buzdolabina koymasan da paketi acmazsan saglam kaliyor.

Yemek pisirmek yasak biliyorum. Bu nedenle bircok aile odasini aylnizca vegan ve vejetaryenlere veriyor.
  • Traveller  (07.08.17 18:30:32)
Sebze yemeği de çok yapıyorum ama içinde soğan olan şey kokuyor pişirince en basitinden. Şeytan diyor işi gücü bırak, Hintlilerle ev bul. Sonra benim koku arada kaynasın.

Ama haşlanmış fasulyeli salata olayını sevdim, ondan yaparım.
  • aychovsky  (07.08.17 18:33:28 ~ 18:34:23)
Duduklu tencerede koku daha az oluyor.

  • nax  (07.08.17 18:47:25)
Bence yoksa bir düdüklü tencere edinin, hem yemek pişirme süresini kısaltır hem de kokunun yayılmasını engeller. Ben hemen hemen her yemeği düdüklüde pişiriyorum süre kısalıyor diye. Bir de bazen çok miktarda yemek yapıp bir kısmını dondurucuya koyuyorum, çorba, sulu yemek, kuru fasülye vs. dahil, hafta içi sürekli yemek yapmakla uğraşmamak için.

  • opucuk baligi  (07.08.17 18:48:11 ~ 18:48:53)
Ben de haşlanmış baklagiller ile çeşitli salatalar demeye gelmiştim. Piyaz olabilir mesela, meksika fasulyesi de kornişon ve çeşitli otlarla güzel oluyor. Oralarda var mı bilmiyorum fakat karabuğdayı haşlayıp, soğuyunca salatasını yapıyorum çok güzel oluyor. Kısır yapılabilir, makarna salatası (tam buğday tercih edilebilir), ton balıklı salata, bunlar geldi aklıma.

  • gmzo  (07.08.17 18:48:56)
temel bi öneride bulunamıcam ama pizza falan sevmeyen, iki günlüğüne yurtdışına çıksa yemek sorunu çeken, yoğurt yiyince derhal uykuya dalan biri olarak sıkıntını paylaşmak istiyorum. bu nedenle çoğu malumun olsa da aklıma gelen şeyleri sıralıcam.

uygun fiyatlı bulabilirsen (yurtdışında zor sanırım ama) kuruyemişler tokluk hissini arttırıp enerji verecektir. gerek kilo aldırması bakımından, gerekse alerjik bünye için miktara dikkat etmek lazım tabi.

karbonhidrat kısıtın çok katı değilse ve gluten sıkıntın yoksa, yumurtayı yulaflı yaparsan, servis miktarını yeterli tutarken yumurta miktarını azaltmanı sağlayabilir. ben yumurta yiyemiyorum ama sporcu vloggerların yaptığı yulaflı omletleri izlerken ağzım şelale oluyor.

yine yulaf ile aran iyiyse ve öğünde illa ki çiğneme bileşeni bulunacak derdin yoksa (benim var maalesef) öğlen öğününü ya da ara bi öğünü yulaflı-muzlu smootie ile çözebilirsin. geçen burada kendinden bardaklı bi alet önermişlerdi, ben de almayı düşünüyorum, hemen yapıp çantana atmalık iyi olur.

izlediğim bi vlogger kahvaltı ve ara öğünler için evde breakfast burrito yapıyor. lavaşa çok karşı değilsen ve buzlukta depolama alanın varsa, haftada bi kere yapıp buzluğa atsan, kilitli poşette çantanda gezdirip, istediğinde mikrodalgaya atabilirsin.
youtu.be
bu kadın etlisini yapıyor ama bundan gören bi türk vlogger bunun tavuklu, peynirli, tahıllı, sebzeli bi çok çeşidini yapmıştı. bulursam onu da eklerim.
  • manuel mandalina  (07.08.17 18:56:35 ~ 19:05:05)
Bence çare fırın.

Sebzeyi, eti fırında yaparsan çok fazla kokusu çıkmaz hem de sağlıklı tüketirsin. Baklagili de haşlayıp salataların arasına koyarsın.
  • neferkitty  (07.08.17 19:08:19 ~ 19:08:44)
@neferkitty Keşke fırın olsa. Normalde her haltı fırında yapıyorum da, burada fırın yok maalesef. Alsam cıngar çıkar.

  • aychovsky  (07.08.17 19:57:51)
Kendi odanda yapsan da mı yasak? Odanın bir köşesine 2'li elektrikli ocak ve bir fırın alsan? Pencere varsa önüne koyarsan pek gitmez kokusu :/

  • ekaterina  (07.08.17 20:22:08)
kısaca yemek yapmayın, abur cubur ya da dondurulmus urunlerle gecistirin demisler. bahsettigin yemekler icin bir cozum goremiyorum.

bir de hintlilerle eve cikayim deme. kokun arada kaynamasina kaynar ama o kokuda sen yasayamazsin. been there, done that.
  • no christ requires  (07.08.17 21:10:10)