Üniversite okurkan konservatuara girmek

Evet, 20 yaşındayım, keman ve gitara az çok hakimim. Yarı zamanlı konaervatuara gir diyenler oldu ama benim yaşımda girilir mi? Üniversiteyle aynı anda okunur mu? Deneyen/bilen var mı?

Üniversiteyle aynı anda okunmuyor diye biliyorum. Yönetmelikten dolayı.

  • funl  (01.08.17 13:53:06)
okunuyorDU hocam, hatta odtü elektrik-elektronik ile Hacettepe devlet konservatuarını aynı anda okuyan arkadaşım vardı. Bunun dışında bu durumda en az 5 kişi ile tanışmıştım. Yeteneğinize bağlı

tabi belirttiğim üniversite yıllarının 2004-2010 arasını falan kapsadığını söylemem lazım.
  • cursor  (01.08.17 13:59:17)
konservatuvar yarı zamanlıda sanırsam akşam vakti oluyor dersler

  • guitarissimo  (01.08.17 15:47:08)
peki bunun sınavları ne zaman oluyor nasıl başvuruluyor biliyor musunuz? istanbul üniversitesiyle mimar sinana baktım yarı zamanlıyla ilgili bir şey bulamadım. internet siteleri çok karışık.

  • antreman kocu munir bey  (01.08.17 15:54:13)
merhaba,
öncelikle şehir belirtmelisiniz.

eğer lisans derecesi almak istiyorsanız konservatuarda ancak o zaman üniv. sınavına girip, özel yetenek sınavından kabul almanız ve kayıt için başka bir üniv.ye bağlı olamamanı gerekir.

yarı zamanlı konservatuar, bazı üniv.lerin bünyesinde eğitim veren "devlet konservatuarlarında" yer alıp orta okul, lise ve sonrası seviylerde eğitim verebilir.
sizin yaş grubunuz için, örneğin ist.üniv. de yarı zamanlı müzikal, pandomim ve jazz gibi bölümler var. Bunlar lisans değil, sertifika programları ve dersler akşam. Genelde 3 yıl. Üniv. ile beraber devam edilebiliyor. Ben sahne sanatları öğrencisi olduğum için müzik bölümlerindeki işleri detaylı bilmiyorum. Ama yarı zamanlı bir müzik bölümü hiç hatırlamıyorum. Ancak konservatuar bünyesinde kurslar da oluyor, böyle bir şeye yönelebilirsiniz.
ANCAK bu dediklerim her okulda farklılık gösterir. Her okul bu bölümler için yazın, kendi belirledikleri tarihlerde (genellikle 2 aşamalı) özel yetenek sınavları yaparlar.
Örnek olsun diye bknz: konservatuvar.istanbul.edu.tr

Son olarak bir de özel konservatuarlar var.
Özel üniv.lerin bünyesindeki konservatuar/müzik bölümleri DEĞİL. Bağımsız özel kurumlar. Kimi MEB sertifaklı, kimi değil. Bunlara da bakılabilir.
  • jimjim  (01.08.17 16:11:02)