evlilik-ev vs ile ilgili bir soru

Selamlar,

Eylül sonunda evleniyorum ve bugün itibariyle evime taşındım. Düğünden sonra eşim de gelecek, ben erkenden taşınmış oldum yani. 2 aya yakın evde tekim.

Üniversiteden eski ev arkadaşımın da kendi eşiyle sorunları var, boşanmayı düşünüyor, psikologları bi süre birbirinizden uzak kalın demiş, o da zaten bundan sonrası için düşünüp karar almak istiyorum dedi. ben de bende kalabilirsin demiş bulundum. o da 5 ağustos gibi gelsem olur mu dedi. 1-2 hafta kalmayı düşünüyor.

Müstakbel eşim diyor ki, daha biz oturmaya başlamadık, eşyalar yeni yeni geliyor, evde bir düzen yok bişi yok, neden arkadaşını çağırdın, ben de eve yerleştikten sonra misafir kabul etmelisin.

Şimdi ben bunu kıza nasıl izah edicem? Çok ayıp etmiş olurum diye çekiniyorum; çünkü sevdiğim saydığım bir arkadaşım. Yalan mı söylemeliyim yoksa gerçeği uygun bi dille mi açıklamalıyım? Görüşlerinize talibim.

cinsiyetim : kadın, gelecek arkadaşım da kadın.

edit : yazdım arkadaşıma, durumu anlattım. çok şükür anlayışla karşıladı. çok utanıyom :(

Uygun bir dille açıkla. Yalana hiç gerek yok. Gönlünü alırsın bir şekilde. Ama cidden eşin haklı.

  • yaren  (01.08.17 10:46:52)
Cinsiyet?

Siz erkekseniz ve arkadasiniz da kadinsa böyle demesi normal.
  • chitosan  (01.08.17 10:46:59)
evleneceğin kişi haklı.

  • super kahraman olsaydim baba olurdum  (01.08.17 10:47:28)
@chitosan kadınım, arkadaşım da kadın.

  • sedat peker in yegeni  (01.08.17 10:49:58)
adam haklı. sıfır eşya geliyor adamdan önce başka biri oturacak.

  • cedex  (01.08.17 10:55:55)
ben seni erkek sandım. Afedersin ama biraz klasik, kaba bir erkek düşüncesizliği olmuş. şaşırdım. O birlikte daha hiç oturmadığınız evinize erkek arkadaşını getirip 2 ay kalsa hoşlanır mıydın ? çok sorun edilecek bir şey olmayabilir ama ondan müsaade istemeliydin arkadaşını çağırmadan önce. Bence arkadaşın da düşünebilirdi. Eviniz daha yeni sen bi eşinle otur önce tadını çıkar, gerek yok derdim ben olsam.

  • aquarium  (01.08.17 10:57:17)
bencilce bir karar olmuş sormadan teklif etmeniz. adam haklı.

  • prodeq  (01.08.17 11:04:53)
bencede düşüncesizce davranmıssın keske once esıne sorsaydın. bi empati yap anlarsın.

  • sizofren06  (01.08.17 11:08:15)
bence boşanmak üzere olan arkadaşın yalnız yaşayan ya da boşanmış başka bir arkadaşının yanına gitmeli .
sen henüz yeni evleneceksin , onun yerinde ben olsam gelmek istemezdim . sana evlilikle ilgili sıkıntılarını anlatıp duracak kafanı karıştıracak . hoş olmaz .
bir bahane bul ona söyle gelmesin .
  • devilone  (01.08.17 11:14:23)
eşe sormamak ayıp ve düşüncesizce olmuş ama ucunda ölüm yok, yeni eşya diye üzerine çıkıp tepinecek de değil sonuçta. sırf sormadığın için trip yapıyor olabilir, gönlünü al güzel bi şekilde, büyüyecek bir şey değil normal şartlarda. arkadaşın yakın mı sana, belki arkadaşı değil de elalemi getiriyor diye düşünüyor da olabilir bi yandan.

  • Bruce  (01.08.17 11:15:27 ~ 11:16:18)
Arkadaşı kıracaksın, mecbur.

  • arnold schwarzeneger  (01.08.17 11:22:01)
bence eşin haklı ve gayet haklı. sonuna kadar haklı,

bu yüzden eşini değil, arkadaşına uygun bir dille açıklayıp kabul edemeyeceğini bildir, sonuçta artık bir aile kuruyorsun. o evin öncelikleri sen ve eşin. arkadaşın dış kapının mandalı kusura bakmasın.

arkadaşının hiç ailesi, akrabası kardeşi filan yok mu? umarım özel durumları sizi de etkilemez.
  • füt  (01.08.17 11:30:43)
Yeni eşyayı ilk ben kullanmalıyım muhabbeti olduğu için ben de eşini kadın tarafı zannettim. Erkek çıkınca şaşırdım.

Bence sen haklısın. Tamam eşine de sorsan iyi olurdu ama eski ev arkadaşım diyorsun. O insanla birlikte yaşamışsın, mobilyalara sıçacak işeyecek hali yok ya? Zor durumda kalan bir arkadaşına yardım etmek istemişsin sonuçta. Onun yerinde sen olsan ve arkadaşın "eşyalar daha yeni" diye seni kabul etmese ne hissederdin.
Eşinin yeni gelin muhabbeti yapmasını saçma buldum. Eşyalara gereğinden fazla değer veriyoruz.
  • peggy  (01.08.17 11:34:45 ~ 11:35:27)
Bence sıkıntı olmamalı böyle şeyler. Nolur, 2 ay kullanılmış koltuğa otursa götü mü incinir...

Nişanlınıza "kız zor durumda. söz verdim ayıp olur" diye biraz bastırın. İlle de istemem derse, arkadaşınıza "Nişanlım karşı çıktı, kusura bakma" diye hemen haber verin ki zaman varken başka bir yer ayarlasın.

.
  • kartallar yuksek ucar  (01.08.17 11:37:41)
ben sıkıntı etmezdim. açıkçası hatta bi erkeğin bunu dert etmesi biraz tuhaf geldi. bende evlilik arifesindeyim erkek arkadaşıma git evde arkadaşlarınla takıl diyorum. haklı haksız bilemem. ama uzun süreli kalacak bi kadın arkadaşınıza ben evdeyken çağır demesi daha tuhaf geldi.

bence arkadaşa güzel bi dille anlatıp sende kalamayacağını söylemelisin. gerçekten yakın bi arkadaşsa bunu anlayabilir diye düşünüyorum.
  • ferrarimizolaydisatardik  (01.08.17 11:42:10)
Eger ikiniz birden kadinsaniz evde kalmasinda bir problem olmamasi lazim. arkadasiniza yardim etmek istemeniz normal.

  • chitosan  (01.08.17 11:46:20)
Ben de erkeğim ve evime eşyalarıma çok düşkünümdür. asla ben daha oturmadan birinin gelip evimde oturmasını istemezdim. eşiniz haklı

  • oscar  (01.08.17 11:49:28)
henüz partnerinizle birlikte yaşama ve bir olma fikrine adapte olamamışsınız. bu fikre adapte olmalısınız; zira artık tek başınıza yaşamıyorsunuz. eve dair her şeyi, kendinize dair de pek çok şeyi onunla paylaşmalısınız. orası onun da evi ve bunu bilmeye hakkı var.

  • fragile lady  (01.08.17 12:06:26)
@fragile lady galiba haklısın, yıllardır yalnız yaşıyorum :(

  • sedat peker in yegeni  (01.08.17 12:12:03)
@blue serenity arkadaşım karşıda oturuyor, sık sık görüşemiyoruz, genelde yazışarak iletişim kuruyoruz. mecburen yazarak anlattım :/

  • sedat peker in yegeni  (01.08.17 12:36:49 ~ 12:37:09)
öncelikle "evim" değil "evimiz". "evime taşındım" değil "evimize taşındım". bence bu çok şeyi açıklıyor zaten.

  • halanne  (01.08.17 12:45:58)
@halanne gerçekten sen yazdıktan sonra farkettim :/ haklısın.

  • sedat peker in yegeni  (01.08.17 12:59:21)
peggy + 1

Sizin yerinizde değil de, eşinizin yerinde olduğunu düşündüm. Eşya aldığım evime nişanlımın bir arkadaşı gelecek ve kalacak diye. Evimizin eşyası neden zor durumdaki arkadaşlarımızdan önemli olsun ki? Hani, evi hallaç pamuğuna çevirecekse, orayı burayı lekeleyecekse, kötü bakacaksa ayrı konu, evi leş gibi kulkanan biriyse ben de bir garip olurum ama bınların dışında zor durumda kalan bir dostun, evliliği bitmek üzere olan arkadaşın köpeği olsun eşyalar. Birine kucak açmayacaksa, birini mutlu etmeyecekse ben o eşyayı n'eyleyim.

Diyelim ki siz ayrıldınız bir gün, arkadaşa sığındınız. O da "Eşyalar yeni, olmaz" dedi. Anlayışla karşılamasına kariılardım, kimseye evinde rahatsızlık vermek istemem ama bir yandan çok da kırılırdım.

Burada eşinizin yerinde olsam benim için sorun olan şey bana haber verilmeden karar verilmesi olurdu, ona bozulabilirdim belki ama sonuçta hayır diyeceğim bir şey değil.

Aynı eve geçeceksiniz de, o evin "evimiz" olması ve o algının yerleşmesi aynı evde olanlarda bile zaman alıyor. Daha taşınmadan "evimiz", "yuvamız" olmaması normal.
  • aychovsky  (01.08.17 14:21:35 ~ 14:47:46)
peggy & aychovsky +1

eşya nedir ki? hangi taraftan düşünürsem düşüneyim anlamsız geliyor. arkadaşın kulu köpeği olsun o eşyalar. hem zaten arkadaşına arka çıkamayacak bir kişinin de benim eşim olabileceğini sanmıyorum.

Zaten bu evlilik/düğün ile ilgili bir sürü olaya ifrit oluyorum. insanlar anlamsız eşyalar alıyor, garip tavırlar takınıyorlar.

Ev yeni olsun, kadın yeni olsun, eşya yeni olsun. hepsinin yenisini yine bulurlar da, arkadaşın yenisi biraz zor bulunur. Eşiniz ile birlikte yeni bir hayat kurmayın, hayatınızı paylaşmayı ama kendi hayatınızı ve kişiliğinizi korumayı öğrenin.
  • cursor  (01.08.17 14:35:18)
Arkadaşının başka alternatifi yoksa ayıp olmuş.

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (01.08.17 14:56:03 ~ 02.08.17 03:41:47)
Herkesin bu olaya yaklaşımı farklı olacaktır yukarıda görüldüğü üzere, önemli olan ise o evi paylaşacağın insanın ne düşündüğü. Ortada ortak mallar varken tek başına karar vermek doğru olmaz, dolayısıyla ona sormadan davet etmekle yanlış yapmışsın belli ki.

Ayrıca yukarıda birinin de dediği gibi evlilik öncesi, en iyi ihtimalle keyifsiz, muhtemelen de depresyondaki birinin sana iyi geleceğini düşünmüyorum. Eski üniversite arkadaşından daha yakın bi aile ferdi falan vardır muhakkak bu süreçte ona destek olacak. Seni seçmesi zamanlama olarak doğru değil, o da hatalı.
  • manuel mandalina  (01.08.17 15:18:46)
evleneceğin kişi tamamen haksız. bu kadar mülkiyetçi olup halden anlamamak bana çok saçma geliyor eşya lan bu.

  • guitarissimo  (01.08.17 15:35:53)
Müstakbel eşin haklı. Doğru yaptın bence.

  • twelfth  (01.08.17 15:36:59)
bence esin kesinlikle hakli, kararini dogru vermissin sonuc itibariyle

  • my pink  (01.08.17 17:50:34)
yahu yakın arkadaşsa eşya daha mı önemli? varsın eşya olmasın. kadın kafa dağıtmaya geliyor. boş bulunmuşsun eşine danışmadan davet etmişsin ama büyük bir sorun değil bu da. kalması bence kötü bir şey değil.

  • black mamba  (01.08.17 18:00:08 ~ 18:09:10)
müstakbel eşin haklı.

ayrıca olayın eşyaları başka birinin kullanması/kullanmaması olduğunu sanmıyorum. sıfır ev, sıfır eşyalar ve sen onunla birlikte orada sıfırdan yaşam kuracaksın. oysa sen eşinin o evde bazı şeyleri ilk senle yaşama hakkını elinden alıyorsun.

editini şimdi gördüm. hayırlı olsun.
  • you are my lethe  (01.08.17 21:24:50)
fikrimce arkadasiniza zor anında yardımcı olmalısınız.

  • foradream  (01.08.17 21:34:01)
Bence de adam haklı. Basit gibi gözükse de Yeni evlenecek ve Yeni kurulan bir evin masumiyeti vardır. Böyle deyince pıtırcık tepkisi oluyor gibi gözükse de aslında değil psikolojik altyapısı var. Ayrıca arkadaşınız boşanma gibi bi durum yaşıyormuş yani yukarıda da çok güzel ifade etmişler biraz düşüncesizlik etmiş. Eşiniz haklı

  • iwillsee  (10.08.17 17:58:54)
cevabları okumadım, söyleyen olduysa bilmiyorum ama bence bu hikayede senin hatan eşine danışmadan iş yapmak. ben olsam evimizin mobilyalarını başkasının kullanmasından değil, bundan çok rahatsız olurdum. kimisi "mobilya arkadaşımdan kıymetli mi" der, kimisi "her gün mü ev döşüyoruz, ilk biz oturalım" der vs. bence bunun doğrusu yanlışı yoktur ama eşine sorup etmeden birlikte yaşayacağınız eve birini davet etmen hoş değil. bu konuda düşünceli davranman gerekirdi.

yoksa vay efendim mobilyayı o ısırmış da arkadaş daha kıymetliymiş falan bu mesele değil bence. sorun senin hala yalnız yaşıyormuş gibi davranıp eşini devre dışı bırakman.
  • der meister  (10.08.17 18:02:05)