aliexpress kredi kartına iade

2-20 iş günü diyor. bugün 3. gün ama son güne kadar bekleteceklerinden adım gibi eminim. çünkü daha önce anlaşmazlık açıp iade aldığımda neredeyse 1.5 ay sürmüştü iade. bunda satışı anında kendim iptal ettim ama değişen bir şey olmayacaktır. dediğim gibi yine bekletir bu şerefsizler.

sorun şu ki; para, kartıma iade olduğunda (dolar olarak) ben bu parayı nasıl çekebilirim? yoksa korktuğum başıma gelecek ve 200 küsür dolar kartta tutsak olarak kalıp sadece yurtdışı alışverişlerinde mi kullanabileceğim?

not: vakıfbank

bence dolar olarak kartınızda kalmaz. siz sonuçta kredi kartı kullanıyorsunuz, bir dolar hesabı değil. ödemeyi yaparken o anki kurdan ya da sitenin belirlediği kurdan tl olarak para çekilir dolara dönüşür satıcıya gider. iadede de aynı şekilde olacak. o anki kurdan tl olarak kartınıza iade edilir. kredi kartından para çekme oluyor mu hiç denemedim bilmiyorum. ama en kötü ihtimalle kredi kartından yaptığınız harcamalarınızdan düşecektir.

  • veritaslibertas  (31.07.17 10:21:12)
@veritaslibertas, vakıfbankta öyle olmuyor. dolar hesabın olmak zorunda dolar borcunu ödemek için. mesela şimdi denedim, tl borcumu dolar ile ödeyemiyorum. hani çevirip de ödeme olmuyor. ille de dolar borcun varsa onu ödeyebilirisin demek istiyor sistem.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (31.07.17 10:27:49)
@yyyy, netten baktım şimdi evet vakıfbankın sistem farklıymış. şöyle bir şey okudum, dolar borcu olup, tl ödemesi yapan birinin de borcu ödenmemiş fakat bir ay sonra hesap otomatik tlyi dolara çeviri borcu tahsil etmiş.
yani şöyle, adam 4000 dolar borcum var diye 9700tl kredi kartına göndermiş. bu para bu borçtan düşmemiş. ama bir sonraki ay borcu tl'ye çevirip karttaki miktardan düşmüşler.
sizin durum farklı ama yine aynı şey olabilir. en iyi bilgiyi yine müşteri hizmetlerinden alabilirsiniz.
  • veritaslibertas  (31.07.17 10:50:34)
benim borcum yok ki alacağım var:) vakıfbank müşteri hizmetlerine bağlanmak min. 30 dakika. bağlansam bile derdimi anlatabilmem ve karşımdakinin bunun anlyabilme ihtimali %10, anlasa da çözüme kavuşma ihtimali 0. 103 dolarlık ürün aldık. öncesinde aynı ürünü 2 kere peş peşe "yanlış" aldım ve iptal ettim. şimdid de akılsız başımın ve dalgınlığımın cezasını çekeceğim işte. 103 dolarlık ürün 309 dolara patlamış oldu. harika iş valla.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (31.07.17 11:07:01)
Abi okudum ama anlamadım ama daha önce defalarca yaptığım için açıklayayım.
Normalde alışveriş işlemlerinde senin kartın tl hesap olduğu için aliexp senin için borcu orada belirttiği kurdan tl ye çevirip kartından çeker.
Sonra aradan vakit geçti adamlar kargo yaptı yapmadı iade istedin. Sonuçta sen haklıysan iade edilen gün hesabıyla tlye tekrar çevirip o kur ile kartına iade işlemini yapar.
Ek bilgi: 2-20 gün diyorsa 2-20 gün arasında gelir. Genelde benim aldıklarımda 7-40 gün yazıyor, en hızlı 9 günde geldi ortalama 25 günde geliyor. Yani 2 günde de gerçekten eline geçebilme ihtimali var ama ptt aps olarak aldığı mektubu aynı il içindeki ilçeye (aralarında 20km var) 2 günde getiriyor. Adam napsın karşim demek istiyorum. Artık bu çinlilere bizimkilerden daha çok güveniyorum.
  • oinomaos  (31.07.17 11:50:44)
@oinomaos, yanlış anlaşılma olmuş ben kısaca özetleyeyim: "ade edilen gün hesabıyla tlye tekrar çevirip o kur ile kartına iade işlemini yapar" hayır yapmaz. vakıfbankta dolar olarak iade oluyor.

2-20 gün dediğim para iadesinin gerçekleşme süreci. ürünlerin gelmesiyle ilgili sıkıntı yok. zaten satın aldıktan 1 dk. sonra satışı iptal ettim sıkıntı yok.
  • yazar yazmaz yazan yazar  (31.07.17 12:13:47)
evet güç bela bağlanıp konuşabildim çağrı merkeziyle. bizi arayıp talimat vereceksiniz tl borcunuzu dolarla ödeyebiliriz dedi. kadere bak ki bu aydan sonra hiç tl borcum kalmıyor. mal gibi kaldı para içeride yani süper.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (31.07.17 13:58:24)