ilahi adalet'ten ne haber?

iki insan bir araya gelip bana çok zararlar verdiler bir sene önce. birisi sevgilimdi diğeri beni aldattığı kişi ama sadece aldatmak değil başka şeyler de yaptılar ve ben aylarca kendime gelemedim. kötü bir insan değilim ve hiçbirini hak etmemiştim. bugün aklıma geldiler şöyle bir baktım ve hala birlikte çok mutlular. ben dünyayı anlamıyorum sanırım. ilahi adalet, karma, bu tip bir şey yok mu? başkasının gözyaşları üzerine inşa edilen bir şey nasıl sapasağlam git gide yükselir?

sana gelene kadar insanlar aç geziyor

  • partizan  (31.07.17 00:21:16)
var ama ha deyince olmuyor. sabır lazım.

  • vayezikhan  (31.07.17 00:25:30 ~ 00:26:53)
yok öyle bişey.

  • ghilleinthemist  (31.07.17 00:30:59)
Onların sonsuza kadar normal bi hayat sürme ihtimalleri çok yüksek. Yani herkes kadar mutlu ve herkes kadar mutsuz olabilirler ve mutsuz olduklarında bunun ilahi adalet olduğunu sanabilirsin. Hayat devam ediyor. Senin başına bunlar neden geldi? Bu da mı ilahi adalet?

  • [GODDARD]  (31.07.17 00:50:08)
fazla yeşilçam filmi izledin galiba. hala uyanmamışsan bundan sonra da başına benzerleri gelecek.

  • doxanikee  (31.07.17 00:53:12)
goddard +1

sıradan şeylere olağanüstü anlamlar yükleniyor.

hayatın olağan akışı içinde olan şeyler bunlar. karma yok, ilahi adalet yok. hayatın normal akışı var. insan ilişkileri var.
  • rahip janick  (31.07.17 00:59:19 ~ 00:59:33)
İlahi adalet var ve bunun bugünü yarını yok, bir zamanı var. Ama peşine düşüp bunu beklemiceksin, unuttuğun bir zamanda karşına çıkacak ve vay be diyeceksin.

  • mslny  (31.07.17 01:21:44)
Dünya adil bir yer değil.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (31.07.17 01:47:21)
Benim de kafami cok kurcalayan bir sey bu. Karmaya inaniyor musunuz diye baslik acmistim hatta.

Oluyor oyle... hayatta bir matematik ya da denklem yok. Cok hakli olup kaybettigimde, kazananlara hicbir sey olmadi :)

Uzerinde hakkim bulunan herkese hakkimi helal ediyorum her sabah uyandigimda. Bu kisisel bir sey... benimle ilgili olanlari affederim, gerisini değil.

Fazla dusunmek iyi degil, onu biliyorum. Keske bu kadar takmasaydim her seyi. Aklindan bu tur dusunceleri atmak tek çözüm.
  • runagain  (31.07.17 02:13:25)
n'aptilar abi cok merak ettim.

  • ateistanbul  (31.07.17 02:41:42)
10 yıllar boyunca travma (taciz dayak işkence) yaşamış sonra dayanamayıp intihar etmiş bir çocuğa nasıl bir ilahi adalet karma vs uygulanıyorsa sana da aynısı uygulanacak. kısaca yok yani.

  • perloneth  (31.07.17 03:38:10)
var ama onların mutsuzluğunu beklemekte kötülüğe girdiği için işlemiyor olabilir. işleyişi biraz denişik tam çözülmüyor.

  • for day to break  (31.07.17 11:36:47)
latife tekin bir romanında şuna benzer bir şey diyordu; "üzüntü, başkalarının bizim üzerimizden hata yapmasına yine biz izin verdiğimiz için, saklanması gereken bir şeydir. "

insanlar bir sabah uyanıp saniyeler içinde aldatmaya veya birine kötülük etmeye karar vermezler. davranış ve söylemlerinde zaten bunların ipuçları vardır. bazen bunları görmeyi beceremedik veya gördük ama duygusal nedenlerle görmezden geldik diye, bu bizi mağdur konumuna sokmaz. ama biz toplum ve kültür oalrak bu mağdur psikolojisi ve söylemlerine bayılıyoruz. o yüzden yok ilahi adalet, yok karma, yok ettiğini bulur diye diye doalnıyoruz. oysa siz aldınız onları hayatlarınıza, sıfır belirti ile size bunca kötülük etmiş olmalarına imkan yok. rasyonel düşündüğümüzde bunun geldiğini hiç farketmemiş olmanıza imkan yok.

yani demem o ki, hepimiz insanız, android değiliz. bu kadar anlam yükleyip, sırtınızda taşımayın bir yıl önce olmuş bir şeyi. hayat bu gereksiz yükleri taşımak için çok kısa.
  • Phoebe  (31.07.17 11:55:31)
ilahi adalet diye bir şey yok, bu hayatta ne yaparsan yanına kâr.

  • tughan  (31.07.17 12:07:24)