Siz olsanız cumartesi çalışır mıydınız?

İşe girerken haftasonu çalışma yok dendi. "Üretimin olduğu haftasonlarında gelirsin ama"
beyaz yaka muhabbetinden dolayı da mesai parası da verilmiyor.

Şimdi 1 2 ay oldu işe başlayalı. Gördüğğm kadarıyla üretimin olmadığı ctesi günü yok. Hatta pazarlar bile boş değil, operatörler çalışıyor.

Sanki kandırılmış gibi oluyorum.
Zamanında işte daha pratik olayım diye ctesi kendim geldim. Sonra ertesi hafta sonra diğer ctesi derken hep gidiyor oldum.

geçen ctesi gelmeyeceğimi söyledim. Bu biraz izin alma konusması gibi oldu.
Patron mızmızlandı böyle...

Soruyorum siz olsanız ctesi çalısır mısınız böyle bi durumda.

aynen bu şekil açıkça konuş, başta böyle konuşmamıştık de, gerekirse ek para iste.
eşine dostuna rica üstüne kıyak yapmıyosun ki, adamın cebini dolduruyosun, dikkatini çekerim.

  • manuel mandalina  (29.07.17 14:10:17)
bu ülkede bu sekilde kölelik düzenini kabul edenler oldugu surece maalesef bu sistem devam edecektir

  • masumiyetkarinesi  (29.07.17 14:21:10)
"beyaz yaka muhabbetinden dolayı da mesai parası da verilmiyor." bu ne demek anlamadım? sözleşmede fazla çalışma kararlaştırıldı mı? sözleşmede fazla çalışma için onay alınmadıysa haftalık 45 saati aşan her saat için 1.5 kat zamlı ücret almalısınız. sözleşmede fazla çalışmaya onay verdiyseniz (yani fazla çalışma ücretleri de aylık ücretin içindedir diye kararlaştırıldıysa) bu da en fazla yılda 270 saati kapsar yani haftada ortalama 5 saat. bunu aşan çalışmaları ödemeli. ödemiyorsa çalışmazdım.

  • signore  (29.07.17 14:22:03)
Cumartesi çalışmak istemiyorsan, güzel bir bahane ile belirt. kursum falan var, yiğenlerime bakıyorum gibi.

  • kediyiyenpiskopatfareyimben  (29.07.17 14:51:16)
Dostum biraz tecrübesizliğine gelmiş. İk üretim beyaz yakalıların çalışmadığını sanıyor çalışsada iş olunca çalışırsınız diyor. Beyaz yaka da olsan eğer altında bir beyaz yaka yoksa yani şef değilsen cmtrsi iş oluyorsa gidiyorsun. Tam mesai yapmasan da işi bir kontrol etmeye gidiyorsun yani. Bu genelde böyle. Buradan çıksan da eğer Yen'i mezun olarak üretime girersen orada da durum aynı olacaktır.

  • keep out  (29.07.17 16:19:05)