Site hızım ile ilgili inanılmaz büyük problem

arkadaşlar testi burada paylaşıyorum: gtmetrix.com

gördüğünüz gibi puan olarak gayet iyi olmasına rağmen, açılış hızı 32sn gözüküyor. girip kendinz de test edebilirsiniz, 32sn sürmese bile 10sn den fazla sürüyor bu çok büyük bir problem benim açımdan.

sunucu yanıt süresi 15sn gözüküyor. bunu nasıl düzeltebilirim? ortadaki tek ciddi problem bu gibi gözüküyor.

Sunucuyu değiştirebilirsiniz.

  • Tears of Devil  (27.07.17 10:13:22)
iki tane ciddi probleminiz var.
request-response arası süreniz 12.9 sn
DOM oluşturma da yaklaşık 11 sn
ilk sorun server ile alakalı olması muhtemel. natro da görünüyorsunuz ki, o firmadan genelde memnun olan yok. başka bir servera geçebilirsiniz.
DOM oluşturma genelde bir çok probleme bağlı. genelde wordpress e suç bulurlar ama ilgisi yok. wordpress i optimize ederek çalıştırırsanız gayet hızlıdır. ilk sayfanız 7 mb ki bu çok fazla. ortalamada ise 2 mb seviyesinde ki, sitenizin türüne göre bu da fazla bence. cache-minify görüyorum ama wp super cache öneririm mesela.
test sayfanızda YSlow var. o sekmeyi açıp aslında nerede sıkıntı var görebilirsiniz.
(sunucuyu değiştirin :)
  • o kadar da degil aga  (27.07.17 10:50:44)
Oncelikle siteniz gayet guzel gozukuyor. kodlarina baktim herhangi bir gereksiz ve yuklenmeyi geciktiricek bir javascript gozukmuyor. Biraz google analiyics tarafindan oyalaniyor site o da normalin disinda degil. sitenin yavas acilmasinin nedeni domain ismi girildikten ilk byte gelene kadar uzun sure. ne server hizi ne de kod tarafinda yapilan bir hata buna neden olmaz. Asil problem DNS server gercek server adresine ya gec yonlendiriyor, ya da yonlendirmiyor. www.mutlugunsusleri.com yerine basinda www olmadan mutlugunsusleri.com adresine girdiginizde daha hizli acildigini goreceksiniz, bu da kod tarafinin bu soruna neden olmadigini gosteriyor. Sorun kod tarafinda olsaydi iki domain de yavas gelirdi. birinin hizli birini yavas olmasi tamamen Domain nameserver ayarlari ile ilgili. Asil sorun basindaki www CNAME ayarini yaptiginiz yerdeki bir problem. DNS name server dns zone file yani CNAME ayarlarinizi gozden gecirin. ornegin godady icin help.dudamobile.com

  • emrahday  (27.07.17 10:56:12 ~ 11:18:13)
wordpress kullanıyorsunuz gördüğüm kadarıyla.
evet bayağı yavaş açılıyor. benim sitede de vardı benzer problem. öncelikle eklentilerinizle alakalı olabilir.
2.si sunucunuzla alakalı olabilir. ben sunucu değiştirince büyük ölçüde hızlanmıştı, servis sağlayıcınızla bir iletişime geçin bence bir incelesinler.
r10.net'de wordpress için hızlandırma çalışması yapan arkadaşlar var. googlepagespeed'de çıkan problemleri minimize ediyorlar. 50-100 tl gibi bir ücretle yapıyorlar. bir araştır istersen. bulamazsan kendi çalıştığım kişiye yönlendirebilirim
  • veritaslibertas  (27.07.17 11:35:58)
arkadaşlar çok güzel yorumlar çok teşekkürler.

@emrahday, abi ilk sana bir sorayım. cname ayarlarıma isimtescilden baktım, bir anormallik yok gözüküyor ama godaddy ile karşılaştırıp yeniden bakıcam.
  • tchuck  (27.07.17 12:37:41)