kedi / kisirlastirma / FIP virusu / karma asi / pireler

haftasonu bahcede ciceklerimle ugrasirken bir kedi geldi yanima, gelis o gelis. 4 gundur bende. ev duz giris oldugu icin pencerelerden rahatlikla iceri girip cikabiliyor ev kapisi kapaliyken. hemen cozdu zaten sistemi, akilli bir kiz.

daha kalici mi gidici mi emin olamadigim icin yemek ve su vermek disinda bir sey yapmadim.

simdi sorularim soyle; bu kiz asiri derecede sicak kanli, bir yerden kacip geldi gibi geliyor bana. bu tatlilikla sokakta kalmasi imkansiz. daha once biri bakiyorduysa da asilarini yaptirmis olabilir. bunu anlamak mumkun mu? vet. anlar mi? tekrar asi yaptirmak zarar verir mi? piresi de var. genc kedi, 7-8 aylik olabilir. vet. kisirlastirilmis olup olmadigini bakarak anlar mi?

bu kedicigi eve kapamayacagim. pencere acik duracak. ama sokakta fip viruslu kediler cirit atiyor. asilar veya kisirlastirma bu hastaligi kapmasina engel olur mu?

veterinere götürünce önce çip taraması yapar, eğer mikroçip varsa sahibi-yaşı vb tüm bilgiler orada kayıtlıdır. ama değilse anlamanın yolu nedir bilmiyorum :/

  • Tears of Devil  (26.07.17 11:54:10)
Kısırlaştırıldıysa ameliyat izi vardır, vet anlar. Aşı dediğiniz bir tane daha parazit aşısı yapar olur biter.

  • teknikekip  (26.07.17 12:24:26)
asi fip'i engeller mi?

  • jimicik  (26.07.17 12:28:28)
fip'in aşısı veya tedavisi yok şu aşamada. amerika gelişme kaydetmişlerdi ama.

  • passion rules the game  (26.07.17 12:29:40)
FİP ile ilgili olarak, FİP başlıbaşına bir virüs değildir, Corona (FCoV) virüsünün mutasyona uğramış halidir. FCoV kedilerin %80-90'ında görülen bir virüstür. Bu virüsün mutasyona uğrayıp FİP'e dönüşmesi ya kedinin bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda ya da kedinin aşırı strese girmesi halinde gerçekleşiyor.
Siz vet'e götürün, durumu anlatın, tabi güvenilir, kapsamlı bir yer, tercihen hastane olsun. Yaklaşık yaşını söylerler zaten, o yaşa göre sağlık durumu nasıl (zayıf mı vs) onu da söylerler.

İlk kedisini henüz 2 aylıkken FİP'ten kaybetmiş biri olarak o süreçte çok şey araştırıp okudum, Cornell Uni'nin makalelerine kadar. FİP için yalnızca Pfizer bi aşı geliştirmişti ancak %30 civarı başarısı vardı galiba. FİP'e karşı en etkili yöntem (koruyucu olarak tabii ki) iyi beslenme, vitamin desteği, bağışıklığı güçlü tutmak ve stresten korumak.
  • zwiegesprach  (26.07.17 13:09:35)
komsunun yari ev yari sokak takilan kedisi fip'ten oldu. o sureci gordugum icin cok endiseliyim. bir veteriner bende asisi var diye oyaladi bayagi bir bunlari. bir arkadasim da kisirlastirirsan en azindan cinsel yoldan bulasmamis olur dedi. ama ayakkabinin tabaniyla bile getirebiliyormusuz galiba virusu.

  • jimicik  (26.07.17 13:22:37)
Şu sayfayı okumanızı öneririm: www.vet.cornell.edu

Özellikle de:
"FIP is not a highly contagious disease, since by the time the cat develops clinical disease only a small amount of virus is being shed. Feline coronavirus can be found in large quantities in the saliva and feces of cats during the acute infection, and to a lesser extent in recovered or carrier cats, so it can be transmitted through cat-to-cat contact and exposure to feces."
Özetle FİP bulaşıcı bir hastalık değildir, FCoV salyada ve dışkıda aşırı miktarda bulunur, bu da kediden kediye temas (ağız-burun teması) ya da dışkıya maruz kalma ile bulaşabileceğini ifade ediyor.
  • zwiegesprach  (26.07.17 15:00:52)