Uçuğu korkutmak doğru bir şey mi? / Başka yöntemler de var mı?

Dudak uçuklaması başlayınca üzerine sıcak bir şeyle bastırınca (bardağa sıcak su koyup bardağı bastırıyorum ben) daha sönük kabarcıklar çıkıyor ve iyileşme süreci de hızlanıyor.

Bunu birkaç kez denedim. Ama bu yöntem doğru mudur? Zararı var mıdır merak ediyorum.

Uçuğun çıkmasını önleyecek, çıktıysa da sönmesini sağlayacak, iyileşmesini hızlandıracak başka yöntemler var mı bildiğiniz?

hayatımda hiç uçuk çıkmadı. hep nemlendirici kullanırım, acaba ondan mı yoksa genetik mi?

  • diffarentiationation  (23.07.17 03:15:47)
Bende de cikmadi hic ama bi kez paranoya olmustum sivilceyi ucuk sanarak, o ara tum ilaclari toplamistim.
@diffarent...
ucuk bir virustur, nemlendirici de gecirmez. Virusu hic kapmamissindir ya da kendini hic gostermemistir.

@gijilti

Genelde o ucuk kremlerini ucugun cikacagini hissettigin andan itibaren kullanman gerekiyor diye biliyorum. Bi de hap map da var. onu da cikacagini hissettifin andan itibaren kremle beraber uyguluyosun.
  • kuehles blondes  (23.07.17 03:22:25)
Uçuk kremi en sağlıklısı. Direkt sönüyor.

  • rusyalı kozmonot  (23.07.17 03:27:52)
ucuk yuzunden 4 gün rapor alıp evde yatmış biri olarak yıllarca uğraştım.
baskılayıcı tedavi bile aldim 6 ay ama sonrasında başa döndük.

lavanta yağı bir kaç kere ise yaramıştı bende. ancak piyasada satılan 5 10 liralık yağlar değil. özel sıkım saf yağ olacak. kulak pamuğu ile ucuga sık sık uygulamak gerek.

bir de buz uygulamak. en çok bunun faydasını görüyorum. benim düzeyimde bile yok etmese de minimum şekilde atlatmalı sağlıyor.

10 dakika buz tutup, 10 dakika dinlenip, 10 dakika buz tutup...bu uygulamayı 4 kere yapıyorsunuz. yani ortalama 1,5 saatinizi alıyor. ihtiyaç duyarsanız gün içinde de 10 dakika buz uygulamaya devam edin. doktorunun tavsiyesi.

bir diğeri de tuz ve yumurta akı karıştırıp ucugun üzerine sürmek. bu da doktor tavsiyesi ama bende ise yaramadı.

sıcak uygulamak pek tavsiye edilmiyor. mikropların daha hizli üremesine sebep olduğu için.
uçuk kremi kullanırken de dikkat edin. kremi boca etmeyin. uçuk harici sağlam dokuya temas ettirmeyin. içerdiği asit sebebiyle cildi tahris ediyor. hasarlı cilt ise ucuga mükemmel bir zemin.bir kaç günlük uygulama sonrası kurumaya baslayinca cildi bepaantenle nemlendirin.

bir de solgardan falan takviye alın.
geçmiş olsun.
  • balik kraker  (23.07.17 08:55:12)
ben de uçuk konusunda dertliyim. en son keşfim annemin kendi hazırladığı kantaron yağı, uçuk kreminden de etkili geldi bana.

  • gmzo  (23.07.17 09:52:26)
Latince adıyla Herpes simplex virüsü konuya böyle bilimsel gireyim dedim :)
Limon.
Evet limondan kes bir parça ve çıkacağını anlayınca sür üzerine
Korkutma her zaman işe yaramıyor hem de çok eziyetli
Limon ise bir mucize.
uçuk mikrobu herkeste olan bir şey değilmiş herkeste uçuk çıkmaz ben de çıkmıyor diyenlerin vücutlarında bu virüsten yok çünkü
Vücudunda olanlar ise bağışıklık düşünce v.s sebeplerden senenin belli günleri bununla uğraşırlar şimdiye kadar en etkili yöntemin limon olduğunu gördüm uçuk kremleri bende pek işe yaramıyor açıkçası
  • esmeralda  (23.07.17 12:48:03)
Ben bebek pudrasını su ile bulamaç yapıp sürüyorum. Afrika çölleri gibi kurutuyor.

  • renegade  (24.07.17 01:31:35)