yavru kedimin ısırması

merhaba bir arkadaşımın kedisi yavruladı ben de bir tanesini sahiplendim. ilk kez hayvan bakacağım için heyecanlıyım ve endişeliyim. epey okudum aslında ama birkaç sorum olacak yine de. luna patilerinin arasına alıp beni ısırmayı çok seviyor,sanırım oyun sanıyor ama kollarımı bacaklarımı elimi sürekli ısırıyor nasıl engelleyebilirim? bir de geceleri başta yatağıma yatırıyordum ama sabah 4-5 gibi uyanıp uyutmuyor,şimdi kanepeye koyuyorum uyanıp yanıma geliyor kapıyı kapatırsam da miyavlıyor her sabah 5 te uyanmak istemiyorum napayım :( bir de 50 günlük kuru mama veriyorum sadece ama bir kez sade dondurma verdim azcık,başka ne verebilirim böyle ara sıra ödül gibi kendi pişirdiğim yumurta ya da peynir olur mu?tırnaklarını kesmedim ama heryerim çizik içinde birkaç yer kanadı hatta kessem mi,sanki kessem de sivri olurmuş gibi geliyor ya da bileyleme çalışır mı acaba,çok soru sordum şimdiden teşekkür ederim.cinsi tekir dişi sanırım^^

1. Ellerine kolonya sür. Iısrmasına -oyun amaçlı sevimli bile olsa- asla izin verme. Sürekli "hayır"ya da "şişşt" diyerek sertçe uyar. Bir süre sonra anlıyor ve azaltıyor sonra kayboluyor. Ama bunu hep yap, ısrarla, vazgeçmeden. 2-3 hafta sürer. Dişleri kaşınıyor hayvanın bi de kediler oral yolla tanıyor her şeyi. Isırabileceği şeyler al.

2. Odana alma. Biz ilk günden beri odaya hiç almadık. Kapımız kapalı. Çok çok ender arada kapıya gelip miyavlar onda da tepki alamayınca gider. Ha ama açsa kalk mamasını ver tabii.

3. Mama konusu şaibeli. Pek çok insan verme diyecektir ama şahsen ben kuru mama dışında haşlanmış yumurta ve yaş mama veriyorum.

4. Tırnaklarını kes hayır sivri değil küt oluyor canın yanmıyor. Tırmalayacağı şeyler almalısın.

5. Cinsi 3. ay gibi belli olur. Bize dişi dedi veteriner 1.5 aylıktı. 3 aylıkken pipiyi gördük.

6. Sev çok sev ama şımartma. Güçlü bir "Şişşşt" sesi ve sabitçe ona yönelttiğin dik duran işaret parmağı silahın olsun. Çıkmasını istemediğin yerler ya da ısırma için bunu kullan mutlaka.

7. Yaşı çok küçük bu tarz eğitimlere hemen başla.

8. Şefkat çok önemli henüz bir bebek, seni annesi sanıp daha da bağlanacak. Üstelik çok hızlı büyüyor bizimki 4 ayda dana oldu ama hâlâ bebek, zorla koynuma girmeye çalışıyor.
  • medre  (22.07.17 22:44:40)
Selam. Şimdi kedinin gerçek ısırmasıyla, oıyun ısırması arasında çok ciddi bir fark vardır. eğer gerçekten çok rahatsız etmiyorsa bırakın ısırsın. o aslında öpüyor sizi. ama rahatsız ediyorsa, çok canınız yanmış gibi yapabilirsiniz. birden arkanızı dönebilirsiniz küsmüş gibi. veya yüzüne de üfleyebilirsiniz. bunlar işe yarıyor. ama kesinlikle vurmayın. belki çok hafif böyle parmakla dürtebilirsiniz ama vurmayın.

geceleri yatağa almayın, alışınca bırakması daha zor olur. şimdiden alışsın.

yavru kedi kuru mamaları veriyorsanız aslında başka bişey vermenize gerek yok ama arada ufacık minicik kaçamaklar olabilir bence.

tırnaklarını kesin, ama dikkatli olun, uyku modundayken kesmenizi tavsiye ederim. en azından ön ayaklarındakini kesin bence.

bu arada hayvan gerçekten seni annesi sanacak. ve bu ölene akdar öyle olacak. yani 10 yaşına gelince bile yavru gibi davranacak, çok büyük olgunlaşmalar bekleme hayvandan. tabi daha sakin olur ilerde ama hep aynılar :)

hayırlı olsun. çok multu olacaksınız, bunu bir tek kedi sahipleri anlar.
  • beyteper canavari  (03.08.17 11:26:02)