Baharatları karıştııp yemek?

Bİtki çaylarını karıştırmak mesela zrarlı olabiliyor. Baharatlarda varf mı böyle bir şey? mesela nane kalsiyuma iyi geliyorken öbürü demire iyi geliyordur ve bzarar veriyordur belki?

tarçın nane kekik zencefil szebze tozu vs gibi

Araştırma yapılmış mıdır bakmak lazım. Bildiğim kadarıyla birbiriyle uyumsuz baharat yok. Faydalı sanılıp faydalı olmayanlar var, ilaç kullanıyorsan almaman gereken gıdalar olabiliyor.. Baharatlar çok miktarda tüketilen şeyler değil, birbirleriyle uyumsuzlukları varsa da dikkate değer değildir tahminimce.

Böyle bilimin daha el atmadığı ya da varsa bile henüz bilmediğim konularda ben geleneksel olana bakıyorum. Bunun iki nedeni var; ilginç şekilde ninelerimin yaptıklarını bilimin desteklediğini görüyorum ve vücudum ona alışkın.
Mesela babaannem ısırgan otunu mutlaka ebegümeciyle pişirirdi. Geçtiğimiz yıllarda ikisi birlikte olunca faydalı olduğu bulundu. Yaz aylarında sirke kullanımımız artardı şimdi düşününce ne kadar doğruymuş diyorum çünkü yazın yeşillikler meyveler derken çiğ tükettiğimiz gıdalar fazlalaşıyor sirke sindirim sistemine destek oluyor vb.

Vücudumuz yaşadığı yere uyumlanıyor. Arsenikli su içtikleri halde normal normal yaşayan insanlar var dünya üzerinde :)
www.sciencealert.com
Biz de atalarımızın yedikleri, bize yedirdiklerine göre şekillendik. Bizimkiler baharatları ayırmazlar, onla bu yenmez demezlerdi, onun için ben de canımın istediğini birlikte kullanıyorum. Hergün her yemekte kaşık kaşık kullanmıyorsun ya, karıştır gitsin. Çok almadıkça dikkate değer olumsuz bi etkisi olmaz.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (22.07.17 11:38:38 ~ 11:50:56)