Siz de böyle misiniz?

Diyelim ki iki ayakkabi var biri 300 tl digeri 150 tl. 300 olanin markası Nike, digeri Kinetix. Ikisi de tamamen her ozelligiyle aynı ayakkabı. Gidip kinetix alır mısınız? Telefon konusunda Xiaomi öneriyor cogu kisi belirli bir bütcede, çok dehset bir performansı olsa ve daha ucuz olsa da almam, içime sinmez. Sizce bu şekilcilik mi?Tamamen marka takıntısi olarak görmüyorum ama var bi adı. Sizde nasil durumlar?

ayakkabı konusunda 300 tllik nike'ı alırdım. şu an yeni telefon alacak olsam xiaomi alabilirdim. en azından bir denemek için.

zaten ikisi aynı mevzu sayılmaz bence. ayakkabının kalitesi rakamlarla ölçülebilen bir şey değil sonuçta ama telefonun özellikleri tamamen rakamlarla belli olduğu için iphonela aynı özellikleri taşıyan xiaomi'ye bir şans verirdim.
  • yeteramadenedimherseyi  (21.07.17 02:11:32)
aynı malı deme corç... bir nike ile kinetix kıyaslanmaz. 10 bazen daha fazla saat ayakta durduğun bir işte ayakkabı ne demek anlıyorsun. kimi imaj için alıyor olabilir ama saatlerce ayağında kalacak bir ayakkabının kalitesi çok önemli.

telefon olayını bilmem.
  • runagain  (21.07.17 02:17:26)
@yeter
Iste sorun tamamen ayni ozellik veya iphonedan daha da üstün olsa gidip Xiaomi almam.Illa iphone ya da samsung alırım.

  • basubadelmevt  (21.07.17 02:18:55)
Bu tamamen reklam algısı. Nike reklamında Cristiano Ronaldo oynayınca kafanda bir imaj oluşuyor. Hmm demek ki iyiymiş diyorsun ister istemez. Eskiden bir laf vardı, telefonda Nokia'dan şaşmayacaksın diye. Samsung o zamanlarda kalitesiz bir marka olarak görülürdü. Televizyonları bile ikinci sınıftı. Babam 2000 yılında Philips VCD almıştı, Samsung çok iyi bir marka değil diye onu tercih etmemişti. Ama sonra Samsung çağı yakaladı. Nokia piyasadan silindi. Böyle şeyler sürekli değişir ve farkına bile varmazsın. Ben Kinetix, Jump gibi ayakkabıları çok giydim, hatta beğenirsem alıp yine giyiyorum. Her marka zaman zaman denenebilir.

  • dissendium  (21.07.17 02:26:27)
(nike vs kinetix) vs (xiaomi vs diğer telefon) karşılaştırması çok dengeli değil,
ayakkabıda kaliteli olduğuna inandığımı alırım (nike) telefon için de diğer arkadaşların da dediği gibi özelliklerine bakıp hangisi daha çok işime yarayacaksa ve daha ucuzsa onu alırım.

not: ucuz ürün alacak kadar zengin değilim.
  • luchetti  (21.07.17 02:50:08)
@dissendium +1 harfi harfine katılıyorum.
5 yıllık bir kinetix ayakkabım vardı geçen sene attım yırtılınca. 2 sene dağ bayır demeden yürüdüğüm kinetix spor ayakkabım da 3 yıldır kullandığım nike ayakkabım da hala sapasağlam duruyor. hem rahatlık hem de kalite açısından nike ile bir farkını görmedim. öyle ayağımı içine koyunca oooo nike be kardeşim demedim hiç bir gün birini diğer gün birini giydiğimde. yüzde yüz reklam algısı. gidip de kinetix'in 70-80 liralık modelini alıp nike'ın 250 liralık modeliyle kıyaslamak mantıksız, çoğu insanın düştüğü yanılgı burada başlıyor.

not: ama skechers giyince ooo skechers be kardeşim dedim yalan yok.

telefona gelecek olursak ben asus zenfone 3 tercih ederdim yeni telefon alsaydım. xiaomi iyidir ama yetkili ve doğru düzgün çalışan teknik servisi hala yok diye biliyorum türkiye'de. ama teknik servisi tam teşekküllü çalıştığı zaman xiaomi telefonlara yönelebilrim. sonuçta biz bu telefonları ortalama 2-3 sene kullanıyoruz ve 2 yıllık garanti önemli bir şey.
  • golgi aygıtı  (21.07.17 02:53:46 ~ 02:56:40)
fiyat performans oranına göre alıyorum.2 senelik ömrü olan telefona 4,5 vermek yerine alternatifine yönelirim mesela

  • essoist  (21.07.17 02:56:29)
üstat hiç benzer karşılaştırmalar değil.
Hiç kinetix almadım. Ama telefonum xiaomi.

Xiaomi'lerde ekranı jdi sharp yada lg üretiyor (Artık samsung üretecek). İşlemcileri qualcomm, kamerası sony.
Aynı apple yada diğer markalar gibi çeşitli alt yüklenicilerden gelen parçaların birleşimi yani.

Apple'da yazılım konusu var hadi onu geçtik diyelim, ama samsung varken xiaomi asla almam demek işten anlamamak başka bir şey değil.

Bu mantıkla gidersek, apple'a işlemcisini ve ekranını samsung üretiyor. 7-8 sene öncesine kadar samsung telefon pazarında kimsenin umursadığı bir marka değildi.
  • chaoslord  (21.07.17 09:52:50 ~ 09:53:20)
Bence garanticilik. Nike'ı kullandım, biliyorum, onu alırım. Bilmediğim bişeyi alınca o 150 lirayı riske atmış oluyorum ve şahsen ne zaman böyle denemelere girsem pişman oluyorum.

  • manuel mandalina  (21.07.17 11:54:07)
evet, bu marka takıntısı ve şekilcilik. hepimiz de bir parça bunun esiriyiz.

uç bir örnekle gideyim: bakanın midesini bulandıran tom ford ceketler 30 bine yakın fiyatlarla satılıyor. satılıyor çünkü alıcısı var. bunu alan insanın da mutlaka kendince bir açıklaması olacak: en iyi kumaş cinsini, afrika'da üretilen el yapımı tekstil boyasını kullanıyorlar filan gibi. yani o ceketin ederinin gerçekten 30 bin tl olduğuna inanacak bir şekilde, "paramı nereye savuracağımı şaşırmış durumdayım" demeyecek.

bizler de kendi çapımızda böyle düşünüyoruz. adidas'ın, nike'ın özellikle yüksek performans isteyen sportif işlerde kullanıldığında pazardan 50 TL'ye alacağın çakmasından daha iyi sonuç vereceği kesin. ama günlük kullanımda onun yaptığını onlar kadar iyi yapabilecek daha ucuz alternatifler de arayıp bulunabilir. kinetix, lescon, reebok, decathlon vs. gibi.
bu insanın tarzıyla, anlayışıyla alakalı.
  • filteria  (21.07.17 12:15:08 ~ 12:25:58)