hiç işten kovuldunuz mu? neler hissettiniz?

hayatımda ilk kez bir işten kovuldum. 8 gün oldu, işsizim. başka şeyler var kovaladığım, olmazsa yine bir işe girip çalışmaya devam edeceğim.

üzerine ah vah edilecek, pek matah bir iş de değildi zaten. daha önce iki kez kendim ayrılmıştım. birincisi 1,5 ay, ikincisi ise sadece bir gün sürmüştü.

ilk ayrılış sebebim, işe girdiğimde orada çalışan bir arkadaşımın daha sonra işten ayrılıp iş yeriyle mahkemelik olması, benim de ona mahkemede şahitlik edecek olmamdı. kendi isteğimle ayrıldım, o gün gelmeden. sonra tekrar döndüm. çağırdılar, gittim. patrona "sizin için de onun için de yalan söylemem, ne biliyorsam onu söylerim" diyerek. mahkemeye girip çıktım ve işe de devam ettim.

ikinci ayrılışım, 6 aydır sürekli ev değişmeme neden olan göçebeliğin zorlamasıyla, cazip bir iş teklifi almamla oldu. kalacak yer, 2000 tl maaş, yemek, tabii ki sigorta falan... ama ayrılıp yeni iş yerime gittiğimde, adamların müşteri dolandırdığını fark ettim ve eski işime ertesi gün devam ettim. o ay zaten hiç izin yapmamıştım ve o gün de izin yapmış oldum fırsattan.

işim bir restorandaydı. normalde çay, kahve ve bulaşık benim işimdi. ama bunun dışında kebap da yapıyorsum, balık da, kokoreç de; vale de oluyordum, garson da, komi de... kasaya da bakıyordum haliyle...

kovulmama sebep olayın yaşandığı gün, normal mesaimin (9-6 çalışıyordum) üzerine, saat 4'ten sonra kebap ve kokoreç de eklendi. ve bu saat 19:00'a kadar sürdü.

patladığım olay, herkes iş güç yok bir yerlerde yayılırken, en sanki oranın ortağıymış gibi koşturuyorum. komi çocuk mutfağa girdiğinde bulaşıklara yardım etmesini istedim işi yoksa. ki sıyırıp makinaya atacak... o ara içeri gelen garson komiyi fırçaladı, iş çok yetişemiyorum diye. salona indim ve sadece bir masa vardı toplanıp temizlenecek. ben de "gündüzün komisi tek başına yapıyor bu işi, bu işe mi çağırıyorsun elemanı" dedim. öyle bağırarak falan da değil ha...

herif önlüğü fırlatıp çıktı. "o zaman onu çağırın o yapsın" diyerek. balıkçı ustası peşinden gitti ve ben de kasaya oturttukları emekli polis ve akrabaları olan elemanla tartışmaya başladım. adama bağırdığımı iddia ediyorlar ki bağırmadım! küfür etmedim, hakaret etmedim. "neden bize söylemeyip direkt onunla konuşuyorsun?" sanki her şeyin çok düzenli bir yermiş gibi... "hangi sorunu çözdünüz ki, sizinle konuşayım, neden sizinle konuşacakmışım. adamla konuştum da ne dedim arkadaş?" diye tepki gösterdim.

kasa sorumlusu emekli polis o ara höykürmeye başladı, "neymiş derdi?" deyince, "sensin lan derdi, .iktir ol da git" diye... ben de "peki gideyim" deyip üzerimi değişip çıktım.

imdi bu iş yerine ben çok fedakarlık ettim. koca restoran ve milyonluk adamlar ama ben kendi cebimden bardak, bez, yumurta falan filan bir sürü şey alıp oraya koyan adamım. ben tadilat yapılırken olan yıkımda 10 saat amele gibi çalışıp 30 tl verilen adamım. ben 3 ay peşpeşe şu kadar mesain var deyip parasını vermek istediğinde patron, hayır o kadar değil şu kadar deyip gerçek mesaimi, onun söylediğinin 5'te birini alan...

ve hırsızlar, serseriler, müşteriye küfür edenler orada. ve ben kapı önünde. hiç sıkıntı değil... bu çalışmayla nerede olsa iş bulur çalışırım ama ayrıldığımdan beri de düşünüyorum... dava etsem mi ben bunları? (3 yıldır sigortasız çalışıyorum borçlarımdan dolayı. benim tercihimdi bu. ama bu şekilde ayrılmak da çok rahatsız edici, aklımdan geçiyor...) her şeye rağmen patroniçemizin çok iyiliğini de gördüm, ki ben de yaptım üzerime düşeni.

şu ana kadar bütün çalıştığım işlerden kendim ayrıldım. hayatımda ilk kez kovuldum :) değişik bir duyguymuş.

hiç kovuldunuz mu? neler hissettiniz?

*kısa tutmaya çalıştım ama uzadı. sabırla okuyanlara ve yorum yazanlara teşekkürler...

işini önemsiz değersiz görmek gibi olmasın da, ben ne bu işi işten sayardım ne bu kovulmayı kovulmadan sayardım. manyağın birine bir süre tahammül etmişsin hepsi bu. hiç takma boşuna.

  • celeron 300a  (19.07.17 02:06:14)
çıkarmadan 2 ay öncesinde mobbinge başlayıp kendilerinden nefret ettirmişlerdi zaten ben ayrılmayı düşünüyordum ama çıkartmadan 1 hafta önce yapmadığım şeyleri yapmışım söylemediğim şeyleri söylemişim gibi dedikodu yayıp iftira atıp en son da kendilerine yakışan orospu çocukluğuna uygun bir tavırla çıkarttıkları için hem sinir olmuştum hem de garip hissetmiştim. işten çıkarılmam hayatımda iyiye dönük değişiklikler yapmama vesile oldu ama çıkarmasalar belki hala o boktan ortamda saçma insanlarla çalışıyor olurdum. iyi oldu yani.

  • passive aggressive  (19.07.17 02:07:31)
Bir kez bir hafta çalıştığım yerden kovuldum. Kendim çıkacaktım zaten bugün yarın, işi hiç sevmemiştim. Fakat çıkarmak için sebebi yoktu, çıkarış şekli de sinir bozucuydu. ''siz artık gelmeyin. Yemek kartınızı alayım'' demişti patronun oğlu olan tikli lavuk. Herkes bezmiş, işten çıkıyor, yana yakıla adam arıyorlar ve beni çıkarıyor olması ilginçti. Geçmiş her işimde en verimli çalışan personeldim oysa.

Lakin kovulmak da bir deneyim. Bazı şeyler öğretiyor insana.
  • soft  (19.07.17 02:07:51 ~ 02:10:01)
ben de garsonluktan kovuldum. benimki kısa mesajla olmuştu :D bir tartışma durumu olmamıştı. müşterilerden şikayet geldi üst üste, sonunda da işleten kadın "yollarımız ayırmamız ikimiz içinde daha iyi" şeklinde duygusal bir mesajla sktri git dedi.

rock cafe/bar sayılabilecek bir mekanda çalışıyordum. şansıma üst üste 3 gün farklı farklı müşterilerde sorunlar yaşadım. bir tanesi dışarı sigara almaya gindermek istedi. böyle bir uygulama yoktu, zaten mekanda sigara satılıyordu. kabul etmedim haliyle, o da beni şikayet etmiş. bir diğer müşteri grubu akşam için rezervasyonsuz gelip kafalarına göre bir masaya oturmuşlardı. onları göndermek için girdiğim diyaloglar sonucu şikaet etmişti.

haksız tabii ki ben olmuştum :D ama şimdi düşününce, o kovulma hayatımda okul/iş/şehir olarak birçok şeyi değiştirdi. iyi oldu belki de. o yüzden her kapanan kapı yeni bir kapıyı da açıyor. o an elbet insan üzülüyor, sinirleniyor vs. ben de çok emek vermiştim. ama emek kimsenin umrunda değil. bir laf var ya "sken sevilir, seven sklir" diye aynen o hesap.
  • mahone  (19.07.17 02:48:31)
kovulmak değil belki ama işten atıldım yaklaşık bir sene önce. mutluyum.

  • bruceandwayne  (19.07.17 02:55:34)
restoranda aşçılık yapıyordum şef olacak lavuk kendisinin yaşıtı olduğumdan yüreklilik gösterip diyemediklerini beraber çalıştığımız saf elemanı gazlayıp üstüme salarak mobbing uygulamaya başlamıştı. mesainin bitmesini bekledim saat 23. gittim, tamam bırakıyorum dedim. o gün kordinatör şef gelmişti bayram öncesindeydik bayramdan sonra bakarız durumuna demiş meğersem(yani bayramda eleman lazım sonra şutlarız demişler kısacası) bayram öncesi benim üstüme salınan elemanı tek başına bıraktım ezilsinler diye. umrumda da olmadı. kovulmak değil diyeceksin belkide ama bu kovulmaktır.

  • hayvan gibi yazar  (19.07.17 05:59:04)
oc patronu yalakasi coktur, dert etmeye gerek yoktur.

almanya'da yuksek lisans sirasinda ogrenci asistanlik yaparken, sozlesmemi uzatmamisti professor. bir nevi kovulmak, kufrettim herkese durumlari anlattim :)

bir bahane uydurmustu kadin, ama yuzunden pislik akan sirp irkci bir kocasi vardi. onun yuzunden oldu. benim turk oldugumu duyduktan sonra surekli ters gitmisti bana, yuzume bir sey diyemiyordu, yaptigim islere sovup sayiyordu oc. dusunun kadin tarafi professor, erkek tarafi kadinin uzatmali asistani oldugunu dusunun. neyse herkese anlattim, bunlar ayni zamanda irkcilar dedim. tum bolum duydu.
  • ubi dubium ibi libertas  (19.07.17 07:33:33)
Kusura bakma ama alemin enayisi sen misin? Üç senedir sigortasız çalışıp cepten tabak çanak ödemek nedir? Ara şikayet et tabi ki.

  • elorelia  (19.07.17 08:58:24)
Ben de anlamadım niye bu kadar özverili davrandığını kesinlikle değmez. Böyle sömürülmeye devam edersin. Bence hiç üzülme daha iyisi olacaktır senin gibi çalışkan bir insan için. Valla hukuki durumları bilmiyorum ama bence şikayet et bir görsünler adam sömürmenin cezası noluyomuş.

  • pastörizesüt  (19.07.17 10:04:42)
iki kez, ilkinde -ki ilk işimdi- 1 mayısta işim olmadığı halde ofise çağırdılar, ben de misafirim olduğunu yine de acil bir durum olursa arayabileceklerini o zaman geleceğimi söyledim. ertesi hafta işten çıkarıldım.

diğeri de geçtiğimiz son bahardaydı. zaten mobbingin dibine vurmuşlardı, bir gün ik görüşmeye çağırdı istifa etmeni istiyoruz dedi ben de ikiletmedim. çıkarken ne şefim ne genel müdür tek kelime bile etmedi. çok pis beddua ettim ama, şimdi batma haberlerini bekliyorum. yakındır.

bence hakkını ara, içerde sakın paranı bırakma. babanın hayrına o kadar emek vermedin oraya.
  • 111111  (19.07.17 12:14:39)
Ben ilk iş hayatıma 2012'de spam mail atan bir fuar şirketinde başlamıştım, bunlara haber vermeden bir gün başka bir yerle iş görüşmesine gittim işe de öğlen yetişebildim, bir kaç gün sonra toplantı odasına çağırıp yollarımızı ayırıyoruz falan filan dediler. İyi de oldu benim için, sonra yurtdışına gittim.

Son iyi yıldır da çalıştığım iş yerlerinden kovularak ayrıldım. Birinde mobbing görmekten bıkmıştım, beni işten çıkarmak için savunmamı almadan uyarı veriyorlardı(eşek gibi çalıştım, uyarı alacak bir şey de yapmamıştım),imzalamadım ve evde otururken işten çıkarıldınız diye bir sms aldım.

İş arama sürecinde Allah'ım böyle manyakların arasına bir daha beni düşürme dedim ama düştüm. Orada da kadının biri sürekli beni ezmeye çalışıyordu,iş arkadaşlarım işle ilgili şeyleri benden saklıyorlardı, ilk aylarda çıkmak istedim, iş de bulmuştum, biz senden memnunuz dediler, sözleşmem olmamasına rağmen onları yarı yolda bırakmak istemedim, kaldım. Sonra bir gün patron "kaç ay geçti hala yapamıyorsun" dedi, ben de " yapamıyorum çünkü 4 yılda öğrenilen bilgiyi benim 5 ayda öğrenmem mümkün değil, memnun olacağınız birisiyle çalışın" dedim, o yavşak da " aa başka iş mi buldun,biz senden memnunuz" dedi, ertesi gün özel görüşmeyle işten çıkarıldım. Alıştım artık.

Ben de senin gibi ona buna yardım ederdim ama yapmamak gerekiyor. Dibimde candy crush oynayan, dating sitelerinde gezenler yıllardır hala oradalar.
  • geçerkenugradım  (19.07.17 12:45:12)
Satış elemanının satış müdürüle, firma müdürüyle yattığı, herkesin görmezden geldiği, o hanfendinin hepimize patron kesildiği,işten anlamayan birinin başıma getirilip onunda işlerini yaparak benimle beraber 5 kişiyi daha yönettiğim ancak yönettiklerimden bile düşük maaş aldığım, oldukça rezil bir yönetim anlayışına sahip, sözde kurumsal, türkiyenin eeeen iyi ....ları arasında kendini gören, ik sının 2 yıllık mezun olduğu, satış müdürünün yalan beyanatla tüm sektör ondan nefret ederken deli paralara kendini sözde transfer ettiği bir firmadan kovulayazdııım kiiii ben kendim istifa ettim.
İstifa etme sebebim ise aynı pozisyonda çalıştığım ve iş öğrettiğim safozun bana, müdürüm bile işini yaparken "ama hiiç çalışmıyöğsun sendaağğ" demesi. Cevabım haa! çalışmıyomuyum! al amk sen çalış, yap işleri, gör ebeni diyerek istifayı basmak oldu. Zerre üzülmedim.

  • kedimbitmis  (19.07.17 22:33:36 ~ 22:36:55)