ehliyet sınavlarıı?

arkadaşlar temmuz sonundaki teori sınavına gireceğim,çalıştığım için sadece 1 derse gidebildim.Direksiyonu biliyorum,babam öğretti, yokuşta kalkış,geri geri kalkış,park etme falan derken şehir içi sürüş falan da yapmıştık sonrasında arada arabayı kaçırıyordum.

Şimdi sorular şunlar; Teoriye kitaptan biraz baksam geçebilir miyim?

direksiyon sınavında nelere dikkat etmek lazım ? direksiyon derslerini kesin alıcam tekrardan.

teşekkürler.

Kitaptan biraz bakın. Daha önce çıkan soruları çözün geçersiniz basit bir sınav.
Direksiyon dersine mutlaka gidin sınav kuralları farklı araç kullanmayı bilmek yeterli değil heyecan yapmamanız en önemli etken.

  • mutekebbir  (16.07.17 16:30:59)
Sınavdan bir gece önce geçmiş dönem çıkan sorulara bak yeter. Direksiyon sınavında her şeye dikkat et işte; kalkışta vitesi bire almayı unutma, ayna kontrolü koltuk ayarı falan zaten rutin, çıkışta dönüşte şerit değiştirirken sağa yanaşırken vs. sinyal vermeyi unutma ama park konusunda sıkıntın varsa onlara çalış. Yani paralel park L park geri manevra falan baya sıkıntı yaratan işlemler, arabayı 2 defa stop ettirirsen kalıyorsun ama parklarda tek hatanda bırakırlar, onlara dikkat et. Paralel parkın ayna indirmek gibi hayat kurtaran küçük detaylarını muhakkak uygula, bilmiyorsan öğren. Yokuş kalkışlarda dikkat et; kavrama noktasını bulduğunda ayağını hafifçe frenden çek, kayıyor mu kaymıyor mu bi bak arabaya, kaymıyorsa gaz ver, gitmiyorsa ayağını biraz daha kaldır debriyajdan yine gaz ver, araba biraz bağırır ama bağırsın önemli değil, araba bağırıyor diye kimse bir şey demez yeter ki stop etmesin, araba harekete geçtiğinde ayağını orada sabitle bir miktar bu şekilde git sonra klasik sürüşe geç. Benim aklıma ilk bunlar geldi. Bir de viraja girmeden önce vitesi/hızını düşür, virajda heyecanlanıp frenleme yapma, ki hep burada devir düşürdükleri için insanlar motoru stop ettiriyor, çıkarken de vitesi/hızı yükselt. Bak tekrar ediyorum; viraja girmeden vitesi düşür, virajda düşürme. Hatta virajda ufak ufak gaz ver ki hem devrin yükselsin hem de yolu daha iyi kavra. Kolay gelsin.

  • angelus  (16.07.17 16:31:30 ~ 16:39:07)