İş mahkemesi

Arkadaşlar, Türkiye'nin birçok ilinde var olan bir firmada çalışıyordum.
A şehrinden B şehrine taşınacağım için istifa ettim fakat A şehri benim sicilime kötü şeyler yazmış. Kesinlikle kimseyle hiçbir konuda sorun yaşamadım ve gayet sakin işten çıktım. Şimdi B şehrinde aynı firmaya başvuru yapıyorum sicilimden dolayı işe girişim yapılmıyor. A şehriyle görüştüm yanlışlık olmuş diyor. B şehrinde Genel müdüre mail falan atılması lazımmış yanlışlık olduğu için.
Tabi kimse uğraşmıyor. Şimdi ben bunları iş mahkemesine vermek istiyorum. İş mahkemesine dava açmak için ne kadar para ödeniyor, nasıl bir yol izleniyor bilen var mıdır?

Aynı firmanın başka ildeki şubesine geçecek isen neden istifa ettin, ben onu anlamadım? A ve B şehirlerindeki firmalar aynı değil mi?

  • fengari  (12.07.17 23:14:22)
Geçiş için uğraşmak gerek, bölge müdürüne falan gidip iki saat izah edeceksin o da bugün yarın sallayacak seni falan filan.
İstifa edip geldim aynı gün evrakları hazırla dediler merkezden sicil yüzünden red yedim.

  • pavlis  (12.07.17 23:19:18)
selamlar,

eğer işten ayrılma bildirgenizdeki işte ayrılma sebebini belirten maddedeki yanılgının yapılmasının üzerinden 10 gün geçmediyse, işveren kendisi online ortamdan bunu düzeltebilir.

10 gün aşıldıysa;

türkiye iş kurumu müdürlüğüne bir dilekçe yazılmalı ve durum belirtilmelidir.
  • preldzic  (12.07.17 23:22:48)
Şu okuduklarıma göre seni işten çıkarmak için fırsat kolluyorlarmış. Sen de istifa edince kapıyı kapatmışlar gibi geldi.

İş mahkemesine ne diye dava açacaksın ki? İş yerinden sen istifa etmişsin zaten.
  • cakabo  (12.07.17 23:24:07)
Arkadaşlar SGK sicilimde belirsiz süreli sözleşmenin işçi tarafından feshi yazıyor yani istifa.
Şu an yaptıkları firma içi sicilin kötü yazılması.
Eski işyerinden hala görüştüğüm müdürler var, bölge müdürü dahil. Sorun tamamen merkez kaynaklı.
Yarın düzeltme isteyeceğim, düzeltme olmazsa bu kötü sicili haketmedigim için dava açacağım.
  • pavlis  (12.07.17 23:26:48)
Sicilime hırsızlık yazılmış. Bunu düzelttirmek istiyorum hocam, basit birşey değil.

  • pavlis  (12.07.17 23:32:32)
sesli dusunuyorum:
ihtarname cekin; calisamadigimlniz sure boyunca yasadiginiz maddi/manevi buhran icin yasal haklarinizi sakli tuttugunuzu, bunu dava acmak gerektirirseniz temerrude dusurulmus olduklarini ispat acisindan yaptiginizi belirtin.

dava acmaniz gerekirse avukata basvurun. bu yasadiginiz kayip icin zannediyorum en azindan manevi tazminat talep edilebilir.
  • mal gibiyim  (12.07.17 23:40:07)
hocam sicilinize hırsızlık yazılmış, siz arıyorsunuz ik yı, ik ya evet hırsızlık yazmışız yanlışlık olmuş ama düzeltmek için uğrsşmak lasım bölge müdürüne fln mail atıcaz uğraşamam mı diyorlar ? sizin anlattığınızdan bu çıkıyor ? direk ik müdürünü arayın konuşun,

  • oscar  (12.07.17 23:51:22)
Direkt oraya bağlanamıyorum, birine bağlıyorlar o da sallıyor su mail atsın bu arasın falan filan.

  • pavlis  (13.07.17 00:18:59)
Şimdi eğer bu şirketle bir istikbal düşünüyorsan, sempatik yollarla (mahkeme vs karıştırmadan) o sicili düzelttirip, yeni işine başlamayı deneyebilirsin.

Eğer "canları cehenneme" diyorsan, savcılığa bir adet suç duyurusunda bulunacaksın, gerisi ile onlar uğraşacak.
  • fengari  (13.07.17 00:54:32)