şehir dışına gitmece - sosyal fobi

önümüzdeki hafta üniversiteleri gezmek için ankara ve istanbul'a gidicem. ancak sosyal fobiliyim. şimdi otel ayarlıcam, uçağa binicem, sonra ordan birkaç gün otel okul arası gidip gelicem. basit geliyor ama doğru düzgün sosyalleşmeyen biri için zor. niye açtım duyuruyu bilmiyorum tavsiyeniz var mı? daha 1-2 hafta var ama gerginim.

Biraz sosyalleşmek için fırsat olarak gör. Zaten okula gidince onlar sana anlatmaya başlıyor, sen en son aklına bir şey gelirse sorarsın. Eğer çok rahatsız hissediyorsan bir arkadaşına beraber gitmeyi teklif et. Yanında tanıdık olması daha rahat hissettirir. Hatta vaktin olacaksa sırf okul otel arası gidip gelme, ayrıca gez biraz oraları.

  • reactionic  (07.07.17 09:57:28)
aslında okul biraz da bahane. kendimi aşmak için gidiyorum. tek başıma bir şeyler denemek istiyorum. anlatıyorlar derken birebir öğrencilerle muhattap olmuyorlar değil mi? :D youtube'tan boğaziçi'nin tanıtımlarını izledim. bir salonda hocalar bölümleri tanıtıyorlar topluluğa. ondan gidesim geldi aslında.

odtü'ye falan yakın otel var mı önerebileceğiniz?
  • nick bulamadim  (07.07.17 10:53:56)
sosyal fobi diğer herkesi kendinden daha iyi görmekten kaynaklandığını düşünüyorum. örneğin topluluğun karşısında konuşma anksiyetesinin altında, herkesin önünde yanlış/saçma bir şey söylersem benimle dalga geçilir ya da onlara hitap edecek yeterlilikte değilim gibi endişelerin yattığına inanıyorum. bunlar benim gözlemim.

Tavsiye olarak, "hiç kimse senden daha iyi, daha üstün ırk, daha çok saygıyı hakeden biri değil" düşüncesini içselleştirebilmek.

Bu ülkede hiyerşik düzende en yukarıda olan kişilerde bile daha yumuşak g yi yazmayı bilemeyenler var.
Bunu düşün, kendine hakkettiğin değeri ver.
  • betsy  (07.07.17 11:03:58)
@betsy teşekkürler. aslında baya azaldı. bir ara terapiste gidicem. bilişsel davranışçı terapi diye bir şey varmış. bazı kitaplar okuyorum. eskiye göre çok az. ancak hayatım okul ve ev arasında geçti. bir ara markete bile gitmezdim. düşünce kısmını aştım da davranış ve deneyim konusunda eksikliklerim var. ondan benim için iyi bir deneyim olacak bu gezi.

  • nick bulamadim  (07.07.17 11:14:52)
kendini ufak ufak zorla. her kırdığın bariyer seni bir adım daha ileri taşır. deneyip gördükçe aslında ortada herhangi bir zorluk olmadığını kendin anlarsın.

  • orpheus  (07.07.17 11:34:10 ~ 11:34:19)
baslik, icerik ve kullanici adi uyumu.

Yanina birini alarak asabilirsin bu sorunu.
  • gencliginde metalci dovmus hikmet amca  (07.07.17 11:38:42)
gelecek biri yok benimle. biraz da tek gitmek istiyorum. diğer türlü kolay oluyor.

  • nick bulamadim  (07.07.17 18:12:00)
Seni ne uçaktakiler, ne oteldekiler ne de gezeceğin okuldaki kampüste gördüğün abilerin ablaların müstakbel hocaların hatırlayacak. Başka şehirden geliyorsun hem.. Görünmez adam gibisin düşünsene . Gidiceksin göreceksin soracaksın edeceksin kimse seni hatırlamayacak merak etme. "Aaaa şu geçen buraya gelip dolaşan freshman değil mi o.O " demeyecekler yani..

Rahat ol. Ayrıca bu işi tek başına yapınca emin ol bir şeyleri yapmış kabuğunu biraz çatlatmış kendini üniversiteye biraz daha hazırlamış olacaksın güzl olacaksın. Tek başına yap git gel.
  • qazaqwsx  (07.07.17 18:17:18)
evet farklı şehirin o açıdan rahatlığı var. ama bilinmez bir yer yine de. o da geriyor. aynen tek başıma yapmak istiyorum önemli bir aşama olacak çünkü.

  • nick bulamadim  (07.07.17 19:18:16)
evet okudum o kitabı. bir de hayatı yeniden keşfedin var. baya faydalı oldu. :)

  • nick bulamadim  (07.07.17 19:28:23)