Sigara icenleri 2.sinif insan olarak goruyor musunuz?

Elbette kimseye hakaret etmek degil amacim ama elestirmek de hakkimizdir.
Sigara icenlerin bunu kendilerini birilerine kanitlama amacli yaptiklarini dusunuyorum. Ornegin "Bakin, ben de sigara iciyorum. Ben de buyudum. Beni de araniza alin." gibi dusunceleri yok mu?

17 - 18 yasinda bu durum daha dogaldir ama 25 yasindan sonra sigaraya baslayanlar da oluyor. O yastaki insanin artik ergen gibi(?) kotu aliskanliklar edinerek arkadas kazanmaya ve kendini kanitlamaya calismasi cok sig degil mi?

Sigara icmelerinden degil de karakterinin zayif olmasindan ve kendini birilerine kanitlama amaciyla bagimli olmalarindan dolayi sigarayi elestiriyorum.

Her sigara içeni böyle mi görüyorsunuz? Yoksa sigara içenler arasında bir grup olarak mı tanımlıyorsunuz?

  • clones  (06.07.17 15:25:35)
35'e kadar okey. ama +35 olup sigara içenleri 5. sınıf olarak görmekte bir beis görmüyorum.

not: 19-28 yaş arası günde 1 paketten fazla içiyordum.
  • füt  (06.07.17 15:25:42 ~ 15:26:34)
Evet ikinci sınıf olarak görüyorum.
Ailemde ben hariç herkes sigara içiyor. Kendi yüzlerine de gayet söylüyorum bunu. Başlamayı geçtim, hadi ergenlikleri yüzünden başlamışlar, ama bırakmamak ya da bırakmak için hiçbir şey yapmamak daha fena.

Edit: Beni dumanıyla pasif içici yapan, izmaritini yerlere atan, aldığım havayı kirleten insanlara niye saygı duyayım ki. Başka konularda saygı duyarım ok ama sigara içmesine saygı gösteremem, kusura bakmasınlar. Sigara üretimi ve tüketimi de ayrıca büyük çevre kirliliğine neden oluyor. Zararı sadece kendilerine olsa umrumda değil ama benim yaşadığım ortam da zarar görüyor.
fortune.com
  • peggy  (06.07.17 15:29:54 ~ 16:06:21)
2. sınıf çok iyimser. çok daha faşist düşüncelere sahibim bu konuda. sigara içenlerin çocuk yapması engellenmeli, yaptıysa elinden alınmalı. hatta bunlara nazi almanyasındaki yahudiler gibi işaret bile koyulabilir. yaklaşamyın, sigar içiyor diye.

alkol içene, esrar, kokoin içene saygım sonsuz ama sigara içen insandan nefret ediyorum.
  • yazar yazmaz yazan yazar  (06.07.17 15:30:52)
sigarayı yeni bıraktım ve evet sigara içenler gözümde -eski ben dahil- 5. sınıf insandır.
sigarayı bırakmadan önce bir hanım - yeni sigara içmişsin dedi ve iğrenir gibi baktı. anında bıraktım pezevengi.

  • illegalstar  (06.07.17 15:31:26)
Ben bir süre içiyordum ama gereksiz olduğu için bıraktım, hiçbir anlamı yok,zaten içtiğimde herkesten uzak içerdim kimseyi dumanaltı bırakmamak için. ama yine de şimdi sigara içenleri bir sınıf içine koyamam. o da saçma geliyor.

  • clones  (06.07.17 15:34:46 ~ 15:39:24)
''ergen gibi(?) kotu aliskanliklar edinerek arkadas kazanmaya ve kendini kanitlamaya calismasi ''

çok sığ bakış açısı olmuş, buna katılmıyorum. arada sigara içerim ve ''gerizekalılık lan sigara içmek'' derim.
  • soft  (06.07.17 15:36:51)
uzun süre çok yoğun sigara içip sonradan bırakmış biri olarak, sigara içenlere ve yanımda içilmesine hiç sigara kullanmamış olanlardan çok daha toleranslıyım.

  • filteria  (06.07.17 15:39:35 ~ 15:40:17)
leonard cohen bu sene öldü, dali 90'da sanırım. ayrıca sigara içen ve insanlığa sanat, bilim vs. anlamında katkı sağlamış milyon kadar sigara tiryakisinden aklıma ilk gelenleri söyledim. şu anda elinde duran teknolojiyi geliştiren adam ya da en çok sevdiğin müzisyen de günde 2 paket sigara içiyor olabilir. hatta belki kömür yiyordur, bize ne.

demek istediğim, insanların seviyesini ya da değerini bu tarz komik şeylerle ölçmek saçma, dediğim gibi yaşına veriyorum. bir yerden sonra fikrin değişir muhtemelen.
  • sir gawain  (06.07.17 15:40:34 ~ 15:43:43)
abartı buldum ben. sigara içenlere karşı önyargılıyım ama o kadar da değil.

daha soft bi soruyu veganlar için sorunda "tartışma başlatıcı içerik" diye silindi. bu maşallah boru gibi duruyor. tebriks bu arada.
  • doxanikee  (06.07.17 15:43:32 ~ 16:01:51)
asdfasdfasdf. abi sen güneşi bacaklarının arasına alıp, truckhead şapkalı kafanı öne eğdiğin dağlardaki pozunu albüm kapağı olarak kullanan adamsın. 2. sınıf insan olarak neyi görebileceğini düşünüyorsun?

şimdi, bu yukarıdaki söylediğimi al ve senin tüm kişiliğini tek bir şeyden yargılamamın ne kadar saçma olduğunu düşün. sana dair milyar tane detay var ama ben bunu gördüm ve bunu yargılıyorum. nasıl hissettiriyor?

26 yaşımdayım, 23 yaşımda sigaraya başladım. herhangi bir arkadaşım başlatmadı, o yaşıma kadar çok arkadaşım teklif etti ve hep reddettim. kendim merak ettim, verdiği rahatlatmayı sevdim ve başladım.

sigara içeni 2. sınıf insan olarak gören varsa diye girişmek istiyorum da moderasyon siler. kimseyi, hiçbir sınıf insan olarak görmeyin abi. işinize bakın. dışarıda da sigara dumanından rahatsız olduğunu iddia eden insan sokakta arkasında yürüyen varken osurmasın da. aynı saçmalıkta bunlar.
  • i drive the hearse  (06.07.17 15:46:04)
@i drive...

Ifsalari daha sonra ortaya cikmayalim. Biliyorum aranizda herkesin resimlerini kaydeden bile var ama yapmayalim lutfen. Ayrica zaten kendim "Album kapagi ifsasi" diye baslik atip durumun absurdlugunu dile getirdim.

Bu arada ben yapiyorsam normaldir anlayisi da yanlis. Sen 23 yasinda basladiysan her 23 yasinda baslayan senin gibidir anlamina gelmez. Genelleme yapmamaya calistim zaten mumkun oldugunca.
  • Traveller  (06.07.17 15:53:21)
ifşayla ilgilenen kim? orada örnek bir durum attım, eğer gerçekten öyle düşünen bir insan olduğumu düşünüyorsan cevap vermeye tenezzül etmen bile aşırı saçma.

sigara içmek bir kendini kanıtlama çabası değildir. sigara içmek karakter tanımlayıcı bir şey hiç değildir. insanları bir düşünün. Esra'yı ya da Nedim'i ya da Merve'yi düşündüğünüzde aklınıza ilk gelen şey "aa o sigara içiyor lan." mı oluyor?

edit: ha bana da "lütfen" diyebilecek kadar nazik bir insansan sana karşıt düşüncelere de uğraşıp, kendilerini açıkladıkları için tik atarsın. bana lütfen diyebileceğini düşünüp de sana karşı açıklamaya olan uğraşıma tik atmaman ikiyüzlülük göstergesidir.
  • i drive the hearse  (06.07.17 15:56:01 ~ 15:57:36)
Sigara kullanmıyorum, ailemde de kullanan yok ama sigara konusunda çok toleranslıyım. Evimde içilmesini istemem ama asla içemezsin gibi olaylara da girmem. Sevmiyorum ama aşırı bir nefretim yok yani. 2. Sınıf insan olayına hiç girmiyorum bile.

  • aquarium  (06.07.17 15:57:05)
2.sınıf gördüğüm insanlar var (bu ifade yerine değersiz bulduğum demek daha doğru gerçi 2.sınıf insan nedir yahu?) karakteri, davranışları, eylemleri sebebiyle ama insanları 2.sınıf/değersiz kategorisine alırken sigara içip içmemeleri benim için bir kriter değil.

bunun 2.sınıf/değersiz insan kategorisi kriteri olmasını da komik buluyorum.
  • wilhelmwasmuss  (06.07.17 16:10:14 ~ 16:13:32)
insanoğlu olarak karşımızdakini herhangi bir nedenden ötürü 2. sınıf insan görmeye hiçbir şart ve koşulda hakkımız yok bence. bir kere "2. sınıf insan" ne demek? siz kimsiniz de birinin 2. sınıf olduğuna karar verebiliyorsunuz? bilmiyorsunuz galiba ama dünyada herkes eşittir. en azından olması gereken budur. sigara içeni de, uyuşturucu kullananı da, kadını da, çerkezi de, portekizlisi de, esnafı da, hatta cumhurbaşkanı da eşittir. bu bakış açısını benimseyemediğimiz ve bazısına 1. sınıf bazısına 2. sınıf insan muamelesi yaptığımız sürece de insanlık şurdan şuraya ilerleyemez.

ayrıca, sanki siz çok 1.sınıf insansınız da gelmiş başkalarına 2. sınıf insan diyorsunuz. yeni moda bu aralar elitist olmak, herkes hayatın nasıl yaşanması gerektiğini en iyi bir kendisi biliyor sanıyor. size ne, ister eroin çeker ister köyde yaşar. hayat onun hayatı ciğer onun ciğeri, size mi soracak.

sigaradan bağımsız olarak yazdım gerçi ama şunu da söylemeden geçmeyeceğim. şahsen haftada 3-4 adet sigara içerim. bazen onu da içmem. içerken biri gelip "havamı bozuyorsun, iğrençsin ve ergensin" derse de yüzüne duman üflerim. çünkü kimseyi ilgilendirmez.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (06.07.17 16:10:53 ~ 16:12:08)
sokaklardaki tüm hava alanı sadece sigara içmeyenlere mi ait?

saygı duymak, kişinin kendi hayatıyla ne yaptığını herhangi bir şekilde değiştirmeye çalışmamak, eleştirmemek, yargılamamakla olur. saygı duyulacak tabii, sigara içimini tolere etmek gibi düşünceleri olan bir mantık çizgisine sahip olup da oksijen almanın dünyaya hiçbir faydası olamama ihtimalinin yüksek olmasına rağmen gene de benim bu mantıktaki insanların yaşama hakkına saygı duyduğum gibi.
  • i drive the hearse  (06.07.17 16:11:20)
Yok, 2. sınıf insan olarak görmüyorum ama mümkün olduğunca aynı ortamda bulunmayaya, bir etkileşim içinde olmamaya çalışıyorum rahatsız olduğum için. Herkesin kendi bedeni kendi kararı. Ha ama otobüs durağında ATM sırasında falan sigara içenler oluyor, onları 2. sınıf insan görmek değil de henüz insan olamamış gibi görüyorum toplumsal nezaket kurallarına asgari düzeyde uyum gösteremedikleri için. Bunların dışında, insanların seçimleri kendilerini bağlar sadece.

  • angelus  (06.07.17 16:13:33)
ben de sigara içmeyenleri ikinci sınıf insan olarak görüyorum.

  • sckxyss  (06.07.17 16:15:10)
@istanbul kanatlarımın altında, kendi içtiğin sigaranın dumanını başkasına solutmak seni nasıl ilgilendirmiyor?

Ayırca yukarıda da linki paylaştım, bir okuyun, sigara üretim ve tüketiminin tüm doğaya zararı var, sadece size değil. Ve bu zararlar artık gayet iyi biliniyor ve kanıtlanıyor.

Doktorlara büyük paralar verip "sigara yararlıdır, sigara için" dedirten, yönetmenlere, oyunculara para verip sigarayı yüceltici filmler hatta çizgi filmler yaptıran, her yerde sigara övdürten şirketlerin çağında değiliz artık çok şükür. Herkes neyin ne olduğunu biliyor.

2. sınıf olayını da farklı yere çekmeyin. Pek tabii insanları sınıflandıran bir sistem yok ve olamaz da, ama burada mecazla ne demek istendiğini siz anladınız. İnsanların "keyif" için kendilerine ve çevrelerine, dolayısıyla bana, zarar vermesi hoşuma gitmiyor ve bu konuda da "aman sigara içmesine saygı göstereyim" diyemiyorum.
  • peggy  (06.07.17 16:22:10 ~ 16:24:27)
Sadece başlıktaki soruya cevap veriyorum, içeriği okumadım: hayır.

Hepimizin çok çeşitli ve her birimizin kendimize göre değişen alanlarda eksiklerimizin yanlışlarımızın ihtiyaçlarımızın olmasıyla aynı durum. Bana göre. Bu hor görülecek veya aşağılık bir şeymiş gibi yaklaşılacak bir durum değil. Aksine daha çok sevgi daha çok saygı daha çok şefkat ve daha çok bilinç gerek. Her şeyin karşılıklı olduğu alengirli alanlardan biri daha. Ama bunu asla yıkıcı ve kırıcı hislerle karşılamamak taraftarıyım. Çözüm bu değil. Çözüm iyilik, güzellik.
  • yaren  (06.07.17 16:36:15)
sigara içmeyenlere öyle görünebildiğini tahmin edebiliyorum. ancak sigaraya başlamış bir insanın artık ergen gibi gösteriş yapma telaşı içinde olduğunu düşünmüyorum. canım istiyor mereti. bana bakan insanın aklından ne geçirdiği açıkçası çok umrumda olmuyor. ihtiyacımı gideriyorum.

  • srdr  (06.07.17 16:41:57)
@peggy solumasın madem gitsin az ötede dursun. ben onun dibinde sigara içmiyorum ki zaten. kendisi yanıma geliyorsa da ben napayım.

insanlar üstüne lazım olmayan işlere karışmayı çok seviyor bence bunu kabul edin.

deodorant kullananları da 28.sınıf insan görelim bu mantıkla. zira deodorantın doğaya sigaradan çok daha fazla zararı var.

sizin bir şekilde birilerini eleştiresiniz ve böylece kendinizi daha üstün göresiniz varsa, iç huzurunuzu böyle sağlıyorsanız eleştirilecek bir sürü şey bulunur zaten. ama herkes kendine bakmalı. sizler içmiyorsanız ne mutlu size. kimse size için demedi zaten. ne bu endişeniz anlamadım.sokakta bir adam ölüyorum dese gidip yardım etmeyecek ülkeyiz, aynı adamın sigarasına karışıyoruz, hem doğaya hem kendine zararlı diye. yapmacıklığın bu kadarı.

bizleri bu kadar da ilgilendirmeyen şeyler hakkında da "ay vallahi çok yanlış, yıl olmuş 2017, zararlı olduğu da bu kadar biliniyor halbuki, kanser oluyorlar, ona rağmen içiyorlar, vallahi yazık..." gibisinden teyze dırdırı edeceğimize "bana ne!" diyip enerjimizi daha olumlu şeylere harcamalıyız.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (06.07.17 16:43:40 ~ 16:44:57)
@istanbul, Ay tamam ya sigara içenler mükemmel:) (Senin mantıkla böyle diyeyim artık)

Valla demişsin ya, "sigarayı yüzüne üflerim" diye, hem beni ilgilendirmez deyip hem bunu demek çelişkili işte.

@konuşma'nın dediği gibi, şu ülkede daha birkaç seneye evvel kapalı alanda sigara içme yasağı yoktu yahu, boğuluyorduk her gittiğimiz yerde. O zamanlar ciğerlerimiz nasıl zarar gördü kimbilir. Tayyip Erdoğan'ın tek sevdiğim özelliği sigaraya karşı olması. Keşke sigarayı toptan yasaklasa da hem biz rahat etsek, hem de siz sağlığınıza kavuşsanız.

Ama tabii sigara şirketlerinin paraya ihtiyacı var, kimse içmese batarlar, yazık olur.

Ek: deodorant da kullanmıyorum. Elimden geldiğince az iz bırakmaya çalışıyorum doğada. Aileme ve sigara savunan herkese teyze dırdırı yapmak da elimden gelen şeylerden biri. İçmeyin işte lan.
  • peggy  (06.07.17 17:10:26 ~ 17:12:27)
kimseyi 2.sınıf insan olarak görmüyorum.

  • qazaqwsx  (06.07.17 17:13:03)
Sırf sigara içiyor diye 2. sınıf görmek, çok ağır bir sınıflandırma kriteri olur. Ben 1. sınıf 2. sınıf diye görmüyorum, bu sınıflandırma olayı yanlış.

Benim babam günde 3 paket yeni harman sigarası içerdi biz çocukken (şimdi ne bok içiyor bilmiyorum.) Müstakil evimiz vardı, kardeşlerimle ayrı odamız filan yoktu, salonda yatıyorduk haliyle. Gece gündüz demeden bizim yanımızda fosur fosur sigara içti yıllarca. Nefret ettim sigaradan, çok kavga ettik. En sonuda 13 yaşında ayrıldım evden.
Evimde, işyerimde, arabamda sigara içirmem, küsen küser, diyecek birşeyim yok. Sigara içilen ortamlarda da bulunmamaya özen gösteririm. İlla bulunacaksamda gider eşşek gibi o dumanı solurum mecburen, oraya bile bile gittiysem o içenlere birşey deme hakkım yok çünkü.
Saygı başka bir olay, sigara içen insanları anlamıyorum ben. Özet olarak böyle söyleyeyim..

edit: ben hiç sigara içmedim bu arada, denemedim bile.
  • battal gemalmaz  (06.07.17 17:20:50 ~ 08.07.17 21:01:06)
@peggy @konuşma..

hala daha önce bütün insanları genelleyip sonra hepsine vurup öldürüyorsunuz, bütün demeye çalıştığım sorun da bu. bakın konu sigara içmek bile değil, ilk cevabımda da bunu dedim. burada sigara içenleri savunuyormuşum gibi bir algı olmasın. ben alt tarafı haftada birkaç dal sigara içiyorum zaten. burada sadece duyuruyu açan ve cevapları veren bazı arkadaşların genellemeleriyle ilgili konuşuyorum.

siz bir şeyin çok ama çok yanlış bir davranış olduğunu düşünüp onu yapmayabilirsiniz ama onu yapana da böyle gereksiz yakıştırmalar yapamaya hakkınız yoktur. zira sizi ilgilendirmez.

yapılan gereksiz yakıştırmalar: "2. sınıf insan, ergen, kendini kanıtlamaya çalışıyor, sığ, karakteri zayıf..vs."

gerçekten mi ya. biri sırf sigara içiyor diye ona böyle nefret dolabiliyorsanız ya da onu böylesine dışlayabiliyorsanız, herhangi birini gerçekten sevebilmeniz mümkün değil. kimse kusursuz değil sonuçta.

insanları doğrularıyla yanlışlarıyla kabul edin. herkesi o şekilde sevmeye çalışın. hayat daha güzel oluyor. bu gerginliği de üzerinizden atın, sakin olun, bari cigara falan için rahatlarsınız :D
  • istanbul kanatlarimin altinda  (06.07.17 17:22:42 ~ 17:24:08)
evet

  • burya  (06.07.17 17:23:19)
@istanbul, vallahi içim şişti:)

Yahu benim ilk yazdığımı tekrar okuyabilir misin rica etsem?

La ben sigara dumanı içinde büyüdüm, ailemde herkes içiyor diyorum, sigara içenlere nefret dolma, dışlama vs nasıl olabilir?? Onlar benim canım ya. Onu da geçtik sigara içen adamla evlendim ya daha ne diyeyim sana:)

Abartma istersen söylediklerimi. "2. sınıf insan" da tekrar söylüyorum: mecazi bir kullanım.

Benim nefretim direkt olarak sigara içen insanlara değil, sigaranın kendisine. İçen insanlar da bu kötülüğün etrafa yayılmasına yardım ediyorlar, o yüzden sevmiyorum, saygı da duymuyorum onların sigaralarına arkadaşım.

Cigaraya başlatacaksınız beni, ver alırım bi dal..
  • peggy  (06.07.17 17:34:23 ~ 17:35:55)
Arkadaş ortamımda, ailemde, sülalemde sigara içen yok. Annem içiyordu o da geçen yıl bıraktı. O yüzden şanslıyım bu konuda.

Az görüştüğüm arkadaşlardan sigara içenler var, onlarla da buluştuğumda sigara içtirtmiyorum yanımda.

Bence 2. sınıf insanlık değil de hastalık gibi kötü bir durum bu sigara içme olayı. Üzülüyorum içen arkadaşlarıma.
  • yukselen gunes evi  (06.07.17 18:03:36 ~ 18:05:14)
Sigaradan nefret ediyorum ve bir insan neden sigaraya başlama ihtiyacı duyar, o leş kokuyla nasıl yaşar anlayamıyorum ama ikinci sınıf insan olarak görmek ayrı bir şey. Bir insan sadece sigara içtiği için ikinci sınıf insan olmaz gözümde.

  • ms brownstone  (06.07.17 19:42:26)
Hiç kimseyi kafamda sınıflandırmıyorum. Hayatımda hiç sigara içmedim ağzıma bile sürmedim öyle diyim ama birçok arkadaşım sigara içiyor onlarla takıldığım için ben de ikinci sınıf bir insanım o zaman? Böyle şeylere gerek yok arkadaşlar sadece isgara içerek kendini kanıtlamaya çalışan insan yokki işyerimde bile ikinci planda kldığı için değişik şekillere giren birçok kadın gördüm mesela asıl sınıflandıracaksam o tip insanları sınıflandırır 2. Sınıf olarak görürüm.

  • powerpufgirl  (06.07.17 19:53:51)
görmüyorum. içkiden nefret etseydim, alkolikleri aşağılık insanlar olarak görmezdim. insanları ''karakteri zayıf'' diye genellemek, 2. sınıf görmek filan fazla sığ bir bakış.

insanların saygısız ergence tavırları, sigara içsin veya içmesin beni rahatsız ediyor ve duruma göre sinirlendiriyor, o ayrı.
  • otonomo  (06.07.17 19:54:11)
sigara içenlerin %87,52'si bağımlı, bağımlı insan benim gözümde acizdir.

buna rağmen herhangi birini herhangi bir sebepten 2. 3. sınıf insan olarak görmem mümkün değil. insanların birbirlerine karşı bu kadar acımasız olması en az sigara içenler kadar rahatsız ediyor beni. herkes her şeyi mükemmel yapmalıymış gibi, mükemmel olmayanı hakir görmek normal geliyor onlara. müthiş bir robotiklik, insan gibi duygularıyla var olan, sosyalleşen varlıklar için hele...

istiyoruz ki kimse sigara içmesin, herkes sağlıklı yaşasın, herkes zayıf olsun, herkes güleryüzlü olsun, herkes iyi niyetli olsun. insan olmanın alameti farikalarından birisidir bunların hiçbirini, sonuçlarını bile bile, istememek. sigara içerek kendini yavaş yavaş öldürmek isteyene de, 2 dakikalığına olsun zevk alabilmek için boktan geçen hayatını önemsemeyene de saygı duyuyorum ben. aciz güçsüz demek aynı zamanda, güçlünün güçlüyü hakir görmesine bağlanıyor bir noktada; zalimce...
  • Bruce  (06.07.17 20:13:27 ~ 20:14:14)
özentilik - gösteriş için başladıklarını, bağımlı hale geldikleri için de zavallı,iradesiz,problemli insanlar olduklarını ayrıca çevreye rahatsızlık verdikleri için de çok saygısız insanlar olduklarını düşünüyorum. rahatsız oluyorum.

aa bide sigara gibi saçma sapan bişeye ayda minimum 150 tl verdikleri için ağır mal olduklarını düşünüyorum. uyuşturucu, alkol kullananı anlarım, cidden zevk verici ve etkili kimyasallar ama sigara saçma sapan bişey. üstelik süreklilik arz ediyor, alkol arada zevk için içersin anlarım ama sürekliliğe dönüşünce zevk yerine hamallığa dönüşüyor
  • the beste  (06.07.17 20:48:25)
kimseyi 2. sınıf diye etiketlemek gibi bir hakkım olduğunu düşünmüyorum ama çok saçma bir iş yapıyorlar burası doğru. bağımlılık bağımlılıktır, bağımlı insan aciz ve zavallı da değildir.

  • pinkpeony  (06.07.17 20:49:53)
ben sıgara içtiğim halde, sıgara içenleri 2. sınıf görüyorum

  • marul hirsizi  (06.07.17 21:35:44)
sir gawain +1

ayrıca hayatında sigara içmemiş, hatta denememiş biri olarak, bu son yıllardaki duman avcısı havalarını da çok itici buluyorum.
  • blatta hiberna  (06.07.17 21:36:44 ~ 21:37:38)