kira paylaşımı nasıl yapılmalı sizce

eve gelecek kişi birkaç ay sonra sevgilisinin de yurt dışından gelebileceğini söylemişti ve sorun olur mu demişti ben de yok demiştim ancak ödeme konusunda nasıl bir yaklaşım göstermeliyim kararsız kaldım açıkçası. şimdi 2 kişi olarak tek odada kalacaklar ama sonuçta ev ortak kullanılacak, normalde planım bütün giderleri eşit kişi sayısına bölmekti ama böyle olunca kararsız kaldım sizce nasıl yapsam en adil olur?

3'e bölücen. misafirlik kapsamında bir süre kalıcaksa falan ayrı ama sizle yaşayacaksa o da full time ev arkadaşı sayılır.

  • manuel mandalina  (03.07.17 21:28:50)
sabit kalacak geçici bir süre değil. ama işte tek oda işgal ettikleri için de 4'e bölmek olur mu bilemedim?

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (03.07.17 21:31:43 ~ 21:32:06)
Şu an iki kişisiniz, ve iki kişi daha gelecek. 4'e bölünecek. Aynı odada kalmaları birşey değiştirmez.

  • battal gemalmaz  (03.07.17 21:36:09)
Ben sizin yerinizde olsam odayı kiraladığım için ve iki kişi aynı odada kalacakları için kira olarak daha fazla bi şey talep etmezdim (hem baştan size sorulmuş tamam demişsiniz, "olur ama o zaman kira şu kadar olur" dememişsiniz) ama sonuçta yurtdışından gelecek arkadaş da su, elektrik, vs. kullanacağı için bu giderleri onları iki kişi sayarak bölerdim.

  • green knight  (03.07.17 21:42:00)
Baska oda olmadigini ve odasına sevgilisini degil de yakin bir arkadasini alacak oldugunu düşün. O kisiyi yeni ev arkadasi sayip kira 3e bolunmeyecek miydi ? Olay sadece oda ise odasına 3 kisi daha alsın olmadı, yine bölünmesin. Olur mu oyle sey. Sevgililer diye iki insan bir olmuyor.

Simdi evini, mutfagini salonunu banyonu artik 2 kisiyle daha paylasacaksin. O da evinizin 3. Ev arkadasi olacak. Onlar kendi arasinda bolunmus kirayi 2ye bolecek belki ama sen tek basina odeyeceksin. Adil degil.
  • aquarium  (03.07.17 21:51:05)
Toplam dört kişi olacaksınız anladığım kadarıyla. Kira üçe, diğer fatura masrafları dörde bölünmeli.

  • devilred  (03.07.17 21:56:03)
her şey 4'e bölünecek. kira oda sayısına göre bölünmez, önemli olan evin sakini olması. kimle hangi odada yattığının önemi yok.

ha sen ev arkadaşınla "ev benim, ben sana bu odayı kiralıyorum, odanın kirası şu kadar" diye sözleştiysen, ona göre değerlendirebilirsin.
  • celeron 300a  (03.07.17 22:45:13 ~ 22:58:09)
Ben olsam kira bedelini eskisi gibi tutar, diger tum giderleri +1e bolerdim. Cunku konustugunuzda olur demissiniz, odada kac kisi kalirlarsa kalsinlar, o odanin bedelini aliyorsunuz sonucta.

  • evde liyakat kalmamis  (03.07.17 22:49:13)
benim eski tecrübem, biz benzer durumda 3'e bölmeye devam etmiştik.

  • cursor  (03.07.17 23:14:52)