ODTÜ mü Almanya'da sıradan bir üniversite mi?

duyuru insanları,

eğer imkanınız olsaydı tercihinizi hangi yönde kullanırdınız. (yüksek lisans için soruyorum. ayrıca almanya'daki üniversite burslu olacak)

Almanya

  • all girls dream  (02.07.17 16:57:08)
Doyçland..

Almanlıktan aldığım tadi hiçbir şeyden almadım.
  • qazaqwsx  (02.07.17 16:59:03)
Kesinlikle Almanya, ayrıca Almanya'nın sıradan üniversiteleri sıralamalarda ODTÜ'nün üstünde olabilir, buna da bakın

  • gezegen olan pluton  (02.07.17 17:00:36 ~ 17:01:24)
turkiyedeki en iyi bolum/universite yerine vasat bir bati universitesini tercih ederdim

  • scars dont fade  (02.07.17 17:03:00)
Hocasına bağlı. Almanya da olabilir ODTÜ de.

  • franz kafka  (02.07.17 17:03:23)
Her ne kadar ODTÜ çok çok iyi bir üniversite olsa da, yurtdışında bilimsel çalışma yapma fırsatı varsa, hele ki Almanya gibi bu konularda çok güçlü bir ülkede, ben de Almanya derdim. Zira yurtdışındaki ciddi üniversitelerde bilimsel çalışmalar çok daha sağlam projelerle, çok daha etkili hocalar ve araştırma ekipleri ile ve daha üst düzeyde yürütülüyor (İstisnalar olabilir genel kanaatimi söylüyorum). Ayrıca yurtdışında bulunacağın bu süre içerisinde yabancı bir çevre yaratma imkanın olacak. Bu da sana ileride çok daha farklı yollar açabilir.

  • puc  (02.07.17 17:06:18)
Her türlü Almanya, çünkü maaşlar € ve alım gücü saçma sapan değil.

  • christopher nolan  (02.07.17 17:08:09)
Bu şekilde soracağın sorulardan faydalı tavsiyeler alamazsın. Hangi bölümü okuyacaksın, ne alanda çalışmak istiyorsun, ileride nerede yaşamak istiyorsun, senin için neler önemli...daha bunlar hemen aklıma gelenleri. 10 rastgele kişiden 8'i Almanya derse Almanya mı seçeceksin anlamadım.

  • hümanist tabutçu  (02.07.17 17:16:04)
Almanya'da özel üniversite ise asla gelme. Bölümün hocalarına bakmanı, fakültenin Avrupa sıralamasına bakmanı tavsiye ederim. Bunlar ODTÜ'den iyiyse tabii ki Almanya. Buradaki ortalama üniversiteler Türkiye'deki çoğu üniversiteden daha çok proje/makale üretir. Ancak bölümü Almanca okuyacaksan ve ileri derecede Almanca bilmiyorsan şimdiden geçmiş olsun.

Duzeltme: Imla.
  • buf-e kür  (02.07.17 17:30:08 ~ 18:09:51)
Türkiyede olmayan

  • zirrealist  (02.07.17 17:32:24)
almanya.

  • powerpufgirl  (02.07.17 17:48:34)
Bir de o eğitim dışında hayatınızdan ne bekliyorsunuz? Doğu Almanya 'da küçük bir üniversiteye gidip her gün ırkçılığa maruz kalıp, part-time iş bile bulamayıp sıkılacağınız yere gideceğinize gidin Odtü'ye. Almanya'da her şehir Berlin, Hamburg, Köln değil. Bazı üniversite şehirleri inanılmaz sıkıcı. Bunları da lütfen göz önünde bulundurun.

  • buf-e kür  (02.07.17 17:50:03)
ODTÜ

  • since1907  (02.07.17 18:47:27)
Avrupa'nın çeşitli üniversitelerinde master yapmış insanlarla beraberim bir süredir. Benim lisansım ve masterım ODTÜ'den. Gördüğüm şu ki, onların master tezlerinin sınırları daha belirgin. ODTÜ'de öğrenciye daha fazla sorumluluk, daha fazla özgürlük bırakılıyor. ODTÜ'deki master tezleri, bence akademik ve bilimsel olarak benim gördüğüm Avrupa örneklerinden daha ileride. Ancak iş endüstriye, "bu bilgiler gerçek hayatta ne işimize yarayacak" kısmına gelince, bizimkiler epey geride.

ODTÜ'de master hocaya, bölüme, konuya bağlı olarak çok güzel ya da işkence olabilecekken, Avrupa'da bu iş biraz daha standart gibi. Arada "yahu bu da tez mi" dediğim şeyler de çıkıyor. Örneğin daha bu hafta "ev çatılarındaki açıklık boyutunun belli bir sivrisineğin girişine etkisi" konulu bir master tezini gördüm, bunun yapıldığı okul alanında (tarım ve ormancılık) dünyanın bir numarası. Bunu ODTÜ'de yapmaya kalksan "hadi lan öyle tez mi olur git adam gibi konu bul" derler. ODTÜ'de hocalar, ders içerikleri vs. ne kadar kaliteli olsa da, teknik altyapı olarak epey geride olduğumuzu da hatırlatmakta fayda var. Okulun imkanları daha iyi olsa, bütün o sıralamalarda yerimiz hem daha iyi, hem daha stabil olur.

Bu nedenle bence seçim masterdan sonra ne yapmak istediğine de bakıyor biraz. İş hayatına daha hazır olmaksa Almanya çok daha iyi olur. Ama sonra doktora amacı varsa, bence ODTÜ buna daha iyi hazırlar.
  • ron dennis  (02.07.17 19:36:21)
alamanya

  • dunyanineniyiinsani  (02.07.17 20:06:03)