Ev yerine teknede yaşamak ne kadar mantıklı?

Olayın romantik kısmını tartışmıyorum. Kabaca fikir yürütelim, merak ediyoruz da.

Hayatın başlarında evli çifti ele alıyoruz. Doktor ve diş hekimi tipleriz. Bu aylık ortalama gelir fikri olsun diyeydi. Aileler sağolsun ev alıverelim demiş olsun, kaynak burası. Bu ev parasına gidip tekne alsak. Koysak şehir içinde bir yere(marina), sabit giderleri vs altından kalkılmayacak gibi olur mu ki? Aylık sabit giderleri, yıllık bakımları var. Başka ne gibi zorluğu olur sizce?

Ev alınca yatırım gibi oluyor fiyat artıyor ama teknede değer kaybı var, döviz sayesinde kurtarıyor biraz.

Ufak bir ev kiralayıp dolap ve çamaşır makinesi koysak.

Öyle işte. Dağınık yazdım bi yandan bir dolu uğraşıyorum da. Kusura bakmayın. Her türlü fikre açığım şu an.

Marina kirası teknenin bakımı falan belinizi büker.

  • angelus  (30.06.17 23:41:36)
Sürekli hareket eden bir yapıda yaşamak bir süre sonra sağlık sorunlarına neden olur diye düşünüyorum. Bence mantıksız.

  • dissendium  (30.06.17 23:42:39)
mali açıdan mantıksız olacağı kesin. aynısını yapan sizin gibi tipler biliyorum, pişmanlar. marina fiyatlarına bir göz atın.

  • zgrydn  (30.06.17 23:43:43)
Bu tekneleri günlük/saatlik vs kiralamak çok karlı oluyor diye okumuştum. Madem bir de ufak ev tutacaksınız, arada bir kiralayın arada bir kendiniz geçin mesela?

  • apartman teyze  (30.06.17 23:47:20)
Rutubeti es gecmeyin.

  • dunal  (01.07.17 00:20:51)
Mali açıdan mantık ararken şöyle düşünüyor musunuz? Opel de gidiyor bmw ye ne gerek var.

10 metreden küçük,3 kamaradan az olmayacak bir şey düşünebiliriz. Marinada kalacağı için çok sallanmayacak, il izmir olduğu için ısınma problemi uzun sürmeyecek.

Kışın karaya çekilme olayı da tüm kış için değil, zehirli boyası atılıyor, yosun kazınıyor vs.

Aylık 3.000 den çok mudur gideri sizce? 10-15 metrelik bir şey için konuşalım. Bunlar farazi biraz fakat şekillensin diye somutlaştırıyorum.
  • bir ileti paylastim  (01.07.17 00:20:56)
simdi buradan anladigim kadariyla biraz cevap vermege calisacagim.anladigim kadariyla sizin suyla ve kayikla olan iliskiniz kadikoy vapurndan ibaret ama suyun uzerinde yasamak gibi bir hayaliniz var.
Ilk etap tamam guzel bir hayaliniz var bunu neyin uzerinde gerceklestireceksiniz,yekenli bir tekne mi olacak yoksa motoryat tipimi.ilk dusunmeniz gereken evre bu.olayinizin ne oldugu.benim cikarimim ev gibi olsun mantigindan dusunceniz bir motoryat.olur neden olmasin.
Marina masrafi falan keyfe gore artan eksilen seyler ,cozumu her zaman var.ben istanbulun iyi bir marinasinda cok iyi bir konuma yillik 6000 euro gibi bir para oduyorum.ayliga vursan 2500 e falan gelir.kaptan vs masrafim yok.istesem bu masrafi cok asagi dusurebilirim,nispeten uzak marinaya,balikci barinagina giderim.kayigin uzerinde kaldikca cevren artar ve sabit masraflarinida asagiya cekmeye baslarsin ama ilk baslarda bakimi,onarimi biraz masrafli olur.birde marin dedigin her malzeme normalden pahalidir.surekli tuzlu suyun ustunde korozyona cok aciksin.kotu malzemeyle suyun ortasinda kalirsin.yasanip ogrenilecek isler.
Yatirim mevzularina gireceksende tekneyi parani kazandiginda almalisin.buna bir ev ,arsa gozuyle bakmamalisin.bir degeri vardir,degerini genelde korur ama para lazim satalim,ay olmadi satalim bunu dediginde sansli olmalisin.
Teknede uyunur mu,bir ay ustuste uyunurmu,bir yil uyunurmu kisimlarina simdilik girmeye gerek yok.
Bence sunu yap.git evini,arsani vs al.bu sirada denize yakin durmaya calis,marina olur,barinak olur.git gel tanis.balik tutmaya cik.geziye eslik et.bi bak bakalim deniz tutuyormu seni,oralardan takip et,kayigin piyasasi nedir.motoru nasildir,denizciligi iyimidir,ne zaman alinir ne zaman satilir.yani hemen cikalim ustune yasayalim biraz zor is,bir yerlerden baslamak lazim.
  • duptıs  (01.07.17 00:40:34)
www.instagram.com

kendisine mesaj atın. amerikada bir kaç yıl teknede yaşamıştı. deneyimlerini yazdığı siteyi
paylaşacaktım; kapatmış.
  • balik kraker  (01.07.17 00:52:45)
cok yakindan bir tanidigim bu sekilde yasiyor ancak izmir'de istanbul'da degil. kislari ucuz bir marinaya bagliyorlar, ege tarafinda. hic altindan kalkilmayacak gibi bir ucret degil. marina fiyatlarini sorun. yazi ise denizde geciriyorlar. kilit nokta burasi, yazin marina fiyatlari artiyor. o zaman masrafi kaldiramiyorlar, ancak bu insanlar calisan degil tabii, o da masraflar bakimindan onemli. denizde demirleyip takilmak daha mantikli oluyor. kesinlikle evde yasamaktan - onlarinki - daha ucuza geliyor ve evleri yok. ayrica yine bagladiklari marinada camasir makinasi, vs. gibi seyleri kullanabiliyorlar. hic oyle surekli bir sallanma da soz konusu degil.
ancak cok iyi arastirmaniz lazim, konu ile ilgili hic bir fikri olmayan insanlarin yorumlari ile karar vermeyin ya da vazgecmeyin. hangi tekne size uygun, kaptanlik sertifikaniz var mi, ne yaptiginizi bilebiliyor musunuz, teknede yasayacak kadar minimal bir yasama hazir misiniz? vs.

  • kassiopeia  (01.07.17 03:14:41 ~ 03:15:57)