Esmer kimdir?

Kime esmer, kime buğday tenli denir? Örnek fotoğraflarla gelirseniz sevinirim. Kimine göre esmer, kimine göre ise beyaz tenli oluyorum, hiç anlayamadım bu işi.

esmer siyah saçlı siyah kaşlı gözlü insana denir. buğday ten saç renginden bağımsız olarak tenin kavruk olmasıdır. yani esmer olmak saç rengiyle ilgilidir ten değil. örnek fotoğraf sonra atarım.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (27.06.17 19:49:49)
Beyaz tenli insanlar siyah sacliysa esmerdir. Bugday tenli zaten beyaz degildir. Turkiye'de herkes esmer oldugu icin kumrallar sarisin sayiliyor. Bugday tenli insanlar esmer ya da sarisin kategorisine girmez. O kategori yalnizca beyazlar icin.

Bunun istisnalari Brezilyali yerel topluluklar. Koyu tenli ama sari sacli olabiliyorlar ama onlar istisna.

Edit: Aciklama geregi duydum. Benim dediklerim Avrupa'da ve ABD'de kabul edilen kistaslar. Ornegin bana Turkiye'de kumral hatta sarisin diyenler var ama ABD'de ya da Avrupa'da beyaz (ve esmer) olarak kabul ediliyorum. Bugday tenli Latinler var ornegin ama asla beyaz kabul edilmezler. Tabi Turkiye icin ayni kriterlerden soz edemeyiz cunku Turkiye'de beyaz ve sarisin kisiler azinlikta. Bu nedenle azicik beyazlik belirtisi gosteren kumral olarak kabul ediliyor.

Hatta bugdaydan biraz daha koyu bir profesor gecen "I am a white woman." demis. Benim siniftakiler daha sonra sasirmisti.
  • Traveller  (27.06.17 19:53:46 ~ 20:21:01)
Kusura bakmayın ama saçı siyah olan esmerdir kadar saçma bir tanımlama duymadım.

  • devilred  (27.06.17 19:56:57)
Bir Japona, yerli Amerikaliya, siyahiye sarisin diyemezsin bu nedenle onlarin esmer olmasi secenegi de ortadan kalkiyor. Turkler de genelde mixed race, bu nedenle koyu tenli birine esmer demenin bir anlami yok. Zaten bu kavramlar beyazlarin buldugu ve kulturumuze giren kavramlar. Bir de ulkenin yarisindan azi da olsa beyaz (tenli) Turk var. Sarisinlik ve esmerlik kavrami ancak onlar icin gecerli.

  • Traveller  (27.06.17 20:04:46)
Koyu renk saçlı ve buğday tenli herkese esmer diyorum ben. Beyaz tenli ve koyu renk saçlı ise o zaman kumral derim.
Bu arada sen beyaz tenli değilsin. Attığın fotoğrafta buğday tenliydin. Sen bana göre esmersin mesela.

Şu kişi de esmer: i.hizliresim.com
Ama bu esmer değil: i.hizliresim.com
  • i m cool with that  (27.06.17 20:10:20)
Eski TDK'lıların kurduğu Dil Derneği'nin yazısının hatırladığım kısmını yazıyorum. Esmer ten rengidir, saç rengi değildir. Siyah saçlı ve beyaz tenli insan esmer değildir. İngilizcede saçla, Türkçede tenle belirlenir. Burada kafa karışıklığı sarışın-esmer'den geliyor. Sarışın saç rengi, esmer ise ten rengi. Esmer saçlı denilen tanımın yanlış olduğunu 'Siyah saç' ve 'esmer ten'in doğru kullanım olduğunu söylüyordu. Sarışınların çoğu beyaz tenli olduğundan sarışınlığın ten rengi ile karıştırıldığını söylüyordu. Esmer tenin tersi beyaz ten.Bu arada kumral hem saç hem ten rengi olabiliyor, bu nedenle 'kumral' dememiz de tam doğru olmuyor. 'Kumral tenli' ya da 'kumral saçlı' dememiz gerekiyormuş.

Örneğin, şuradaki siyah saçlı kişi, kızıl/sarışın kişiden daha beyaz ve kesinlikle esmer değil. Hatta dünyadaki en akça pakça insanlardan biri. İngilizcede brunette ama Türkçede esmer değil. Bizde ten-saç ayrımı var, İngilizcede bu ayrım için özel isim yok ve 'dark skin' diyerek ya da skin özelliği ile belirtilerek yapılıyor. Brunette'in Türkçe karşılığı aslında esmer değil, siyah saçlı.
www1.pictures.zimbio.com

Buğdayla esmerse biraz karışık iş. Sıralama beyaz - kumral - buğday - esmer diye gidiyor. Bu kısım çok değişken ama buğdayla esmeri ayıran şey sarı alt ton. Buğdaylar biraz daha bronzumsu oluyor. Aynı kişi makyajla buğday tenli de görünebilir, esmer de.
Örneğin, şu buğdayla esmer arası ama buğdaya biraz daha yakın gibi.
www.yenisacmodelleri.com
Şu biraz buğday ten ama makyajla buğday ten, normalde esmer gibi duruyor
cf.kizlarsoruyor.com

Örneğin, Çağla Şikel bu resimde buğday gibi görünüyor
foto.haberler.com
Burada esmer
image.cdn.haber7.com

Esmer buğdaya göre biraz soğuk alt ton sahibi oluyorlar. Dolayısıyla buğday esmer pek 0-1 değil ve kültürden kültüre de değişiyor. Arabistan'da buğday olan şey, İsveç'te esmer olabiliyor. Ayırt edici şey kumrala yakın bronz, sarı alt ton.
  • aychovsky  (27.06.17 20:22:32 ~ 20:25:46)
Beyaza/pembeye/sarıya dönük koyu renk tene buğday denir. Örneğin;

s-media-cache-ak0.pinimg.com

img.usmagazine.com

Esmer ise daha koyu ve kahverengine dönük tendir.

icube.milliyet.com.tr
  • fragile lady  (27.06.17 22:21:38)
Polonyalilar, irlandalilar, ruslar, efedim isvecliler finlandiyalilar beyaz tenlidir.
Geri kalani esmer.

  • stavro  (27.06.17 22:43:40)