Omuz çıkığı ve spor

Tam formuma kavuştun derken bayramın ilk günü omzum çıktı. Boyun askısı verdiler 2 hafta çıkarma diyorlar. Uyurken ve araba kullanırken çıkartıyorum sadece. Çok büyüj olmasa da ağrı var. Şimdi bu spor işini nasıl yapayım. Bacak mı çalışsam düzelene kadar napsam? Yani şuan spor yapmayıp yemeğe abanırsam onca emek çöp olacak gibi.

Omuz sakatlıkları genel olarak çok sıkıntılı olur ve zor/yavaş iyileşir. Karın falan belki ama üst vücut çalışma, bacak ve kardiyo yeterli gelir zaten bu sürede. İyice kendine gelsin, sonra yavaş yavaş çalıştırmaya başlarsın.

  • skooma  (27.06.17 12:35:17 ~ 12:36:32)
arksdaşıma da aynısı oldu. ilkinden 1 yıl sonra geçen hafta yine çıktı ve ameliyat oldu. dr omuz çıkıklarının çok zor iyleştiğini ve tekrarladığını söyledi. haberiniz ola

  • oscar  (27.06.17 12:38:27)
Vücudun her bölgesi önemli ama bana "En çok nereye dikkat edeyim" diye sorsan, öncelikle omzuna dikkat et derdim. Zira en kolay gerçekleşen ve en zor iyileşen sakatlıklar omuz sakatlıkları oluyor. O nedenle illa devam edeceksen üst vücuda çok yüklenmeden hafif kardiyolar yapıp bacaklara ağırlık ver. Zaten omzun çıkmış, birde tutar üst vücudu çalıştırırken omuzdan dengesiz bir hareket yaparsın aniden rotator kılıfı yırtarsın ondan sonra senelerce onun acısını çekersin.

  • angelus  (27.06.17 12:53:18)
öncelikle çok geçmiş olsun. diğer arkadaşların da genel itibariyle dediği gibi, omuz sakatlıkları diğer sakatlıklara nazaran daha iyi takip etmeyi gerektiriyor. iyileşme süreci zaten uzun, bir de korumazsan süreyi tahmin edemeyeceğin kadar çok uzatabilirsin farkına dahi varmadan. çoğunlukla "iyi, oldu bu ya" diyip biraz ağır kaldırdığında tüm süreç başa sarabilir.

bunu bir omzundan bağ kopması sebebiyle ameliyat olmuş, diğer omzunda kas yırtığı olup kabullenmeden daha düşük ağırlıklarla da olsa ağırlık kaldırmaya devam etmiş, zorlamış biri olarak yazıyorum. şimdi dersimi almak durumunda kaldım, bir süreliğine ağırlık antrenmanlarına ara verdim.

kardiyo yap, bacak çalış, ama ne olur "omuz çalışmıyorum zaten ya, biraz göğüs çalışayım" falan deme. en azından şimdilik.

tekrardan çok geçmiş olsun.
  • treamorg  (27.06.17 13:30:26)
Vg yi tamamen bırak. İstiyorsan başka bir spora yönel. Devam edersen, iyileşme sürecinde de, sonrasında da, istemsizce de olsa sağlam tarafına abanacak, asimetri sahibi olacaksın. Diğerinden daha büyük göğüs, daha geniş omuz, farklı farklı kol kasları. Hiç gerek yok.

  • oguz altun  (27.06.17 13:47:04)
Vg neyse de havuza da gidiyordum. Onu da mı bırakayım.

  • six packsiz  (27.06.17 15:35:39)