Mangal Keyfi

Çok ilkel bir keyif değil mi?
Yarim kilo et yiyebilmek için ateş yakmak, dumanla boğuşmak, kıyafetlerine sinen is kokusu.
Hele bir de eve misafir geldiğinde hadi mangal yakalım diyen ev halkı.

O eti tavada ya da fırında mis gibi pişirip, artan zamanda da fazlasıyla misafir ile ilgilenmek dururken mangalın başında saatler harcamak...

Hayır mangal yakmak istiyorsaniz da yakin. Yok sen et al, sen etleri hazirla, diğeri sebzeyi hazirlasin, biri ateşi yellesin, 40 kişiyi avare et.

Menemen ye, neyine yetmiyor.

Mangal yakmak atesle ugrasmak biraz zevk isidir dostum. Hic menemen ile mangal bir olur mu diye sorarlar adama amk.

  • penquensiqer  (26.06.17 22:48:28)
insanlar ugrasmayi, vakit gecirmeyi ya da mangaldaki etin tadini vs. seviyor demek ki. Ben de et yemedigim icin 'mangal keyfini' yasayabilen biri degilim ama seven adami da 'niye seviyorsun?' diye yargilamam.

hayat insanlarin zevklerini, yaptiklarini tek tek irdelemek icin fazla kisa bence. siz de sevmiyor olabilirsiniz, normaldir. ama seven insanlari birakin, mutlu mutlu etlerini yesinler.
  • fraise  (26.06.17 22:58:48)
her seferinde öncesinde çok heveslendiğim, istediğim ve her seferinde gün sonunda "ulan her tarafım is oldu, al işte ayakkabı yandı, e ne anladım bu kadar yorulunca" diye hayatı sorguladığım döngüsel bir etlinlik...

sana kısmen katılıyorum.
  • qazaqwsx  (26.06.17 23:27:46)
tamamen keyif işi. seven çok seviyor sevmeyen de ıyk ediyor.
benim çok büyük büyük dedemler ateşi keşfettiklerinde, etleri onun üstünde cozur cozur pişirip yerlermiş. sanırım bana da onlardan geçti seviyorum bu tarz şeyleri. bir kişi mangalı yapıp etleri ayarlar, bir kişi de salatasını yapar bitti gitti. çok abartmamak lazım aslında. işi bilen insan olarak 1 saatte 4 kişiyi doyurup ortamı pırıl pırıl bırakırım.

not: tavada veya fırında yediğim etle mangalda pişen et arasında dağlar kadar fark var. mangaldaki etin tadı başka. pirzoladan dökülen yağın cosssss sesi diyorum.
  • golgi aygıtı  (26.06.17 23:53:04)
düzeni kurunca hızlıca yakıyorsun. pürmüz aldık iyice kolaylaştı evde yapmak. kömürü koy, üstüne pürmüzü tut, sonra biraz yelle ateş hazır.

fırın ve tava lezzet olarak mangalla eş değil bence.
  • soft  (27.06.17 00:08:13)
menemenle mangalı nası kıyaslayabildin anlamadım. tavada/fırında sucuk falan desen eyvallah da :/

mangalda yapılan her şeyin o üzerine sindiğinde rahatsız olduğun is kokusu sebebiyle tadı daha lezzetli gelir çoğu insana.

ha bi de madem uğraşmayacaz gider dışardan söyleriz, yani yemek yapmak nasıl bi keyifse mangal yakmak da öyle bi keyif, hobi gibi bişey işte. bu arada yakmayı bilirsen dumanla falan uğraşmazsın 10 dakkada kızar kömürler sonra harlılığı(?) geçsin diye yayar beklersin biraz sadece
  • yuto  (27.06.17 02:13:33)
o ete sinen kömür kokusunu, is kokusunu geçtim, bi de mangalla uğraşırken devirdiğin rakı vardır ya hani, bildin mi? işte onun keyfinin de tüm hakları içinde saklıdır.

  • reso aga  (27.06.17 02:21:44)