moderasyon

ne yaptığınızı sanıyorsunuz? bakın, soru formatında gerçekten ciddi olarak soruyorum sizlere.

bir duyuru altında alenen ırkçılık yapılan cevapları silmeyip benim cevaplarımı silmişliğinize rastladım. her gün en az 1 tane moderasyondan şikayet duyurusu da görüyorum. ayrıca, bu son ifşada xu[es] arkadaşın www.eksiduyuru.com bu duyuruda şöyle bir cevabı ve başka bir sürü ifşada böyle cevapları varken adamı uçurmanız gerekir ama cevaplarını bile silmiyorsunuz. ardacan[i] denen tescilli trollü barındırıyorsunuz.

buranın içeriğini üreten biziz, kullanıcılarınız. moderasyon ve compumaster olarak bize saygı duymak ve adil olmak zorundasınız. yazmayız valla, görürsünüz gününüzü. şaka bir yana, kullanıcılarınızın geri bildirimlerine biraz kulak asın çünkü can sıkmaya başladı kafanıza göre cevap ve duyuru silmeniz.

not: bu duyuru 3. kez açılıyor, ilk seferinde küfür/argo sebebiyle silindi. haklı bir sebep sayılabilir. ikinci seferinde düzeltilerek açıldı, gene küfür/argo sebebiyle silindi. ancak herhangi bir küfür yok. üçüncüye de silinirse dördüncü de gelecek. moderasyonun eğer cevap verme zorunluluğu yoksa ya bunu belirtir ya da cevap vermeme hakkını kullanır. şikayeti silemez.

duyuruları kimin sildiği özelliğinin geri getirilmesi ve moderatörlerin kimseyi mallar listesine ekleyememesi gerektiğini düşünüyorum.

denetleme sistemlerinin içerisinde insanlar olduğu sürece hata payı da olur. bu hata payını azaltmak için de hesap verme gerekliliği getirilir. hesabı kime vereceği yönetimsel bir mevzu, site sahibine de verebilir ancak kimsenin sebep sorduğu sorulara ucu kendisine batacağı için ya da herhangi bir kişisel sebeple sansür uygulanamaz, silinemez.
  • i drive the hearse  (26.06.17 17:13:48)
hangi ırkçı yorumdan bahsettiğini bilmiyorum da bir üstteki duyuruda tesadüfen şimdi ırkçı bir yorum yaptığını gördüm. ayrıca birine "hayatına son ver" demek de birçok argo tabirden daha ofansif bir durum. böyle cevapların barındırılmaması gerektiğine katılıyorum. devamlı birilerine saldırmanın savunulacak bir yanı yok.

  • neseranni  (26.06.17 17:25:49)
Sanirim moderasyonla ilgili cok sikayet eden kisilerin icerikleri silinmiyor. Dirdir etmek gerek sanirim. Bir de gecen biri yanlislikla sildim diye mesaj atmis. Icler acisi durumlar ama napalim boyleler

  • Traveller  (26.06.17 19:53:07)
senin hiçbir cevabının boşa silindiğini sanmıyorum boşa ağlama. hatta birkaç tanesini ben ispiyonlayıp sildirmiş bile olabilirim. soruya cevap olmayan, boş beleş tartışma çıkarıcı şeyler yazdığını çok gördüm.

her cevabı silinenin guruna yediremeyip, o üstün egosu zedeleniyor diye bağırıp çağırmaları otomatik olarak onları haklı yapmıyor. şurada bu kadar moderasyon diye ağlayıp gürültü yapan adamların çoğunun silinen cevaplarının tamamen haklı sebeplerle silindiğine eminim. amaç kuru gürültü işte paşa hazretlerinin egoları zedeleniyor nasıl biri benim yazdığım bir şeye dokunabilir diye.
  • hala karate kamil 5'i bekleyen adam  (26.06.17 20:14:04)