e-kitap ve vicdanin sesi

slmlar uzun zaman önce sözlük üzerinden büyük bir e-kitap paketi indirmistim, 800 üzerinde kitap. bir kacini e-book uma atmistim ama laptopumun bozulunca hard diskte de kaldilar ve duruyorlar. simdi o hard diski yeni laptop a atmayi düsünüyorum ama bu kadar cok kitap ve ücretsiz elime gectiler, biraz hakka girmis olmuyor muyum? siz nasil bakiyorsunuz olaya. bir de yurt disindayim o kitaplara buradan ulasamiyorum. ama bu neden midir?

e-kitaba duyarlılık gösteren, bu işe emek verenleri düşünerek reddeden kişi sayısı çok az olduğu için insan "ya bi ben mi enâyiyim." düşüncesine giriyor ister istemez. bi de bu "kötülük" kimsenin görmediği, duymadığı, gogıl'a bir şey yazıp pdf dosyası indirme şeklinde olduğu için daha rahat oluyor insan. doğru değil, acı ama gerçek.

ama vaziyeti biraz düzelten hususlar var.

1- kendi adıma konuşuyorum, ben pdf/epub olarak kitap okumam. bitirmem yâni. zor bilgisayardan falan. merak ettiğim yerlerine bakarım, aradığım bir şey varsa bakarım vs... o kitabı baştan sona okumak istersem gidip kitapçıdan alıyorum yine. yâni e-kitap büyük ölçüde okumak değil de şöyle bi bakmak için var. hattâ adam beğenirse "ya ben bunu alayım okurum" diyor. yayınevinin işine bile gelir. tanıtım...

2- iyi yönünden bak, mafyaya, pardon devlete vergi vermemiş oluyorsun.

3- 70 yılı geçmiş, telifi olmayan kitapların e-kitap versiyonlarını indirirken vicdan azabı duyman gerekmez. en azından bunları listeden elersin.
  • istambul  (23.06.17 01:02:10)
Biraz uzunca ama şurayı (özellikle maliyet, örgütlülük ve e-kitap kısımlarını) okuyarak konuyu vicdanında tekrar değerlendirebilirsin;

eksisozluk.com
  • lazor  (23.06.17 05:41:47)
Düzeltiyorum; eksisozluk.com

  • lazor  (23.06.17 05:43:06)
Konu ile alakasız, duyuruya geldiğin zaman bana mesaj atabilir misin?

  • liberal  (07.09.17 15:56:25)