Tobb etü işletme vs hukuk

Marmara iü hukuk yerine işletmesi tercih edilir mi? 3 dönemlik sistemde sarf edilen enerjiye değer mi?

ne sormak istediğini tam anlayamadım ama hukuk iyidir

  • asuturias  (22.06.17 20:57:21)
tobb 3 dönem bir okul bu yönüyle zorlar, hukuk hem yerel bölüm seni bu ülkeye bağlar, hem de çok fazla mezun veriyor 15 bin falan. piyasada çok fazla avukat var nerdeyse asgari ücrete çalşıyorlar, hakimlik savcılık torpil işi.

biz de uluslarla hukuk diye düşündük ama uluslara daha yakınız şu an.

işletme de joker bölüm hatta uluslardan daha joker ama bizim kız işletme sevmiyormuş
  • limoncello  (22.06.17 21:17:07 ~ 21:17:34)
hukuk yerele sınırlar diye bir şey yok, türkiyede hukuk okuyup yurtdışında yüksek lisans yaptıktan sonra dili geliştirdikten sonra uluslararası çalışılır.

burada önemli olan meslek seçimi, ne yapılmak istendiği. hukuk çok mezun veriyor evet, ama işletme, iktisat, uluslarası da çok mezun veriyor. hukukun avantajı diploma ile meslek sahibi olunabilmesi. iibf bölümlerinin dezavantajı doğrudan bir meslek sahibi olunamaması.

hukuk bu anlamda daha avantajlı, iibf bölümlerinden mezun olup girilebilecek çalışabilecek pek çok pozisyon hukuk mezunlarını da kapsıyor, tabiki ikisinin ayrıldığı keskin noktalar var ancak iibf mezunlarının pek çoğu kpss ve kurum sınavlarına mecbur kalmak zorunda oluyor, hukukta avukatlıkta böyle bir sınav sınırlaması henüz yok
  • antonin artaud  (22.06.17 21:32:59)
Marmara Üniversitesi ya da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ülkedeki diğer hukuk fakültelerinden bir adım önde. Hukuk mezunu çok diyerek bu üniversiteleri kolayca gözden çıkarmamak gerek. Ben olsam hukuk okurdum. İşletme hala riskli bir bölüm.

  • dissendium  (22.06.17 21:36:55)
Bu konuda yillarini vermis gormus gecirmis biri olarak daha yolun basindaki birine saatlerce anlatabilirim ama sonda soyleyecegimi basta soyleyip birakayim,
Sakın ve asla isletme, uluslar vb. bir tercih yapip omrunden 5 seneyi cope atip kalanini da karartma,
Kesinlikle hukuku tercih et..
Gerisini de aorma, gerek yok, iibf bolumleri copten baska birsey degil..
  • alttaraf  (22.06.17 21:42:00)
iibf genelllenecek bir fakülte değil. Gidip de Düzce Üniversitesinde okumayacaksın tabii. Okuyabiliyorsan işletmeyi odtü Boğaziçi gsü Bilkent koç vsde oku ama TOBB da iyidir.

Hukuk için ailede avukat vs varsa seç derim. Yoksa gördüğüm kadarıyla çok zorlanıyorlar. Hukukun dezavantajı şu; herkesin avukat olabilmesi. Baba parasıyla ite kaka okuyan biri için iyi bir şey ama çaluşkansan kötü. Çünkü avukatlık sınavı olsa sen geçebileceksin ama sınav yok ve herkes avukat. Bu mesleğin prestijini ve maaşını düşürüyor.

Birçok avukat KPSS kasıyor kurum avukatlığı vs. çünkü serbest çalışmak zor eğer baban anan avukat değilse birlikte çalışmayacaksan. İşçi avukat olup ayda 2 bin liraya başkasını zengin et zor.

Iktisat bilgisi olmadığı için iibflerin girdiği sınavlarda zorlanıyorlar
Hukuk okuyup yurtdışında çalışma hayali yok denecek kadar az. Hukuk yazma demiyorum sadece büyük hayallere girip hayal kırıklığına uğrama

Bana kalırsa 2sini de bırak imkanın varda odtü Bilkent ya da TOBB da bilgisayar Müh yapıp direkt yurtdışında çalışırsın
  • limoncello  (22.06.17 23:04:31)
@antonin ve @alttraraf +1
Hukuk ulke ile sinirlamaz, daha once cok yazdik, iibf'nin yapabildigi bir cok seyi yapabiliyorsun zaten. Isletme ise bence iibf'nin en kisir bolumlerinden biri. Eger imkan varsa ve yurtdisi dusunuyorsan muhendislik yoksa yine ayni yolda hukuk.

Ayrica galatasaray, koc, ankara univ. ve hatta bilkent varken marmara'nin bir tik onde oldugunu dusunmek sacma.
  • kassiopeia  (23.06.17 01:01:44)
@limon isletmede bunu yapmam mumkun olmaz mi? Mis yuksek lisansiyla?

  • sack jparrow  (23.06.17 01:03:28)
öncelikle iibf diye genelleyip çok mezun veriyor vs. demek saçma.
işletme, iktisat, uluslar, siyaset gibi bölümleri galatasaray, odtü, boğaziçi, bilkent, koç bir de sabancı gibi top class okullarda okuyacaksın. yoksa aöf, bayburt üniversitesi, hatta ve hatta dokuz eylül, marmara vs. işletmedeki adam bile senin rakibin değil.
bu okullar kendi aralarında paslaşırlar. senin rakibin burdaki adamlar yani 350 bin iibf mezununun hepsi senin rakibin değil. çalışkanlığınla okulunun ismiyle öne çıkacaksın. çok iyi ingilizce yanında, 2. 3. yabancı dilin olacak. yani mezun çok değil. git bu okulların kontenajanlarına bak kaç kişi alıyorsa rakibin o kadar senin. diğerleri değil. iş başvurularında bunu anlayacaksın. haa, tobb da fena değildir ama bence bu dediğim okullara bak daha etiketlidir.

hukuktaysa istersen ankara, gsü mezunu ol, kıbrıstaki adam da avukat sen de avukatsın. hukuk kontenjanlarına bak her yıl piyasaya o kontenjandaki kadar avukat sürülecek.

öyle mezun olur olmaz büyük şirketlere hukuk müşaviri olacak adam binde birdir o da çok donanımlı ve referanslıdır. bu da çok nadirdir.

eğer ailede avukat varsa ve stajdan sonra onla birlikte çalışacak, sana dosya dava paslayabilecekse yaz. yoksa serbest avukatlıkta çok sıkıntı çekersin. büro açmak, zor hasbelkader açsan idare etmek zor. birkaç yıl cepten yemen gerek. ben bizim kızın ailesine de söyledim bunları ama nato kafa nato mermerler. haa, baban, annen avukatsa ondan büro kalacaksa yaz.

serbest avukatlık çevre işi. ailen zenginse, iş adamı falansa, çevresi genişse, ya da hukukçuysa seç çevremde birçok avukat kpss kasmaya başladı. kurum avukatlığı vs. kapalım diye. çünkü kaç yıllık avukatlar bile serbest avukatlıkta sıkıntı çekiyor. garanti iş olsun memur olalım diyorlar. o da hem puanları yüksek, hem alım az. yani imkansız değil tabii olan var ama kolay değil.

sen sıkıntı çekerken, özelde baba parasıyla okumuş adam babasının parası sayesinde bürosunu açacak çevresi sayesinde iş kapacak, babası avukatsa onun bürosuna konup hazır müşterisi olacak avukatım diye çalım satacak, sen onun bunun ağız kokusunu çekeceksin.

işçi avukatlık içler acısı, hukukçu olup da emeğin sömürülecek, 2 bin liraya çay kahve yapmaktan tut, yer bile paspaslatacaklar. onun bunun ağız kokusunu çekeceksin.

noterliğe girmiyorum bile. sıranın gelmesine ömrün vefa ederse 55-60 yaşında doğu ve güneydoğunun ilçelerinden birine noter olursun.

teoride iibfnin girebileceği sınavlara girmelerine rağmen, iktisat, maliye, muhasebe bilmedikleri için bu tarz sınavları da zorlanacakları ve ciddi bir çalışma gerekeceği kesin. bu tarz yerlerde çok hukukçu görmedim.

hakimlik-savcılık kimine göre kraldır ama sınavı geçsen bile torpil morpil konuları karışık ki. ben yine de istemezdim. en tehlikeli yerlerde güneydoğunun ilçelerinde teröristiyle, uyuşturucu kaçakçısıyla, adi suçlusuyla uğraşacaksın filan. kısıtlı bir hayatın olacak anca 45-50den sonra belki ısparta, antalya gibi yerlere gelirsin. sürekli tayin falan olur. ülkede, hukuk adaletin olmamasına girmiyorum bile.

yani avukat olursun olmasına da hukukta iş yapmak, para kazanmak sıkıntı. haa, para kazanamasan bile avukatım der geçersin. ama kaç yıllık avukatlar bile sıkıntı çekiyor serbest avukatlıkta. haa, bana sorarsan en kralı serbest avukatlık ama baban falan avukatsa. iş yapabiliyorsan.bir de avukatlık karakter meselesi. insanlarla, sorunlarla uğraşmayı seviyorsan, her türlü insanla muhatap olurum dersen okey.

bir hukukçunun yurtdışında iş bulması, bir işletmecinin iş bulmasından daha düşük ihtimallidir. zaten hukuk diplomanızla orda hakim, savcı, avukat olamazsınız. denklik olmamasının yanında orda avukat olmak için 6 yıl staj, avukatlık sınavı vs. var mezun olur olmaz havadan avukat yapmıyorlar. o yüzden oralarda prestiji ve maaşı yüksek. dile de anadil seviyesinde hakim olmak gerekiyor. bunlar haricindeki işler için de saydığım okullardan mezun biri olarak daha rahat iş bulursun. türkiyede hukuk okuyup yurtdışında çalışan insan bir elin parmaklarını geçmez, onlar da bilkent, koç mezunu falandır marmarayla olmaz.

bu arada marmama hukuk da iyi bir ingilizce öğrenemeyeceksin muhtemelen.
böyle çok kötülemiş gibi oldum, sana hukuk seçme işletme seç demiyorum. sadece hukuk bir altın anahtar değil her kapıyı açın, insanları gazlıyorlar sonra çocuk içine girip dışına çıkınca büyük hayal kırıklığı yaşıyor. bunu da gördüm çevremden.

eskiden okuyan az olduğu için millet para kazanmış ama bu kurt avukatlar köşe başlarını tutmuş, ölene kadar avukatlık yapıyorlar. emekli hakim savcılar da avukatlık yapıyor emekli maaşının yanında, yani toy birinin müşteri bulması zor.

işletme joker bölümdür, bizim kıza da dedim ulusları bitirince bir işletme mezununa göre daha çok çalışman gerekecek bazı şeyler, öğrenmen için çünkü piyasada gereken şeyleri öğrenmiyor. işletme özelde, iktisat devlette işine yarar. eğer idari hakim olmak istersen de işletme vs. okuyabilirsin. hukuku bunlardan belirin kılan avukat olmaktır.
o yüzden ben illa avukat olucam diyorsan hukuk düşün zaten, başka bir şey düşünme.

saydığım okullarda işletme-iktisat ya da iibf marmara hukuktan daha kötü değildir hatta iyidir. bu bölümlerde ilgi alanına göre istediğin her mesleği yapabilirsin diploman joker görevi görür piyasada. illa avukat olucam diyorsan hukuk yaz, illaki avukat olursun, onu herkes oluyor. ama herkes para kazanamıyor.

işletmede de yurtdışı yapabilirsin tabii. sadece bilgisayarda daha garantidir işin.

edit: şu an türkiye'de ne okursan oku sıkıntı, tıp dahil bence. hatta almanyada falan mühendislik bak, cüzi bir okul harcı var. burda okuma devri bitmiş artık. 58 bin yeni kontenjan getiriyormuş yök yeni işsizler yaratmak için.
  • limoncello  (23.06.17 02:41:45 ~ 02:45:05)
@limoncello, o kadar yanlış yorumda bulunmuşsunuz ki:

1- ankara, istanbul, bilkent hukuktan mezun birisiyle diğer okullardan mezun ikisi de avukat olacak okul ismi önemli değil kısmı yanlış. bu okullardan mezun olanlar diğerlerine göre çok daha şanslı. çünkü büyük bürolar, firmalar sadece belli başlı okullardan mezun alıyor.

2- babası sayesinde büro açan babasının çevresi sayesinde dosya kapan adam başarılı olmuyor. iki dosya alır, batırınca da kimse hatır gönül dinlemez. avukatlık çevre ile büyür ancak bu çevre anadan babadan gelen çevre değil. başarılı oldukça büyüyen çevre. 2-3 yıl bir büroada çalışıp ofis açıp gayretleriyle başarılı olan binlerce avukat var.

3- hukuk okuyan birisinin yurtdışında çalışması diğer bölümlere göre daha zor değil. yurtdışında yapılacak hukuk yüksek lisansı, iyi bir yabancı dil ile yurtdışında gayet çalışılır, denklik yok kısmı da yanlış bilgi, yurtdışında yapılan hukuk yüksek lisansı pek çok ülkede avukatlık yapmak için yeterli. ama zaten yurtdışında yapılan iyi bir yüksek lisanstan ve iyi bir yabancı dilden sonra buna gerek yok zira yurtdışında veya türkiyede uluslararası çalışan şirketlerde çok iyi imkanlarla çalışmak garanti.

4- piyasada çok avukat, hukuk mezunu bulunması hiç bir şeyi değiştirmiyor, önemli olan kişinin nasıl olduğu, kendini nasıl geliştirdiği.

5- işçi avukatlara çay, kahve yaptıramazlar, temizlik falan. nerden çıkıyor bunlar. bunu yapan avukat barodan men edilir, avukatlık kanununa aykırı böyle sallamasyon şeyler uydurmayın.

kısacası hukuk insanlara daha çok kapı açıyor, iyi bir okuldan hukuk mezunu olup da iş bulma konusunda sıkıntı yaşayan yok ancak iibf konusunda bu sıkıntı var çünkü devlet dışında iş imkanları daha kısıtlı.

burada önemli olan kişinin ne yapmak istediği ileride.
  • antonin artaud  (23.06.17 12:04:14)
yanlış değil, gerçekçi yorumda bulundum.

bilmeyenler için burda da yazayım: tobb'da 3 dönem eğitim var ortak eğitim adı altında. güzel bir şey ama zor. herkes tatildeyken sen okulda ya da stajda olacaksın. ya da millet okuldayken sen işte/stajda. mezun olduğunda 1 yıllık iş/staj deneyimiyle mezun olacaksın ki fotokopi çektirilen staj değil bunlar. ciddi ciddi çalışıp maaş aldığın stajlar. okurken para kazanacaksın yani asgari ücret civarı. kuzenim bir şey icat etmişti galiba elektronikte. her bölüm için var ortak eğitim.

eğitim dili türkçe, çünkü anadilde eğitime inanıyormuş hisarcıklıoğlu. ama hazırlığı kastırıcı ve geçmen için toefl vermen gerek. bir de mezun olmak için bitirken tekrar toefl vermen gerek.

eğitimi iyi, 2. yabancı dil seçiyorsun. puanları çok yüksek zaten.

kampüs hak getire tabii ama çok güzel bir yurt yaptılar şehir dışından gelirsen tam bursluya bedava. aylık cep harçlığı da var.

benim kuzenim 10 yıl önce tobbun elek. elektonik müh. kazandı. şimdi ortak eğitimde okurken çalıştığı vestelde çalışıyor.

hukuka gelince; bak güzel kardeşim eğer ki ben avukat olucam, hukukçu olucam diyorsan hiç başka bir şey düşünme bile hukuk yaz geç. ama sende böyle değil sanırım. 'hukuk çok güzel, gelsene, sana her kapıyı açar' şeklinde gaza gelip okuyacaksan. hayal kırıklığına uğraman çok olası.

her bölümde okul tabii çok önemli, hukukta tıpta okul önemli değil diyen ben değilim zaten insanlar. ama hukuk okulunun en az önemli olduğu bölümlerden biri olmakta. çünkü mezun olan herkes avukat olabiliyor. o yüzden millet herhangibir hukuka kapak atalım da bari avukat olalım kafasında.

avukat olmak için bir engel var mı? yok. sınav ya da belli okullardan avukat almak yok. herkes avukat. bu mesleğin prestijini ve maaşını düşüren bir durum. çalışmayan adamın işine gelir bu durum ama iyi bir okuldan mezun olmuş bir avukatlık sınavı olsa kazanabilecek kişi için dezavantaj. belli hukuk fakültelerinde mezun olmak daha iyidir tabii. ama herkes piyasaya avukat olarak çıkabiliyor sıkıntı bu.

ikincisi; artık o kendini geliştirirsen başarılı olursun devirlerini geçti bu ülke maalesef. umut kırmak için söylemiyorum. bundan birkaç yıl önce olsa çok daha idealist konuşurdum sana. ama arkan sağlam değilse, ailende hukukçu yoksa serbest avukatlık çok ama çok zor. imkansız demiyorum ama zorlanacaksın. 10 yıldan fazladır iş hayatındayım, birçok hukuk okuyan arkadaşım var bazısı avukatlık yapıyor, bazısı yapmıyor. ve genel olarak da işi hayatından gözlemliyorum. serbest avukatlık yapanlardan kapatıp büroya geçen ya da kpss kasan çok arkadaşım var bunlar 10 yıla yakın piyasada olan ankara hukuk vs. mezunu ankara barosuna bağlı olanlar. bir kurum vs. olsa diyorlar.
belki onlar beceriksizdir diyeceğim de değiller. sadece kolay değil. tutunanı vardır. ama hukukçu olunca sana kapılar açılmayacak bunu bilerek gir okula.

yoksa herkes enayi değil ki büro açıp yürütmek bu kadar kolay olsa elalemin ağız kokusunu çekip başkasının iş yükünü yüklenip ayda 2 bin liraya talim etsin açar bürosunu. sonra müşteriler yağar gelsin paralar gitsin paralar.

öncelikle büro açmak için para gerek, o şart. açtın büroyu, astın tabelayı. reklam yasağı da var. pardon da sana kim, neden gelsin? tecrübesiz bir avukata. 3-5 yıl bir şey değil. senin gibi binlerce insan var. bürolar için de. ankara, marmara hukuk yılda 800, istanbul hukuk 1250 mezunu veriyor. senin gibi 'iyi' hukuklardan mezun binlerce kişi olacak. staj yapacak yer bulmak bile zor.

avukatlık deneyim işi, yaş işi. çalışırsan, kendini geliştirirsen yaparsın olayı gerçekçi değil artık. paran varsa, arkan varsa, çevren varsa, her işe hayır demezsen kazanabilirsin. babasının pasladığı davayı batırmaz zaten adam. çevresinde destekçisi olacak. zaten davayı direkt vermesine bile gerek yok. babasıyla birlikte avukat olarak çalışacak. isterse hiç davaya girmesin.

senin dava batırmayacağının garantisi de yok. avukatlık herhalde ömür boyu yapılan bir meslek. köşeleri yılların kurt avukatları kapmış, parası olan onlara gidecek. her iyi davayı, para getirecek davayı belli avukatlar alacak. sana ne kalacak. cmkdan gelecek 3-5 şeyle bir şey döndürmeye çalışacaksın yetmeyecek.
10 yıllık iü hukuktan mezun serbest avukat arkadaşım eşiyle ayrılma noktasına geldi iş yapamıyor diye. bunları da bil. cepten yiyecek paran varsa birkaç yıldır öyle o da en az 3-5 yıl belki biraz kara geçmeye başlarsın. yetmedi emekli hakim, savcılar da emekli olduktan sonra açıyor bir büro emekli maaşının yanında. onları da kat hesaba.

serbest avukatlıkta yurdum insanıyla uğraşacaksın. bir kere karakter önemli. öyle naif, kibar vs. biriysen olmaz. gerçekten bir yırtık olacaksın, adam kullanmayı,vs de bileceksin yeri gelecek. telefonun, araban pahalı marka olacak. bu dediklerim ciddi. sen istediğin kadar mütevazi ol. yoksa dedim ya yurdum insanıyla uğraşacaksın, mütevazi gözükürsen, 'bundan bir cacık olmaz, işi beceremez derler'.

hukuk okuyan birinin eğer uluslararası şirketler vs.de çalışacaksa da iş bulması o kadar kolay değil. sadece yüksek lisans yapmakla kimse sizi işe almaz. uluslararası örgütler, şirketlerde danışmanlık falan zor olmakla beraber, sadece koç, bilkent tarzı eğitim veren okulların birkaç parlak öğrencisi belki.

diğer taraftan sadece orda yüksek lisan yaparak, avrupada abd'de hemen avukatlık, hakim savcı falan olunabiliyor yani. iyiymiş adamların hukuk sistemleri o kadar kötü yani. hukuk ve tıp gibi eğitimler denklik esasına tabidir ve denklik almak çok zordur. siz genel bir hukuk nosyonu almış olabilirsiniz ama gördüğünün borçlar, ticaret medeni vs. gibi hukuk dersleri türk kanunlarıyla ilgili. yani bir masterla nasıl türkiyedeki eğitim ve ruhsatınızla orda avukatlık yapabilirsiniz bu kadar kolay mı bu işler.

oralardan yıllar süren stajlar ve avukatlık sınavı oluyor, kaldı ki anadil seviyesinde olmadan çalışmanız çok çok zor-ki o dili sonradan öğrenen birinin anadil seviyesine gelmesi de imkansız gibi.
hukukta yurtdışı masterı yapmak diğer bölümlere göre daha bile zordur. yani gerçekçi olarak bakarsak o kadar kolay değil yurdışında yaparsın yerele bağlamaz falan olayları. kaç kişi vardır bunu yapabilen. çok çalışırsan belki orda avukat asistanı olabilirsin.

dedim ya artık kendini geliştirme değil, çevre ve para önemli bir konu. ve tabii şans. imkansız değil ama 'kendini geliştirirsen her şey olur'da değil. artık öyle kendini geliştirmene de bakmıyor kimse valla.

gayet de her şeyi yaptırıyorlar. o sözde 'hukukçu'lar var ya o yanında çalıştırdıkları meslektaşları işçi avukatları öyle bir sömürüyorlar ki, baroya şikayet et hadi bakalım. çay da getir der, çıkmadan bir paspas atıver de der. beğenmezsen kapı orda. senin gibi 15 bin mezun çıkıyor her yıl. ha senin okulun ankara hukuk, marmara hukuktan her yıl 800, istanbul hukuktan 1250 mezun var. bulunmaz değilsin. türkiye gibi bir ülkede hukuk olmayan ülkede hukukçu hukukçuyu eziyor en önce. kimi kime şikayet ediyorsun. sallamasyon falan değil bizzat gördüklerim.

ben bu dediğin bölümlerin hiçbirini okumadım, okumuyorum. avukat ya da işletmeci değilim. sadece yansız gözle yazıyorum. bana kalırsa illa türkiye'de okuyacağım diyorsan ve tobb diyorsan dedim ya bilgisayar mühendisliği seç buralarda. öyle her kilidi açar maymuncuk gibidir lafları pratikte gerçekçi değil, ha diyorsan ki ben avukat vs. olucam başka şey düşünme hukuk yaz geç.
bana kalırsa da dediğim okulların işletme-iktisatı, marmara-iü hukuktan daha iyi en azından amfide oturacak yer bulur, adamakıllı ingilizce öğrenirsin. top okulların işletme -iktisat vs.lerinin özeldeki iş imkanı hukuktan aşağı değildir asla.
  • limoncello  (23.06.17 16:29:19 ~ 16:47:17)
bu arada 2017'de avukatlık sınavı gelecek diyorlar. bu senin için iyi midir kötü müdür bilemem. meslek adına iyi bir şey. mezun olduktan sonra staja girebilmek için staj, geçersen 2 yıllık stajdan sonra avukat olabilmek için sınav olacakmış.

gerçi sözde önceden de çıkartıyorlardı sınav ama birileri için iptal edildi.
bu sınav da lafta kalır uygulanmaz bence.
  • limoncello  (23.06.17 20:03:06)