Evdeki gereksiz eşyaları atmayan anne baba

Evde bir sürü gereksiz eşya var. Kaç sene öncesinden kalma en son ne zaman kullandığı belli değil. Çoğu şeyi gizlice ben atıyorum ama büyük eşyaları atarsam anlaşılır. Nasıl ikna ederim?

netflix'in minimalism belgeselini izlet.

  • fragile lady  (21.06.17 13:03:11)
içlerine böcek al koy..aa yuva yapmışlar de huylandım de at :D

  • mukon  (21.06.17 13:03:31)
İstifçilik sendromu kolay atlatılır bir şey değil, ikna edebileceğini sanmıyorum. Bi çılgınlık yapıp hepsini atarsan sen atarsın, yoksa kalır öyle.

  • angelus  (21.06.17 13:05:54)
adamlarin evinde yasayip adamlarin yasantisina laf etmek yerine evini degistirirsen bence daha kolay ve efektif cözüm olur.

ben türkiyedeki bu evde biseyler biriktirme isini dogru bulmasam bile kendi icerisinde mantikli bir aciklamasi var, bu aileniz zor zamanlar gördügü icin ve eskiden mal degerli oldugundan dolayi atilmasini yanlis buluyor.
  • kurnaz  (21.06.17 13:07:19)
edebilen varsa ben de tecrübelerinden nasipleneyim.

evde soba yok ama soba borusu boyası var.
sigara içen yok ama hani 80lerde ofiste kullanılan demir kultablalari var ya; onlardan var.
2009 yılından gazeteler var, hala lazım oldukça kullanıyoruz.
çöp ev değilsek annemin hastalık derecesinde titiz olmasından. ama evin her yeri dolap içleri ağzına kadar dolu :(
  • balik kraker  (21.06.17 13:07:39)
Şu trtde mi ne yayınlanan çöp ev belgesellerini oturup izledik o kadar, bizimkiler o kadar değil tabi ki ama pek ibret almadılar anlaşılan. Ama denerim tabi.

Böcek nerden bulabilirim bilmiyorum. Ama o böceği temizlerler eşyayı çöpe atmazlar.
  • uyusam iyi olur  (21.06.17 13:09:50)
Biz anneannemin eşyalarını her yıl kavga ederek atarız. Her yıl birsürü eşya atılır ama bir sonraki yıla kadar tekrar biriktirir. O bir yere gidince hemen atmaya başlarız, sonra gelince kavga eder. Siz de böyle yapacaksınız. Birkaç saat söylenmesine katlanacaksınız.

  • tahin pekmez yoğurt  (21.06.17 13:11:53)
aynı bizimkiler, tıpkısının aynısı.
evde o kadar çok gereksiz şey var ki artık bizim yerimize eşyalar yaşıyor. valideye anlatmaya çalışıyorum ama yok. bir gün gırtlağıma kadar dayandı, çöp poşetinin içine ne varsa bastım. azıcık bağrış çığrış koptu ama sonrasında rahatladık asfasfakjsfa.

ikna etmeye gerek yok. hemen harekete geçin. büyük çöp poşetini söylenerek açın, zaten onlar anlamaya başlayacaktır. gereksiz ne varsa doldurun "bunları şu insanlara-çocuklara veririz,onlar kullanır, çöpe gitmez" diyerek. ilk başlarda karşı çıkacaklar ama ev boşalınca ve düzenli hale gelince onlar atmak isteyecek. ben böyle yaptım.çalışıyor.
  • MtKrt  (21.06.17 13:14:09)
@balik kraker senin işin daha zormuş. Yaşamayan bilmiyor maalesef.
Soba borusu boyası küçük bir şeyse at gitsin bozulmuştu dersin.

  • uyusam iyi olur  (21.06.17 13:15:49)
İyi bi kavga çıkarın. Başka türlü attirmiyorlar. Epey bi müddet size gıcık olurlar hatta deli dana gibi eşyaların gittiği yere bakarlar. Ama evde dingin huzurlu havayı onlarda çok sevecek. Kendilerine de bir sürü zaman kalacak hem.

  • for day to break  (21.06.17 13:25:19)
ben yıllarca uğraştım, başaramadım. Ampermetre nedir ya? Ya da yapma çiçek cendere seti? Kart delme aleti var mesela, adam elimiz ince iş yapmaya alışsın, cerrah merrah oluruz diye oturttu bizi, anakart gibi üzeri noktalı bir şeyi deldik 4 çocuk sırayla. Kullanıyorlar da atamıyorsun. O yüzden kendi evimde minimalizmi benimsedim. Senin evinde de olsun diye bana aldırmaya çalıştıkları şeyleri asla almıyorum.Onların evini boşverdim, tomarlarca deri, kilim dokuma tezgahı, ciltlerce parşömen ve motorlu aletleriyle bizimkilere başarılar diliyorum

  • fallopian  (21.06.17 13:59:43)
kavgayla da olmaz, gizlice de atsanız olmaz. huylu huyundan vazgeçmedikçe oralar geri dolar.

  • idexo  (21.06.17 15:11:00)
atabiliyosanız gizli atın biz her yaz annanemi evden bi bahane ile uzaklaştırıp evini toparlıyoruz.

bu arada annem de annanemin toprağından. hiç ihtiyacı olmadığı halde evde fazlalık 6 halısı var.
  • cabiday  (21.06.17 15:14:50 ~ 15:16:28)
gizlice atman çok ayıp. orası senin evin değil anne, babanın evi. ikna etmeye çalış, edemiyorsan boşver. babannemin evinin bahçesinde de böyle eşyaların olduğu bir depo var. zombi istilası olursa orayı kapan dünyaya hükmedecek.

  • buhebu  (21.06.17 15:22:05)
Benim annem evin yer yer döküklerinin tamir edildiği ćimentoyla kireçten kalanı atmıyordu, salça tenekeleri ve yoğurt kapları da cabası. Bu konuda kimse eline su dökemez. Ablamla bunu oyaliyoruz diğer ablam hallediyor sağolsun. Bizimki cok yaşli ama hafizasi cok guclu degil pek hatirlamiyor o yuzden. Sen evimi temizleme ne varsa atiyon diye kiziyor ama bazen de.

  • for day to break  (21.06.17 18:16:20 ~ 18:18:28)
gizli gizli atin, minik minik. ben her gittigimde atiyorum, temizlikcimiz ile de anlastik, o da bazen atiyor, yakalanirsak bagirip cagirirsa he he diyip geciyoruz. bazen fark etmiyor ya da fark etmesi aylar aliyor. baska turlu ikna olmuyorlar. bu nedenle fazla esyadan nefret ederim, kendi evimde surekli bir seyler atarim. resmen tersine huy yaratti bende.

  • kassiopeia  (21.06.17 18:29:45)
oncelikle
'Ama o böceği temizlerler eşyayı çöpe atmazlar.'
hahahaha

ev onlarin oldugu icin gizlice atmak bana da yanlis geliyor. ayni seyi onlarin size yaptigini dusunun.

esyalarla mutlularsa, cop eve dogru tehlike soz konusu degilse, temizlikte sorun cikmiyorsa evin bu haline alisin ya da siz tasinin kendi evinize.

ya o atmaya calistiklariniz lazim olursa?

bunlar bir kenarda dursun. ille de atacaksaniz hacimde buyuk pahada degersiz seylerden baslayin. yani 5 litrelik bidonlar ve yogurt kaplari. biraz para etme ihtimali olan varsa letgo'ya ilan vermeyi ogretebilirsiniz. ordan gelecek 50-100tl tatli gelebilir.
  • jimicik  (21.06.17 19:25:24)