cipro ve apandisit

apandisiti patlamış/patlamak üzere olan biri ağrıları sebebiyle dotora gitse ve doktor bu durumu idrar yolları enfeksiyonu sanıp "cipro" adlı antibiyotiği yazsa, hastayı eve yollasa; hastanın bu ilacı kullanması nelere yol açar? hasta apandisiti o durumdayken cipro'yu kullandığı için daha mı kötü olur, daha mı iyi olur, yoksa süreci etkilemez mi?

not.cipro'nun ne kadar kötü ve kullanılmaması gereken bir antibiyotik olduğunu biliyorum, sadece apandisit tedavisinde işlevini merak ettim.

bir de doktor nasıl olur da apandisti idrar yolları enfeksiyonuyla karıştırır? bu ikisi çok kolay karışabilen şeyler midir?

@fearomenkor bir doktorun cevaplayacağını tahmin etmiştim ama adli tıp hekimi bulacağımı hiç ummamıştım açıkçası. detaylı anlattığınız için çok teşekkür ederim.

dava açmayı falan düşünmem asla. öyle şey mi olur. benim babam da doktor, nasıl olduğunu az çok tahmin edebiliyorum. ruh sağlığı bozuk olan doktorlar dışında hiçbir doktorun kasti olarak birinin hayatıyla oynayacağını zannetmiyorum.

olay bir arkadaşımın başna geldi, benzer durumlarda kalırsak biz de tetikte olalım diye sordum. ben de arada bir idrar yolları enfeksiyonu geçiririm de, bunların karışma olasılığının ve sonucunda cipro tedavisi uygulanmasının bir zararı olup olmadığını merak etmiştim.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (15.06.17 17:09:04)
apandisit ve Pyelonefrit/sistit'in laboratuvar bulguları %95 benzer, muayene bulguları %70 benzer diyebilirim kabaca. ayrım için iyi muayene etmek lazım veya ultrason/BT çekilmeli.

cipronun apendisit tedavisinde kanıtlı bir yeri yok ama teorik olarak apandisitin kötü sonuçlar vermesini engelleyebilir diyebiliriz.
  • ceycey e  (15.06.17 21:55:32)