Tarihten 3 ay once kira kontrati yenilemek isteyen emlakci

Merhabalar,

Az once emlakcim aradi, kira kontratinizin tarihi yaklasmis, yenilemek icin ofise bekliyoruz diye. Sonradan aklima geldi ki bizim kontrat eylul icinde yenileniyor. Aklima onden cok yuksek zam yapmak isteyebilecegi geldi, vakit varken de cikin diyebilir sanki.

Boyle bir durumda n'apmak lazim? Yarin 10'da gidecegim emlakciya ama onden sormak istedim. Eger fahis bir zam isterse ne yapmam gerekiyor? Kabul etmezsem ne yapabilir ya da ne yapamaz? Eylul'de iki yil olacak ve ilk kez konustuk boyle bir seyi. Ecen sene arayip tufe oraninda zammi soyleyip okeylesmistik, simdi 3 ay onceden olunca iskillendim acikcasi.

Tesekkurler simdiden herkese.

Sözleşme yaparsınız bişi olmaz. Bir yere zamlı kira eylül itibariyle ödenecek diye not düşersiniz.

  • Nature Works  (14.06.17 17:46:59)
ben bu tarz işlere emlakçıların neden ve hangi vasıfla karıştığını hiçbir zaman anlayamadım.
emlakçı size çıkın dese ne olacak ki? çıkacak mısınız? ona neymiş?
yerinizde olsam emlakçıya gitmem. illa bir şey gerekirse eylül ayında ev sahibiyle konuşulur. emlakçıya giderseniz sizden allem edip kallem edip para isteyecek ve siz de ona inanıp para vereceksiniz. oysa buna hiç mecbur değilsiniz.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (14.06.17 17:48:21)
Kontrat yenilemeye neden ihtiyaç duymuşlar, benim bildiğim böyle bir uygulama yok. Anlaşılan kontrat siz çıkana kadar devam eder.

- Her sene yasal oranda artırım yaparsınız.
- Her 5 sene sonunda da çevredeki muadil dairelere oranla bir artış yapabilirler. Yani siz 1200 veriyorsanız, çevrede kiralar 2.000 olmuşsa ev sahibi 2bin yap diyebilir. Ancak buna daha 3 sene var.

Yine söyleyeceklerini dinleyin ve işinize gelmezse yasal oranda zam yapacağınızı belirtin. Yeni kontratı daha iyi şartlarda değilse imzalamayın. Yeni kontrat sizin lehinize olabilir, 5 senelik süreç sıfırlanır. Ancak zamlı fiyat yazarlarsa imzalamayın.

.
  • kartallar yuksek ucar  (14.06.17 18:01:13 ~ 18:07:53)
kontrat zaten otomatik yenileniyor. emlakçı neden bu işlere karışıyor ? sizden para fln isterse sakın vermeyin

  • oscar  (14.06.17 18:43:33)
kontrat yenilemene gerek yok otomatik yenileniyor.

  • sta  (14.06.17 19:38:42)
kontrat yenileme yaparsan, 1000 liralık kirayı max 1100 yapabilecekken, 1300-1400 ü dayayacaklar sana.

sakın kontrat yenileme. otomatik yenilenir, sen 1 ay kala iptal etmediğin sürece.
  • tchuck  (14.06.17 20:10:26)