İmza değiştirmek

20 yıl kadar önce çocuk aklıyla genç telecard çıkartabilmek için bankaya imza vermem gerekiyordu.

o gün bir imza karaladım. gel zaman git zaman o imzayı çok oynamadan bu günlere getirdim.

ancak sıkıntım aynı imzayı üst üste atamıyor olmam. yani o ilk imza ile 4.- 5. imzaları kıyaslayınca biri sonrakileri taklit etmeye çalışmış ama becerememiş algısı oluşuyor.

31 yaşındayım ve devlette, bankada, resmi kurumlarda hep bu imzam var.

istenildiğinde tutmuyor derlerse eski imzamı da atabilirim.

şimdi ben imzamı değiştirsem bana ne gibi sorunlar çıkabilir?

hiçbir zaman imzayı birebir aynı şekilde atamazsınız ki zaten. çok zor yani. kalemi tutuş şekliniz ve kağıt üzerinde gezdirme şeklinize göre belirleniyor o imzanın size ait olma olayı. imzanı değiştirsen sorun çıkmaz.

  • pgup  (13.06.17 19:22:17 ~ 19:22:36)
imza sirküsü diye bir şey alıyorsun 40 tl'ye o kadar. noterden veriyorlar.

  • bohr atom modeli  (13.06.17 19:24:44)
@bohr atom modeli bildiğim kadarıyla firmaların özel yazışmalarda kullandığı bir belge o imza sirküleri. "bunu gerçekten biz gönderdik bu da imzamızın gerçek olduğunun kanıtı" anlamında. adam sıradan vatandaş. gerek yok böyle şeylere.

  • pgup  (13.06.17 19:26:56)
İmzanın hukuken şekilli şukullu bir şey olması gerekmiyor. Siz oraya isminizi de yazsanız bu sizin imzanızdır. Değiştirmeniz bir problem yaratmaz.

  • apolitikherif  (13.06.17 19:31:24)
Ancak bankalarda sıkıntı çıkabilir. İmza beyannamesi vererek garantiye alın.

  • apolitikherif  (13.06.17 19:33:52)
valla benim önceki pasaportta farklıydı. ikinci pasaportu alırken yeni imzamı attım bu olmaz eskisi farklı dediler. dedim ben onu beş yıl önce atmıştım kullanmıyorum artık. sonra imza şeysi aldım noterden ona sirkü mü sirküler mi ne halt deniyorsa. ancak öyle yeni imzamı kabul ettiler. banka belki önemsemez de pasaport vermiyorlar söyleyeyim. ehe

  • bohr atom modeli  (13.06.17 19:49:15 ~ 19:51:02)
Resmi işlemler imza uyumsuzluğu başınıza bela olur. Bende sizin gibiyim. O imzadan kurtulamıyorum. Noterle değiştirebilirsiniz. İmza uyuşmazlığı yüzünden bankadan para çekemediğimi biliyorum.

  • stiletto heel  (13.06.17 20:45:16)
İmzamı değiştirdiğimde gittim bankaya para çekicem. Yeni imzamı attım. Dedi siz imzanızı mı değiştirdiniz? Biraz kızardım dedim he. Kadın dedi ilk imzanızı atar mısınız bu olmaz. Dedim ok.

Demem o ki banka ve ciddi kurumlarda eski imzanızı isterler o kadar. O da o kurumda eskide kullandıysanız
  • filipis  (13.06.17 23:44:51)