otomobil görünümlü ama ruhsatta kamyonet olan araç almak

uzun zamandır ikinci el araç bakıyorum. bütçeyi de yükseltmeme rağmen içime sinen bir araba bulamadım. gördüğüm kadarıyla piyasa haydut dolu. zaten bayram gelmesi sebebiyle fiyatlar göklere uçmuş durumda.

bu durumda, kısa bir süreliğine kullanacağım çok eski ve pahalı olmayan otomobil görünümlü, iki kapılı, kamyonet tipi araçlara yöneldim. kısa bir süre kullanıp satacağım. yalnız bu konuda kafama takılan birkaç nokta var. geçen duyuruma www.eksiduyuru.com verilen cevaplara göre, kamyonet tipi araçlar şu niteliklere sahip:

• Hız sınırı ticaride daha düşüktür: bu umurumda değil. zaten sadece yaz için şehir dışına çıkıyor olacağım. gerekirse 80 ile giderim
• Ticari 1. Köprüyü kullanamaz: aracı istanbul'da ve köprüyü geçecek şekilde kullanmayacağım.
• Ticari her yıl muayeneye girer: sorun değil.
• Ticari kullanan kişinin alkol sınırı 1 dir: içtikten sonra araç kullanmam.

• Sürücü belgesi haricinde ayrıca evrak isterler: işte buna takıldım. ticari işlerde kullanmayacağım halde yine de evrak mı hazırlamam gerekiyor? ne evrağı?

• gerekli izinlerin olmadan yük ve eşya taşıyamıyorsun. kendi eşyan olsa bile ceza kesiyorlar: nasıl? yani ben evde kullanmadığım ıvır zıvır eşyayı köye götürmek üzere bu tip bir araca yüklersem ve polis çevirirse ceza mı ödüyorum?

* src belgesi istenebilir. (tam emin değilim)
* muayene her sene büyük dert. sorun değil deme. hem maddi hem manevi.
* yol kantar kontrollerinde adamın keyfine göre durdurulabilirsin. durmama şansın yok. kapalı kutu, koli, yeni sıfır eşya, vs bir şey taşıyorsan irsaliye ister, ceza yazabilir. çünkü aracın ticari.
  • artci sarsinti  (13.06.17 14:02:10)
src istemiyorlar eger kamyonet sinifiysa(bildigim bu. yanlis olabilir)
bence en iyisi bolge trafik'e gidip sormak.

irsaliye aynen sikinti. ve onemli. kol gibi cezasi var.
  • alperz  (13.06.17 15:46:50)