Maaş-agi

Bir maaş brüt üzerinden konuşulmuşsa,agi içinde midir? Yarın firmaya soracağım ama yine de bir sizlere sorayım dedim.

Degildir. Bence. Maaş+agi denir hatta

  • veritaslibertas  (12.06.17 21:35:10)
Her zaman agi içinde olur. Sonuçta agi maaştan ayrı yatan bir şey değildir. Aynı anda yarar. Maaşın bölünmez bir parçası. Net asgari ücret maaşı şuan bile 1400 tl iken ayrıca agi konuşulmaz. Çünkü içindedir. Bu meblağın altında alınan maaşlarda bir sorun vardır.

  • 1adam  (12.06.17 21:40:27 ~ 21:42:40)
hayır, brüt maaşa dahil değildir, en azından olmamalıdır. agi maaştan ayrı yatan bir şeydir, agi işverenin cebinden çıkmaz. adı üzerinden indirimdir, sizden kesilen gelir vergisinden sizin adınıza yapılan indirimdir. aylık maaşınızla ilgisi yoktur, devletin belirlediği yardım skalasında nerede olduğunuza göre yatar. asgari ücretin agi dahil konuşulmasının sebebi asgari ücret bamya kadar olduğu için neler yapsak da boyunu uzatsaktır. 2017 itibariyle türkiye'de asgari ücret 1270,75 tl'dir. ayrıca her sigortalı çalışan agi alamaz, o yüzden nasıl olsa herkes alıyor diye otomatik olarak maaşa ekleniyor gibi yansıtmak en hafif tabirle keriz silkelemektir. silkelenince düşene vur demenin ise hafif tabiri yoktur.

  • baba jo  (12.06.17 21:56:05 ~ 21:59:33)