nerede yasayayim?

arkadaslar 1-2 ay icinde tasinmak zorundayim, kendimce birkac secenek belirledim ama henuz tam karar veremedim.

oncelikle maasim haftalik 900 ve 1100 birim arasinda degisiyor ortalama. ve iki tane isim var. a isinde 10-15 saat arasi b isinde 30-35 arasi calisiyorum haftada. yani toplam mesaim 40-50 saat arasi. b isine sabah 7'de basliyorum. b isinden gelirim 800-850 a isinden ise 200-250 ortalama.

simdi secenekler soyle:

1- a isine arabayla 10 dakika, toplu tasimayla 25 dakika civari bir yerde ev tutup, odalari kiraya vermek. odalari kiraya verince faturalari katsam bile toplamda kira odememis olacagim. tabii ki sorumlulugum olacak, belki devamli kiraci bulma derdim olacak, belki odalar 2-3 hafta bos kalacak. boyle riskleri var. ne olacak? kontrol bende olacak, belki tek basina kullanacagim banyo tuvalet olacak, daha duzgun insanlari secme sansim olacak birlikte yasamak icin, ama b isine toplu tasima 1,5 saat suruyo, arabayla ise 40-50 dakika. bunlar tek yon, bi de eve donusleri var elbet. 1500 birim civari eve depozito verecegim, muhtelemen bi 500-800 birim arasi eve esya bulurum, cunku biraz esyam var hali hazirda. ve b isine arabayla gideceksem 2000 birim de arabaya harcamam gerecek. bu ev sehir merkezine de toplu tasimayla 35-40 dakika uzaklikta.

2- oda tutmak. bu odanin haftalik kirasi faturalar dahil 120 birim, bir usttekinden daha merkezi bi yerde, a isine toplu tasimayla 40, b isine de beklemesi iviri ziviri 50-60 dakika surer. bu ihtimalde arabaya ne kadar ihtiyac duyarim tam emin degilim.

3- b isine yakin bir yerde oda tutmak. tahminimce haftalik 170-200 birim arasi oderim faturalar dahil. b isine yuruyerek 10 dakikada giderim, a isine gitmek bu sefer birbucuk saat surecek ama o haftada 1 veya 2 gun oldugundan cok koymaz gibi. bu da sehir merkezine toplu tasima ile 25-30 dakika.

bazi kritik bilgiler de vereyim:
- toplu tasimaya verdigim para ile, benzine verecegim para hemen hemen ayni olacak gibi. ya da yuzde 5, yuzde 10 oynasin diyelim. yani arabayla gidince daha cok masraf yapacagim gibi bir sorun yok.
- a isini birakip, 10-15 saat baska bir is bulup daha fazla kazanma ihtimalim var. oradaki rahatligi, kimsenin karismamasini vs seviyorum, bir nevi ekstra gelir gibi bu is. is arama stresini de sevmiyorum aslinda.
- sosyallessem iyi olacak, iyice asosyal oldum. basketbol ve futsal turnuvalari buldum ikinci secenekteki bolgede.gyme de gitmek istiyorum. gym her yerde var gerci. bunun haricinde geceleri icmeye cikmak da kafamdan geciyor.

yani sonuc olarak, secenekler ve doneler bunlar. siz olsaniz hangisini tercih ederdiniz. siz cevap yazin tikleri atacagim sonra.

3. seçenek.

B işine yürüyerek 10 dakikada gidebiliyorsan ulaşım masrafının önemli bir kısmını ortadan kaldırmış oluyorsun.
  • dissendium  (12.06.17 18:30:26)
ya baldur bu kadar uzun soru mu sorulur. okumayacaktım ama senin sorduğunu görünce okuyayım dedim.

ben de 3. seçenek diyorum. ama bu seçenekte 2 gibi sosyalleşme imkanı yoksa 2'ye de kayabilirim tercih olarak.
  • himmet dayi  (12.06.17 18:40:44)
şimdi hacı abi senin önceliğin ne o önemli olan;
-eğer para biriktirmek istiyorsan 1. seçenek daha uygun ama insanlarla uğraşmak zor bir de eğer oda boş kalmasın diyorsan çok düzgünlüğüne dikkat edemeyebilirsin.amma velakin kendi wc ve banyo olursa o da çok büyük bir getirisi olur.
-bana 2. seçenek çok çekici gözükmedi.he güzel bi ev bulabilirsen neden olmasın.güzel derken ev arkadaşları falan olarak.
-3. seçenek zaten benim yaptığım bi nevi :)

bence senin önceliğin geçen konuştuğumuzda dediğin gibi ingilizce sınavı olmalı.onun için sıfırdan ev düzmek falan biraz zamanını alır.gerçi sen hazır elimde eşya var onları kaybetmeyeyim diye düşünüyorsun sanırım ki o da mantıklı valla :) ben de pek çıkmadım işin içinden :)
bu arada sosyalleşmen gerekli gerçekten he bence dans kursuna falan git inş gelebilirsem dans gecelerine falan gideriz.
sonuç olarak ben olsam a işini bırakıp sadece b işinde çalışıp 3 numaralı evi tercih ederdim sanırım.gerçi ben biraz tembel adamım :)
  • high hopes of the sozluk  (19.06.17 14:58:40 ~ 14:59:32)