İstanbul'a yerlesmeli miyim?( IT'ciler iceri)

24 yaşındayım, yönetim bilisim sistemleri mezunuyum. Halihazirda ayni alanda yuksek lisans yapiyorum. Sektorun hemen hepsi İstanbul'da olduğu icin oraya yerlesmeyi dusunuyorum ama tutunabilir miyim bilmiyorum.

Alanımda cok iyi değilim (tecrübem yok), dolayısıyla ilk surecte yuksek bir maas beklentim yok. Düşüncem kendi alanimla ilgili bir is bulana kadar vasif gerektirmeyen islerde çalışarak ay sonunu getirmek. O ara alttan alttan iş bakarim.

Yakin bir arkadaşımla birlikte ev tutacagiz (kendisi su an orada çalışıyor). Bir sekilde idare ederim diye düşünüyorum ama mesele yetiştirmek uzere eleman alacak şirket bulmakta. Ne diyorsunuz ne yapayım? İs bulabilir miyim, denemeli miyim?

not: ingilizcem ahım şahım değil ama ibrahim tatlıses gibi de değilim.

İstanbul'dan başka yerde çok çok çok zor iş bulursun.
Yakın arkadaşım 2,5 yıl Ankara'da iş aradı, olmadı yurtdışından aradı, artık yıldı, İstanbul'dan aramaya başladı ve aynı gün buldu bi tane.
Yazılım uzmanı olarak girdi ki yazılım deneyimi bile yoktu, işletme bilgi yönetimi mezunu. 3650 lira maaşı var ve yıllık %20 zam garantisiyle (bunları yine yazmıştım buraya bi yere) yani iki gündür görüyorum işsiz kalıcam ne yapayım, mesleğim şu ben nerede çalışayım falan, üretimin kalbi İstanbul'da atıyor gençler. Gideceksiniz mecbur.
  • norek  (08.06.17 00:54:52)
Maaş olarak 5000 den az alacaksan hiç çekme istanbulun kahrını. Adam gibi bir semtte ev kiraları 2000 e yakın oluyor. Bir de ekstra masraflarla birlikte iki kişi kalsan da barınma yine pahalı.

  • Cruyff  (08.06.17 01:07:06)
yaklaşık 2bin tl'ye sap sektörüne merhaba diyebilirsin.

yerleşmeli misin sorusuna; dene elbette. ITci olarak bunu yapmazsan hep aklında kalıcaktır. tutunursun bence ama yorucu olucak, haberin olsun
  • klar  (08.06.17 01:15:04 ~ 01:17:15)
istanbul'da daha rahat iş bulursun ama ankara'ya da bak derim. orada da işler var.

sap danışmanlığını pek önermiyorum, hatta genel olarak danışmanlık/denetim gibi şeyleri önermiyorum çünkü az paraya deli gibi çalıştırırlar. "ilerde çok kazanıyorlar" "basamak olarak kullan" gibi şeyleri söyleyenler genelde sütçü imam gibi bir üniversiteden mezun olup okurken kendini pek geliştirmemiş insanlar oluyor. denetim şirketinde 2-3 sene çalışıp anca bir başka yerin junior veya associate pozisyonuna geçen insanlar biliyorum. yukarda söylediğim durumdalardı. sap danışmanlığı da benzer. o kadar mesai yapıp karın tokluğuna çalıştığına değmez.

iş arama döneminde de kendini geliştirmeye çalış, internette deli gibi kaynak var, bilgisayar başında oyun oynayacağına(bilmiyorum oynuyor musun) işinle ilgili bir şeyler öğren.
  • fakyoras  (08.06.17 09:19:24 ~ 09:20:13)
@fakyoras

hocam istanbulda arkadaşlar var, onlarla eve çıkacağım. başka bir büyük şehirde kimse olmadan tutunmam mümkün değil.
  • banagazozalnuri  (09.06.17 18:53:09)